Szatmárnémeti

A világtörténelmet író elődök előtt tisztelegnek

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
2021.10.20 - 17:28
A Gloria Victis 1956-os emlékünnepségen több mint 2000 diák vesz részt — Szatmár megyéből is — a Rákóczi Szövetség szervezésében.

A Rákóczi Szövetség egyik legismertebb és legnagyobb hagyományú ifjúsági rendezvénye 1992 óta a Gloria Victis 1956-os emlékünnepség Budapesten. A rendezvény legfőbb célja, hogy segítsen átadni az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékét a mai fiataloknak helyszínekhez és élményekhez kapcsolva. Az idei emlékünnepségre a Rákóczi Szövetség több mint 2000 Covid-védettséggel rendelkező diákot hívott meg középiskolai és egyetemi szervezetei képviseletében. Az október 21. és 23. között zajló, háromnapos rendezvény központi helyszíne a Műegyetem, programjai azonban sok szálon futnak. Részét képezi többek között az Országház, a 301-es parcella, dunai hajózás, történelmi vetélkedő, városnézés, előadás, filmvetítés, középiskolás Légy-Ott! könnyűzenei koncerttel. A program fénypontja az — állami ünnepségsorozat részét képező — október 22-én 15 órakor a Műegyetem aulájában kezdődő megemlékezés és az azt követő fáklyás felvonulás a Bem térre, ahol 17 órakor kezdődik a koszorúzási ünnepség. A műegyetemi ünnepségen Novák Katalin családokért felelős miniszter, a Bem téri megemlékezésen Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár mond ünnepi beszédet. A Gloria Victis emlékünnepség fogalommá vált az elmúlt évtizedekben, köszönhetően az 1956-ban ötödéves műegyetemista Halzl Józsefnek, a Rákóczi Szövetség örökös, tiszteletbeli elnökének, aki tavaly novemberben elhunyt, de kezdeményezése tovább él.

Szatmári diákok is utaznak


A Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programja támogatásával 348 Kárpát-medencei középiskola 18 ezer diákja emlékezik október folyamán — honismereti kirándulásokkal összekötve, történelmi emlékhelyeken, rendhagyó történelemórák keretében — az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire. A Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programjában évről évre Szatmár megyei diákok is részt vesznek. Idén öt osztály látogat el különböző emlékhelyekre a program keretében: a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium egy csoportja a Corvin-közt és Szikla-kórházat látogathatja meg; a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból négy diákcsoport utazik: az egyik csoport célpontja a Deák Ferenc tér, Kossuth Lajos tér, Országház, Bém József-szobor, Műegyetem rakpart, Magyar Rádió épülete, Hősök tere; egy másik csoport a program keretében ellátogathat a máramarosszigeti börtönmúzeumba, a Szaploncai Vidám temetőbe, a Máramarosszigeti Etnográfiai Múzeumba, valamint megtekintheti Nagybánya történelmi városközpontját; a harmadik csoport sikeresen pályázott a majtényi sík, a nagykárolyi Károlyi-kastély, Adyfalva, a Pro Libertate emlékmű (Sarmaság), valamint a szilágycsehi háborús emlékmű megtekintésére, valamint részt vehetnek a diákok egy interaktív történelemórán a hadadi Degenfeld-kastélyban; a nagyedik csoport pedig szintén Budapestre utazik, ahol megtekintheti a Terror Háza Múzeumot, a Kossuth Lajos teret, az Országházat, a Bem József-szobrot, a Műegyetem rakpartot, a Magyar Rádió épületét és a Hősök terét.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Lázáriak is cselekedtek ’56-ban

Vitéz Zolcsák István és Szabad István Újpesten tett a szabadságért.
Szatmárnémeti

Rákosi: ’56 számkivetett diktátora

Máshol nem elérhető történelmi dokumentumfilm vetítésével emlékezett meg az 1956-os eseményekről a szatmárnémeti RMDSZ október 23-án, hétfőn.
Szatmár megye

’56-os harcos a lázári és szatmári ünnepségeken

Közeledik az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulója. A Szatmári Híd Egyesület idén is megemlékezik a forradalmi eseményekről és az október 22-24-i időszakban tiszteleg a szabadságharc hőseinek az emléke előtt.