Sport

Abu Dhabi: Közel-keleti paradicsom

2013.11.02 - 06:24

A hajrába érkezett a Forma–1-es vb–idény. A mezőny Abu Dhabiban versenyzik egy olyan környezetben, ahol a Forma–1-es autók száguldása csak egy a sok szórakozási lehetőség közül. A Közel-keleti futam után Austinba és San Pauloba utazik még a mezőny.

Monaco eddig vitathatatlanul vezető pozíciója mintha kezdene meginogni a Forma–1 csillogását tekintve: a sztárvilág krémje, a felső tízezer tagjai és a szponzorok felsővezetői korábban rendre oda kaptak meghívót, ha valaki sajtófigyelemre vagy támogatásra vágyott, és a csapatok között is külön verseny alakult ki, hogy melyikük tud nagyobb neveket felmutatni a vendégei között.

A klasszikus helyszín trónkövetelőjeként szintén két kicsiny, ellenben dúsgazdag állam, Szingapúr és Abu Dhabi jelentkezett be, melyek a nagydíj hétvégéjére készülve legalább annyi energiát fordítanak a külcsínre, mint a verseny zökkenőmentes lebonyolítására. Ennek a két országnak a versenypályája gyakorlatilag egy élménypark, ahol a Forma–1-es autók száguldása csak egy a sok szórakozási lehetőség közül.

Az Abu Dhabi Nagydíjnak otthont adó Yas Marina Circuit-en például ki lehet próbálni olyan gépcsodákat, mint a Chevrolet Camaro vagy az Aston Martin Vantage GT4, bizonyos napokon futásra és kerékpározásra is lehet használni az aszfaltcsíkot, most péntektől vasárnapig pedig egy-egy este Jay Z, a Muse és a Depeche Mode ad koncertet. Nem rossz. Pláne úgy, hogy a fáradalmakat a hat luxushotel egyikében lehet kipihenni, és akinek kedve tartja, átugorhat a világ legnagyobb fedett vidámparkjába, a Ferrari Worldbe, vagy a komplexum golfpályájáinak egyikére. A reptérről öt perc alatt el lehet jutni a tízsávos autópályán a pályához, aki meg jachttal akar érkezni, az százötven kikötőhely közül választhat.

Ami a verseny megtekintését illeti, az sem kényelmetlen: az amfiteátrumszerű nézőtérről a pálya nagy része belátható, ráadásul mindegyik szék fedett helyen van, így a rajta ülőt nem éri a tűző nap. Egyéni megítélés kérdése, hogy kinek tetszik jobban ez, és kinek az, ahogy a nézők egy silverstone-i kempingben grillkolbászt sütögetve várják a versenyt, vagy ahogy a szurkolók kedvenc csapatuk színeiben pompázva kellemeset sétálnak a Mogyoród környéki poros dombokon a pálya felé.

Az Abu Dhabi Nagydíj egyik látványossága az időpontja. „Napfényben rajtolunk el, és mesterséges fényben érünk célba. Más, mint amit megszoktunk, de érdekes, és látványos a szurkolóknak is” – mondja a Lotus finn pilótája, Kimi Räikkönen. Ez kétségkívül szépen mutat a képernyőn és a fényképeken, de pluszmunkát ad a csapatoknak. A sötétedés közvetve a gumikat befolyásolja a leginkább: a naplementével párhuzamosan hűl az aszfalt, ami kihat az abroncsok viselkedésére. „Ez az elhasználódásra és kopásra is hat – jelentette ki a Pirelli sportigazgatója, Paul Hembery. – Az egyik következmény az, hogy a csapatok így tovább tudják használni a lágyabb keveréket a futam későbbi szakaszában.” A gumiabroncsszállító egyébként a lágy és a közepes keménységű gumit vette Abu Dhabiba. Ugyanakkor az abroncsok terhelése eltér a megszokottól. „A pálya különbözik a legtöbbtől abban a tekintetben, hogy a gumik oldalirányú terhelése kicsi, a hosszanti viszont nagy a kemény féktávokból és az intenzív kigyorsításokból eredően” – mondta a Williams vezető versenymérnöke, Xevi Pujolar.

Csakúgy, mint Indiában, itt is problémát okozhat a por, azonban ezen a hétvégén a sivatagi homok boríthatja be az aszfaltot. Ennek hatását a szervezők úgy próbálják semlegesíteni, hogy minden reggel egy nagynyomású mosóautóval tisztítják meg a pálya felületét.

A Yas Marina Circuit a negyedik legalacsonyabb átlagsebességű pálya a szezonban, csupán a monacóit, a szingapúrit és a Hungaroringet előzi meg. Az aerodinamikai beállítások szempontjából kompromisszumra van szükség a két hosszú egyenes (itt jelölték meg a két DRS–zónát is) és a sok lassú kanyar ellentétes követelményei miatt. A futómű beállítása egyszerűbb, mert a bukkanók hiánya alacsony hasmagasságot tesz lehetővé, s mivel kevés kanyarbejárat igényel igazán harapós orr-részt, az is egyértelmű, hogy a jó kigyorsításokra kell koncentrálni, lágy hátsó felfüggesztéssel. A kerekek kipörgését azonban kordában kell tartani. „Fontos vigyázni a hátsó gumikra, különösen az első etapban, amikor még magas az aszfalt hőmérséklete” – teszi hozzá a Mercedes sportigazgatója, Toto Wolff. Mechanikai szempontból a fékekre, valamint a kerékvetők használatára is figyelni kell. A motorok terhelése átlagos, körönként 58–60 százalék a padlógázos arány.

Közvetítés

2013-as világbajnoki idény, 17. versenyhétvége, Abu Dhabi Nagydíj, Abu Dhabi

Szombat: 3. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 1), időmérőedzés (15 óra, m1, Digi Sport 1).

Vasárnap: futam (15 óra, m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Infiniti Red Bull Racing

322

2.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

207

3.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus F1 Team

183

4.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes AMG Petronas F1

169

5.

Mark Webber

ausztrál, Infiniti Red Bull Racing

148

6.

Nico Rosberg

német, Mercedes AMG Petronas F1

144

7.

Romain Grosjean

francia, Lotus F1 Team

102

8.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

102

9.

Jenson Button

brit, Vodafone McLaren Mercedes

60

10.

Paul di Resta

brit, Sahara Force India F1 Team

40

11.

Nico Hülkenberg

német, Sauber F1 Team

39

12.

Sergio Pérez

mexikói, Vodafone McLaren Mercedes

33

13.

Adrian Sutil

német, Sahara Force India F1 Team

28

14.

Daniel Ricciardo

ausztrál. Scuderia Toro Rosso

19

15.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

13

16.

Esteban Gutiérrez

mexikói, Sauber F1 Team

6

17.

Pastor Maldonado

venezuelai, Williams F1 Team

1

Csapatok

1.

Infiniti Red Bull Racing

470

2.

Mercedes AMG Petronas F1

313

3.

Scuderia Ferrari

309

4.

Lotus F1 Team

285

5.

Vodafone McLaren Mercedes

93

6.

Sahara Force India F1 Team

68

7.

Sauber F1 Team

45

8.

Scuderia Toro Rosso

32

9.

Williams F1 Team

1