Egészség

A vízhiány súlyos következményei

2017.03.26 - 14:00

A világon 2040-re minden negyedik gyerek, azaz nagyjából 600 millió kiskorú olyan térségben fog élni, ahol a vízforrások "rendkívül szűkösek" - derült ki az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) jelentéséből.

A víz alapvető fontosságú, nélküle nincs fejlődés. Világszerte azonban gyerekek milliói nem tudnak hozzáférni tiszta vízhez, ami miatt veszélyben van az életük, károsodik az egészségük és kockára van téve a jövőjük is - hangsúlyozta Anthony Lake, a világszervezet szakosított hivatalának igazgatója. "A válság csak fokozódni fog, hacsak azonnal nem teszünk ellene valamit közösen" - tette hozzá. A víz nélkülözhetetlen a szervezetben végbemenő anyagcsere-folyamatokhoz, a vízben oldódó vitaminok hasznosulásához, a folyadékháztartás, az úgynevezett sav-bázis egyensúly fenntartásához, a szervezet hőszabályozásához, a felesleges és káros anyagok kiválasztásához.

Több száz gyermek hal meg naponta

A jelentés készítői kiemelik, hogy már most 500 millió gyerek él korlátozott vízkészlettel rendelkező térségben, és a kereslet a víz iránt jelenleg a világ 36 országában messze felülmúlja a kínálatot. A riport szerint a hőmérséklet és a tengerszint emelkedése, a jégolvadás és az egyre inkább elhúzódó aszályok mind negatívan hatnak a víz minőségére és hozzáférhetőségére. Napjainkban 663 millió ember nem jut megfelelő vízforráshoz, és naponta több mint 800 ötévesnél fiatalabb gyerek hal meg a szennyezett víznek és a higiénia hiányának betudható hasmenéses megbetegedések miatt. A megfelelő vízellátás hiánya a gyerekeket olyan betegségeknek teszi ki, mint a kolera és a hasmenés, ráadásul sok helyen arra kényszerül az ifjúság, hogy órákat töltsön el vízbeszerzéssel, és közben kimaradjon az iskolából. A legszegényebb országokban a nők és a lányok összesen naponta 200 millió órát fordítanak a víz beszerzésére. A jelentésben rámutatnak arra is, hogy a világon csaknem egymilliárdan a szabad ég alatt végzik a dolgukat, tovább növelve ezzel a különböző fertőzések kockázatát. Az ENSZ Gyermekalapja szerint most a legfontosabb feladat, hogy a gyermekek számára minden kormány biztosítsa a hozzáférést az ivóvízhez.