Vidék

A víz opció, a csatorna kötelező

Gőzerővel kellene dolgozzanak már mindenfelé, de van, ahol még halogatják a munkakezdést (Fotó: SZFÚ)
2022.05.16 - 11:30
Óriásit terjeszkedik ebben az évben is a szatmárnémeti vízszolgáltató. Több mint harminc településen telepít vagy újít fel létesítményeket, fektet ivóvíz- vagy csatornahálózatot az Apaserv.

A két éve lejárt 130 millió eurós projektjét egy 230 millió eurós projektje követi a szatmárnémeti Apaservnek; a nagyrészt tavaly aláírt szerződésekbe foglalt munkálatok — néhány kivételtől eltekintve — most zajlanak. És az EU-s pénzből történő fejlesztéseknek és modernizálásoknak nincs végük, már folyamatban van egy másik, mintegy 100 millió eurós pályázata is a cégnek, amiből majd a szatmári városok elöregedett víz- és csatornahálózatának legalább a húsz százalékát cserélnék újra, illetve a vízüzemek, víznyerő kutak és pumpaházak áramellátását korszerűsítenék.

Sok település

A most a terepmunka fázisában lévő projekt több mint harminc szatmári települést érint: Nagytarna, Batarcs, Tartolc, Avasújváros, Szárazberek, Sándorhomok, Kissár, Kőröstelep, Érszentkirály, Érkisfalu, Mikola, Túrterebes, Halmi, Turc, Szamosborhíd, Kolcs, Erdőd, Baba Novac, Gelu, Dobra, Bogdánd, Szatmárnémeti, Alsóberekszó, Felsőberekszó, Szatmárgörbed, Nyírestanya, Kökényesd, Csedreg, Mezőterem, Gencs, Túrvékonya, Lunaforrás, Lajosvölgy, Mózesfalu, Avasújfalu. Ezekben ivóvíztisztító és szennyvízszűrő állomások, pumpaházak, átemelő szivattyúk kerülnek megépítésre, bővítésre vagy felújításra, településen belüli, avagy települések közötti csatornahálózatok és vízvezetékrendszerek kerülnek megépítésre. A tavaly leszerződött kivitelező cégeknek 2023. december 31-ig van idejük befejezni, amit felvállaltak, úgyhogy ha van olyan település, ahol még nem kezdtek neki a munkának, nagyon rá lesznek utalva a gyors rajtra. Az Apaserv, a polgármesteri hivatalok és a megyei tanács részéről a támasz megvan; ahol engedélyeztetésre van szükség, azt a megbízótól és az önkormányzatoktól egyaránt megkapják a szerelő/építő cégek.

Hanyagolandó az emésztőgödör

Amit az Apaserv remél ezektől az átfogó beruházásoktól, az nem csak az, hogy több ügyfele lesz, többen fogyasztják majd vizét, több háztartásból vezetheti majd el a használt vizet, hanem azt is reméli, hogy megszűnnek az árnyékszékek, megszűnik a csatornába, földre kiengedett szennylé problémája. Az európai uniós szabály szerint ugyanis a vezetékes vízzel ellátott háztartásokat kötelező rákapcsolni a szennyvízelvezető rendszerre is, az nem megoldás, hogy a víz be van vezetve, de a szennyvíz nincs kivezetve. Azért van ez az uniós elvárás, mert főleg a csatornázás nélküli vécékből az udvari — pláne gyártelepi — emésztőgödrökbe engedett szennyvíz szennyezi a talajvizet, és a jelenségnek mielőbb elejét kell venni, mert ha túlzásba viszik az ilyenfajta szennyezést, később sokba fog kerülni a mentesítés, vagy egyszerűen lehetetlenné válik. A bevezetett víz nagyobb fogyasztásra enged következtetni, a nagyobb fogyasztás pedig azt jelenti, hogy nagyobb a szennyezés is, ha nem a szennyvízelvezető rendszerben végzi az adott háztartás elhasznált vize.
Ha valaki beköti a vezetékes vizet, jól teszi, ha a szennyvíz szabályos elvezetéséről is gondoskodik, mert kétezertől négyezer lejig terjedő bírság szabható ki az ezt elmulasztóra. Az eljáró hatóság lehet a polgármesteri hivatal, a környezetvédelmi őrség és az Apaserv is.

Princz Csaba