Az Erdődi Petőfi Kör, az RMDSZ erdődi szervezete és a Szamos Diákirodalmi Kör, szombaton emlékezett meg az 1848-as forradalom kitöréséről. A rendezvény a helyi református templomban kezdődött, Kaszaniczki Csongor lelkipásztor igehirdetésével. A tiszteletes arra intett: a forradalom és a szabadságharc emléknapjára emlékezve adjunk hálát Istennek azokért, akik hittek és mertek hinni. Köszönetet mondott az Úrnak a magyar nép azon hősökért, akik nem magukban, azaz nem emberekben, hanem az örök Isten segedelmében hittek és ezzel a hittel imádkoztak. Az Úr meghallgatta imádságaikat, ennek jele, hogy mi ma még itt vagyunk. Ma rajtunk a sor, ma nekünk kell hinni Istenben, ma nekünk kell imádkozni a jövőért. Ha nem hiszünk elveszünk, ha hittel fordulunk az Úrhoz megmaradunk.
Az alkalomhoz illő műsorral készülnek a helyi iskolások Virág Ibolya magyartanár és Lecz Aletta óvónő irányításával. Az erdődi iskolások alkalmasak arra, hogy fáklyavivői legyenek az erdődi történelmi és kulturális örökségnek.
Ebben az évben Besenyődi Judit, a Szamos Diákirodalmi Kör elnöke, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar hallgatója mondott ünnepi beszédet.
„Minden évben március idusán valami nagy dolgot akarunk mondani szabadságról, hazaszeretetről, Petőfiről és a tekintetéről, a 1848-asok hagyatékáról, arról, hogy fogyunk, arról, hogy vagyunk és leszünk, arról, hogy béke legyen és arról, hogy „Akasszátok fel a királyokat!”
Megpróbáljuk megfogalmazni mit jelent a szabadság nekünk fiataloknak, mit üzennek nekünk a márciusi ifjak és megpróbálunk kicsit mi is olyanok lenni. Ezen a napon a legkisebb erdélyi falucskától a távol-keletig felemlegetik Petőfi nevét. De vajon nem adtunk azóta a szájába olyan szavakat, amiket soha nem mondott? Vajon nem csináltunk mai viszonylatban politikai kérdést ebből az akkori politikától cseppet sem távol álló eseményből? Mindig megpróbáljuk újraírni 15-ét, újragondolni Petőfit és évről évre ugyanazokba a közhelyekbe csúszunk bele, miközben életben tartunk egy hagyományt, kiüresítjük annak jelentését.
Körülményes szavakat keresünk az asszimilációra, a szórványra, nem tudjuk meghatározni mit akarunk a jövőtől, vagy ha mégis, propagandaszaga lesz, nem éri el a célját. Én e helyett csak annyit mondanék, hogy a nulladik óra is letelt. Valamikor a 1990-as években egy moldvai csángó adatközlő egy Szent László korabeli magyar imádságot énekelt fel a kutatóknak. Akkor vele volt az unokája, aki már egyáltalán nem beszélt magyarul, csupán ezt az imádságot tudta elmondani a nagymamájával. Az idős néni a következő évben meghalt. Abban a faluban egy középkori magyar imával fog kihalni a magyar szó. Moldvában azért nincs magyar nyelvű oktatás, mert a moldvai magyar nyelvjárás nincs elismerve a magyar nyelv részeként.
Az Amerikai Egyesült Államokban 1 398 724 ember vallotta magát magyarnak, akiknek igen nagy százalékuk még csak nem is beszél magyarul, de tudják, hogy a szüleik vagy nagyszüleik magyarok voltak és ők származásukhoz kötik identitásukat.
A vegyes házasságokból születő gyerekek generációkon keresztül őriznek bizonyos kulturális jegyeket még akkor is, ha már a szüleik vagy nagyszüleik sem tudnak magyarul. Az, ahogyan a ruhát terítik, ahogyan a káposztát töltik megmarad. Egy bukaresti iskolában a román anyanyelvű gyermeket magyar osztályba íratták, mivel a nagyszülők magyarok voltak. A gyermek hamisítatlan bihari tájszólásban kezdett beszélni magyarul, pedig soha nem hallotta.
Vannak dolgok, amiket az ember sosem tud elfelejteni, valahol egy kollektív tudatban, valahol a sejtjeink citoplazmájában, a gondolatainkban, a mozdulatainkban nem változunk. Más ma már magyarnak lenni mint 1848-ban. Mi magunk is mások vagyunk. Ma nem meghalnunk kell a hazáért, hanem tovább élnünk érte és éltetni azt. Ma teljesen mást jelent a hazaszeretet, mint akkor. A kisebbségben — és ezt nevezzük inkább kevesebbségnek, hiszen számbeli arányokról és nem erkölcsi vagy egyéb különbségekről beszélünk — ma teljesen mást jelent a haza szó. Fiataljainknak, akik ma már csak március 15-én, október 6-án, augusztus 20-án vagy esetleg október 23-án hallják ezt a szót, valami poros, régi fogalomnak tűnik. Ma már mást jelent otthon lenni. Másképp tudunk együtt élni a többi Erdélyben vagy Partiumban élő nemzetiséggel. Mások a normáink, másképp oldunk meg helyzeteket. A globalizációval szinte már szükségünk sincs erre a fogalomra. Ma a forradalom és a haza nem egy fedetlen keblű, bátor, zászlót tartó női alak, mint a francia forradalomban. Ma a haza minden magyar család, minden magyar ima, minden magyar érzés, minden gulyásleves, minden párta, de minden ünnepnap és minden gyermek. Újra kell kontextualizálnunk. Segítenünk kell a gyermekeinknek megfogalmazni. És ha már tudjuk kik vagyunk, magyarok, és tudjuk mit jelent annak lenni, tehát ismerjük a múltunkat. Tudjuk hová tartozunk, egymáshoz és össze, akkor csak egy dolog van hátra.” – fogalmazott.
A Petőfi Sándor-Szendrey Júlia-szobornál Marius Ovidiu Duma, Erdőd város polgármestere köszöntötte a résztvevőket, majd Magyar Lóránd parlamenti képviselő mondott beszédet.
„Ha azt mondjuk, hogy 1848-49, akkor minden magyar a szabadságharcra gondol. Ha nem is történészi mélységekben, de fel tudja mindenki idézni a legfontosabb eseményeket és a tizenkét pont sem idegen számunkra. Ez a szabadságharc, ez a forradalom, ez az évszám fontos a magyar nemzet számára, ahogy minden más nép és nemzet életében is vannak ilyen mérföldkövek, amelyek meghatározták nem csak a múltját, de sok esetben a jövőjét is. Biztos támpontok ezek, amelyekben kapaszkodóra lelhetünk akkor, ha éppen nem tudjuk, hogy merre is sodornak bennünket az egyre sűrűsödő események.
Olyanok ezek, mint a szőlő mellé állított karók. Erőt adnak, ezekbe kapaszkodunk, ameddig az új hajtások sarjadnak ki, mert az élet mindig utat tör magának. S ha visszanézünk, akkor ezek a karók jelzik, hogy milyen hosszú és nehéz utat tettünk meg, s valahogy késztetnek is arra, hogy mi magunk is letegyük a saját karóinkat a történelemben, legyenek azok bármennyire kicsik is az elődeinkhez képest. Visszanézünk és elönt bennünket a büszkeség, mert a szívünk mélyén érezzük, hogy magyarnak lenni már önmagában nagyságot jelent.