Sport

„Abroncsteszt” a Hungaroringen

2013.07.26 - 06:55

A Forma–1-es 28. Magyar Nagydíj elsődleges kérdése: hogy „viselkednek” élesben a Pirelli vadonatúj gumiabroncsai. Az olasz gyártó a Silverstone-ban múlt héten tesztelt gumikat veti be, amelyek futófelülete alatt nem acélból, hanem kevlárból készült öv van.

Egy aktív vakáció és teszthétvége után folytatódik a Forma–1-es világbajnokság. A mezőny már „lesátorozott” a mogyoródi Hungaroringen, ahol a 28. Magyar Nagydíjat fogják rendezni.

Mint ismeretes, a magyar versenypálya 1986-ban fogadta először a Forma–1-et, ami történelmi jelentőségű volt, hiszen a szocialista blokk országai közül addig egyikben sem rendeztek olyan nagydíjat, amely beleszámított volna a bajnokságba. És ez azóta is így van, bár jövőre már Oroszország is házigazda lesz, ahová a versenysorozat kereskedelmi jogait birokló Bernie Ecclestone eredetileg az első versenyt tervezte volna a Vasfüggönyön túl.

Az örökranglistán egyébként a 3. helyen áll a Hungaroring, ugyanis huszonnyolcnál több futamot zsinórban csak Monacóban és Monzában rendeztek. Szerencsére jó esély van rá, hogy ez a sorozat még tovább tartson, ugyanis ha minden igaz, a hétvégén bejelentik, hogy a Magyar Nagydíj 2016-ban lejáró szerződését 2021-ig meghosszabbítják.

Zsákbamacska?

A 2013-as vb–idény legutóbbi futamát egyébként július 7-én rendezték, azután a csapatoknak volt idejük fejleszteni az versenyautóikat, az elmúlt hétvégén pedig Silverstone-ban tesztelhettek. Ekkor gyakorlási lehetőséget kaptak fiatal pilóták is, illetve a csapatok kipróbálhatták a Pirelli új gumiabroncsait, amelyeket ezen a hétvégén fognak élesbe bevetni. Egyetlen kivétel volt ez alól, ugyanis a Nemzetközi Automobil Szövetség – egy szabálysértés miatt – eltiltotta ettől a teszteléstől a Mercedes GP-t.

Az abroncsok szokás szerint döntő szerepet fognak játszani ezen a hétvégén is. A Pirelli olyan abroncsokat vitt Mogyoródra a mezőnynek, amelyek ötvözik a 2013-as keverékeket a 2012-es szerkezettel. Mindez azt jelenti, hogy a hátsó gumik futófelülete alatt nem acélból, hanem kevlárból készült öv van, s így körülbelül tíz fokkal csökkenhet a gumik üzemi hőfoka. Érdemes figyelni, hogy a változtatás befolyásolja-e az erőviszonyokat, s ha igen, mennyire.

„Meglátjuk, hogy miképp reagálnak az abroncsok a nyújtott kanyarokra és a magas pályahőmérsékletre” – mondta a címvédő Sebastian Vettel, aki megnyerte az utolsó silverstone-i tesztnapot.

„A viszonylag alacsony oldalirányú igénybevétel miatt inkább a gumik teljesítménye, nem pedig a tartósságuk lesz korlátozott. A csapatok is erre alapozzák majd a stratégiájukat: megpróbálják az abroncsokat minél tovább az optimális intervallumban működtetni – nyilatkozta Paul Hembery, az olasz gumivállalat sportigazgatója. – A hőmérséklet nagyon magas lehet, és ettől is függhet, hogy mekkora lesz a gumikopás.” A hétvégére egyébként 35 Celsius fok feletti hőmérséklet várható, és a Pirelli a lágy, valamint a közepes keménységű abroncsokat vitte a Hungaroringre.

