Jorge Mario Bergoglio argentin bíborost választotta meg a konklávé a római katolikus egyház új vezetőjének. A 266. pápa a Ferenc nevet választotta, így I. Ferenc néven foglalja el — első latin-amerikaiként — Szent Péter trónját. A világi vezetők jókívánságaikat tolmácsolták az új pápának.
Az amerikai állami vezetők közül elsőként Barack Obama elnök köszöntötte pápává választása alkalmából Buenos Aires eddigi érsekét, a jezsuita Jorge Mario Bergoglio bíborost. Obama rámutatott, hogy csakúgy, mint XVI. Benedekkel, az új pápával is együtt kíván működni a béke, a biztonság és embertársaik méltósága érdekében, függetlenül azok hitétől. Obama szerint az amerikaiak csatlakoznak az emberek világszerte elmondott fohászához, „amikor a Szentatya megkezdi szent munkáját, hogy modern világunkban vezesse a katolikus egyházat”.
Az Egyesült Államok szívből gratulál őszentségének, Ferenc pápának, aki a világ 1,2 milliárd katolikusának vezetője lesz, és a hit és remény jelképeként szolgál majd mindenki számára — írta szerdán kiadott közleményében John Kerry, az Egyesült Államok katolikus külügyminisztere.
„E fontos napon az Egyesült Államok megújítja elkötelezettségét, hogy szorosan együttműködjön a Szentszékkel annak érdekében, hogy előmozdítsuk a békébe és az emberiességbe vetett közös hitünket” — írta az amerikai külügyminiszter.
A katolikus egyház új vezetőjének vatikáni beiktatásán a Kerryhez hasonlóan római hitű Joe Biden alelnök képviseli majd az Egyesült Államokat.
Twitterüzenetben méltatta a szerdán megválasztott új katolikus egyházfőt a brit miniszterelnök, és üdvözölték Ferenc pápa megválasztását a brit egyházak vezetői is.
David Cameron konzervatív párti kormányfő rövid üzenetében közölte, hogy a világszerte 1,2 milliárd hívőt számláló katolikus közösség rendkívüli jelentőségű napjává avatta a szerdai napot „Őszentsége, Ferenc pápa megválasztása Róma 266. püspökévé”.
Szlovákiai látogatásra hívja meg Ferenc pápát Robert Fico szlovák miniszterelnök — közölte Beatrice Hudáková, a kormányfő szóvivője szerda este. A szóvivő kifejtette: a szlovák vezetés még XVI. Benedek pápát hívta az országba abból az alkalomból, hogy Cirill és Metód szláv hittérítők 1150 éve érkeztek a mai Szlovákia területére. Miután azonban XVI. Benedek lemondott hivataláról, és így már nem tud Szlovákiába látogatni, most ezt a meghívást kívánják megújítani Ferenc pápa számára.
Nagyon jó döntésnek nevezte Jorge Mario Bergoglio argentin bíboros pápává választását Karel Schwarzenberg cseh kormányfőhelyettes, külügyminiszter. Schwarzenberg üdvözölte az új pápa megválasztását és rámutatott: a katolikus egyháznak jelenleg éppen Dél-Amerikában van a legtöbb híve. Milos Zeman cseh államfő, illetve Petr Necas miniszterelnök szóvivőjük szerint csütörtökön küldik el hivatalos jókívánságaikat az új pápa megválasztásával kapcsolatban a Vatikánba.
„Nagyon érdekes, hogy bár az új pápa a jezsuita rend tagja, felvette a Ferenc nevet. Ebből is látszik, hogy komolyan és nagy alázattal veszi hivatását. Szent Ferenc olyan rendet hozott létre, amely vagyon nélkül volt. Ebből a szempontból nagyon pozitív, hogy az új pápa őt választott jelképéül” — tolmácsolta Schwarzenberg véleményét szóvivője.
Az osztrák kormány vezetői is köszöntötték I. Ferenc pápát röviddel szerdai megválasztását követően, sok erőt kívánva neki egyházfői feladataihoz. Werner Faymann kancellár annak a reményének adott hangot közleményében, hogy I. Ferenc a párbeszédet állítja főpapi működésének középpontjába, a békéért, a szegényekért és a szegénység ellen lép fel.
Michael Spindelegger alkancellár szerint „a remény jele és a katolikus egyházon belüli egység bizonyítéka”, hogy a konklávé rövid idő alatt eredményt hozott. „5,5 millió ausztriai katolikus és a világ 1,2 milliárd katolikus hívője várt a fontos döntésre” — jegyezte meg az alkancellár.
Közös közleményben gratulált szerdán I. Ferencnek pápává választásához Herman Van Rompuy, az Európai Tanács és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke erőt és bátorságot kívánt az új egyházfőnek.
„Az Európai Unió nevében kifejezzük őszinte gratulációnkat megválasztásához” — kezdi közleményét az Európai Tanács és a bizottság vezetője.
A két uniós vezető közös közleményében a szerdán megválasztott argentin bíborosnak hosszú és áldott pápaságot kíván, amely lehetővé teszi majd, hogy „Őszentsége és a katolikus egyház megvédje és előmozdítsa a béke, a szolidaritás és az emberi méltóság alapvető értékeit”. Ezeket az értékeket Barroso és Van Rompuy „létfontosságú útjelzőknek” nevezi a mélyreható változásokon keresztülmenő, számos kihívással szembenéző világban.
A belga és a portugál uniós politikus közleményét azzal zárja, hogy hangot adnak abbéli meggyőződésüknek, hogy I. Ferenc erővel és elszántsággal folytatja majd elődei munkáját, és a világ népeit és vallásait közelebb hozza egymáshoz.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke közleményében azt is kiemeli, hogy az egyházfő olyan időszakban kap lehetőséget az egyház megújítására, amikor az számos sorsdöntő kihívással kénytelen szembenézni. A német szociáldemokrata politikus szerint a pápa útmutatással szolgál, inspirációt és reményt ad hívők százmillióinak a világon, azt pedig, hogy az új pápa Európán kívülről származik, „bátorító jelnek” nevezi.
„Új lendületre van szükség a kereszténység alapértékeinek felélesztéséhez, mint például a szolidaritás, a nemzetek és népek közötti béke, a tolerancia és a leggyengébbek és legszegényebbek támogatása” — hangsúlyozza Martin Schulz. Közleményét azzal zárja, hogy „ezekre az értékekre minden eddiginél nagyobb szükség van egy olyan világban, amelyet az a veszély fenyeget, hogy elborítja a materializmus és az egyenlőtlenség körforgása”.