Nagykároly kétségtelenül leghíresebb szülötte a Könyvek Könyvének, a Bibliának a magyarra fordítója, Károli Gáspár. A Vizsolyi Biblia megjelenésének 425. évfordulóját tegnap ünnepelték.
Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke, jelenlegi európai parlamenti képviselő hirdetett igét tegnap délelőtt a 11 órától kezdődött ünnepi istentiszteleten Nagykárolyban. A Biblia fővárosaként emlegeti Tőkés Nagykárolyt, hiszen ott született Károli Gáspár, kinek fordítói munkáját dicséri a nyomdából 425 évvel ezelőtt kikerült Vizsolyi Biblia.
Az alkalom rangjához és jelentőségéhez képest kevesen vettek részt az ünnepi rendezvényeken. A jeles alkalmat több rendezvény szervezésével is ünnepelték a Nagykároly-Belvárosi Református Egyházközségben, együttműködve a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesülettel. A Biblia Éve az idei, s ennek az égisze alatt szerveztek versmondó versenyt, melyre áprilisban került sor, illetve kirándulást július 11-én, mely a Biblia Útja elnevezést viselte, s a hívek Nagykárolytól, Vizsoly–Gönc útvonalon járhatták végig a tematikus utat.
A Vizsolyi Biblia megjelenése alkalmából szervezett ünnepségek zárórendezvényére tegnap került sor. Az igehirdetés szolgálatát Tőkés László vállalta, aki választott bibliai idézetével is Károli tettének nagyságát és hasznát igyekezett még jobban kiemelni. A Biblia magyarra fordítását követően magyarul hallhatták s megérthették az emberek, miről szól a Szentírás. „Isten maga az ige, míg Krisztus a testté lett ige. Erről semmit nem tudnánk, ha nem értenénk a Biblia szavait. Isten beszél magyarul, fogalmazza meg Reményik Sándor is” — fejtette ki prédikációjában a KREK korábbi püspöke.
Tukacs József lelkipásztor, a szervező belvárosi egyházközség irányítója megköszönte a jelenlévőknek, hogy részt vettek az ünnepségen, köszöntőjében az emberi összefogásra, Isten szavának követésére buzdította hallgatóságát, majd felkérte Kovács Jenő polgármestert, főgondnokot, hogy méltassa az eseményt pár mondatban.
Kovácsot a Biblia Évének társszervezője, a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület elnöke, Fülöp István követte a felszólalók sorában. Fülöp beszédében azt hangsúlyozta, hogy tanulnunk kell a történelemből, hisz most is kihívás előtt állunk: össze kell fognunk, hogy hazánk, nemzetünk megérje a következő ezer évet is és fennmaradjon. Ennek a fennmaradásnak a család egysége lehet a kulcsa.
Az igehirdetést és köszöntőket követően szavalatok hangzottak el Bakó Blanka, Herman Enikő, Görög Anita, Forgács Tamás, Pataki Dorottya előadásában, majd a Carmina Renascentia régizene-együttes műsorát követően a jelenlévők koszorúkat helyeztek el Károli Gáspár szobránál.
A programok 17 órától a gyülekezeti házban folytatódtak: Gy. Szabó Béla Jelenések Könyve című metszeteinek kiállításmegnyitójára került sor — Ferenczy Miklós kolozsvári lelkipásztor és a nagykárolyi vallásórás növendékek közreműködésével. Ezt követően a Bibliához kötődő előadásokat hallgathattak meg a jelenlévők: ifj. Geréb Miklós lelkipásztor, Muhi Sándor művészettörténész és dr. Végh Balázs Béla docens tolmácsolásában.
Tőtős Tímea