Ugyanakkor a Williams vezető versenymérnöke, Xevi Pujolar megemlítette, hogy a pálya folyamatos terhelést ró a gumikra. „Azt hihetnénk, hogy az átlagosnál alacsonyabb kanyarsebesség nem viseli meg őket annyira, de a sok, egymás után következő kanyar miatt sok erőhatás éri a gumikat. Főleg a külső peremük melegedhet túl” – mondta.

Megterhelő

Emellett a pilótáknak is megterhelő a Hungaroring vonalvezetése, amely 1986 óta lényegében változatlan (csupán 1989-ben, illetve 2003-ban történt rajta egy–két kisebb módosítás). „Egy kör során végig teljesen koncentrálniuk kell, és csak keveset, vagy egyáltalán nem szusszanhatnak” – mondta a Marussiát irányító John Booth. A Mercedes GP német pilótája, Nico Rosberg egyetért vele: „Fizikálisan ez egy nagyon kemény verseny, mert az egyenesek hiánya azt jelenti, hogy egy pillanatra sem tudunk lazítani.” A meleg tovább növeli a megterhelést.

A pályán egyébként két hosszabb egyenes található: a célegyenesben és az utána következő egyenesben. Itt határozták meg a pályabírók a két DRS zónát is, de mindkettőhöz közös mérési pont tartozik, amely az utolsó kanyar előtt található. Nem tűnik valószínűnek, hogy a második zóna kijelölésével jelentősen növekedhet az előzések száma, elvégre a célegyenes hosszabb, ám talán az szólhat mellette, hogy a célegyenessel ellentétben a rávezető kanyar egy éles hajtű, így a hátul haladó autó könnyebben tud támadási közelségben maradni. A célegyenes előtti forduló egy nyújtott jobbos, ezért ott az üldözők a leszorítóerő hosszan tartó hiányában veszítenek a tapadásból, és lecsúszhatnak az ívről. A KERS által nyújtott plusz lóerőket általában ezen két egyenes előtt szokták igénybe venni a versenyzők. A hibrid rendszer feltöltése a kevés kemény féktáv miatt amúgy viszonylag nehéz.

A Hungaroring átlagsebessége időmérőn 195 km/h, futamon 180 km/h körüli, ennél csak a monacói és a szingapúri pályán alacsonyabb ez az érték.

Ami a pilóták programját illeti, a megterhelő mogyoródi futam után újabb hosszú pihenő következik számukra, de ezúttal az egész csapat vakációzhat. három szabad hétvége következik a Belga Nagydíjig, addig mindegyik istállónak ki kell választania egy kéthetes intervallumot, amikor kötelezően fel kell függesztenie mindenfajta tevékenységet a gyárban, vagyis a szezon hungaroringi állomása kicsit olyan lesz, mintha a mezőny félbeszakítaná a vakációját.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 10. forduló, Magyar Nagydíj, Hungaroring: szombat: 3. szabadedzés (12 óra, m1, Digi Sport 1), időmérőedzés (15 óra, m1, Digi Sport 1). Vasárnap, futam (15 óra, m1. Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

157

2.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

123

3.

Kimi Räikkönen

finn, Team Lotus

116

4.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

99

5.

Mark Webber

ausztrál, Red Bull Racing

93

6.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

84

7.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

57

8.

Romain Grosjean

francia, Team Lotus

41

9.

Paul di Resta

brit, Force India

36

10.

Jenson Button

brit, McLaren

33

11.

Adrian Sutil

német, Force India

23

12.

Sergio Pérez

mexikói, McLaren

16

13.

Jean–Eric Vergne

francia, Toro Rosso

13

14.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Toro Rosso

11

15.

Nico Hülkenberg

német, Sauber

7

Csapatok

1.

Red Bull Racing

250

2.

Mercedes GP

183

3.

Scuderia Ferrari

180

4.

Team Lotus

157

5.

Force India

59

6.

McLaren

49

7.

Scuderia Toro Rosso

24

8.

Sauber

7

Fotó: MTI