Szeptember 30-ig lehetett befizetni a szatmárnémeti ingatlan- és gépjárműadókat késedelmikamat-fizetési kötelezettség nélkül. A városlakók háromnegyede tett így, tájékoztatott Dan Mirel.
Az előre eltervezettek szerint folyik az adóbeszedés Szatmárnémetiben, tájékoztatta lapunkat tegnap a városi adóhivatal osztályvezetője. Dan Mirel frissen összesített adatai szerint a magánszemélyek hetvenkét százaléka tett eleget állampolgári kötelességének és fizette ki épület- és gépjárműadóját, a városban működő jogi személyek kevésbé szabálytisztelőek, ezek hatvanegy százaléka adózott az elmúlt hónap utolsó napjáig. Szám szerint ez azt jelenti, hogy a negyvenkétezer adóköteles személy közül harmincezer fizette ki teljes egészében helyi adóit, a város területén működő mintegy 1400 cég, egyéni vállalkozó, egyesület és alapítvány közül mintegy nyolc és fél százan tettek eleget kötelezettségeiknek.
Magas késedelmi kamat
A fizetési felszólítások időszaka következik az adósok számára, mutatott rá Mirel, aki nem fizette ki teljes egészében adóját szeptember harmincadikáig, fizetési felszólítást fog kapni. Pár éve új adótörvény alapján szedik be az adókat Szatmárnémetiben is, már szeptember 30. előtt ki kell fizetni az illető évre szóló adót, nem ér rá december közepéig, mint korábban, illetve a késedelmi kamatot sem a hátralévő összegre számolják ki, hanem a teljes fizetendő összegre. A késedelmi kamat havi két százalék, magyarázta az adóhivatal osztályvezetője, ami éves szinten már 24 százalékot jelent, ami nem kevés pénzt jelent.
Nyolcszázalékos növekedés
— Egészében véve elégedett vagyok az idei pénzügyi mutatókkal — összegzett Dan Mirel —, nem csak a kötelességtudó szatmárnémetiek miatt, akiknek túlnyomó többsége pontosan és rendesen adózik, hanem a kismértékű, de évről évre egyenletesen növekvő adóbevételt tapasztalva is. Reálértékben nyolc százalékkal növekedett a megye bevétele — hiába a tizenkét százalékos adóemelés és a tíz százalékkal megnövekedett adóbevétel, az infláció, illetve a megnövekedett árak és költségek miatt a valós értékű növekedés nem több nyolc százaléknál.
Princz Csaba