December 15-én, azaz pénteken, 16.30-kor a Szatmár Megyei Múzeum nagykárolyi részlege, a Román Paraszt Múzeumával és a Máramaros Megyei Néprajzi és Népművészeti Múzeummal közösen, megnyitja A fenyő – axis mundi című kiállítást a Károlyi-kastélyban.
A Laura Melinda Tătăran muzeográfus-kurátor által összeállított kiállítás olyan régészeti és néprajzi tárgyakat mutat be, amelyeket a fenyő jelképével díszítettek, például tányérokat, edényeket, menyegzői és halotti kerámiákat, vésett fenyőlevéllel dekorált faragott kanál tartókat, de híres kelengyeládákat is „a menyegző fájával”, valamint fenyő motívummal hímzett ingeket. A tárgyak különböző múzeumi gyűjteményekből származnak és a fenyő fontosságát kiemelő idézettekkel egészítették ki őket a román népi költészetből.
A totemfaként számon tartott fenyőfa többféle módon van ábrázolva, gyökerestől, tűlevélként, fenyőgallyként és más formákban is, amelyek a kiállításon belül megtekinthetők — a fenyő összes ábrázolásában megjelenik viszont egy faisten előképe.
A fenyő az esküvői szertartás egy pillanatában a császár (vőlegény) szerepét veszi át, elkíséri a „tiszta, a világ dolgaiban járatlan vándort” a vágy nélküli világ-ba vezető útján, és társa lesz – szimbolikus menyegző révén vagy szimbolikus testvérség, sorsközösség jeleként, mindez kiegészítvén azt a hiedelmet, hogy, amikor gyerek születik, vele együtt világra jön egy fa, amelynek tetején megvan írva a gyermek sorsa.
Manapság sok olyan szimbólum és tárgy, amely régebben mágikus funkcióval rendelkezett, egyszerű díszítéssé vált. Román nyelvterületen jól példázza ezt a fenyő motívum fejlődése az utolsó pár évszázadban. Egy mulandó kultúra jelképeként felfogható fenyő — ha építő- és ábrázoló anyagként tekintjük — mégis örök kultúrelem a szimbólumok és jelentések szempontjából, egy olyan civilizációé, amely a vertikalitás égisze alatt épül, amit maga a védő fenyő függőlegessége nyújt. A kiállítás olyan utazásra hívja a látogatókat, amely nem csak a múlt visszatükrözése, hanem beavatás is az eredendő hiedelmek világába, ősidőkből származó jelképek által.
A kiállítás 2024. januárjáig látogatható, keddtől vasárnapig, 9:00 és 17:00 óra között a Károlyi-kastélyban.
Hírszerkesztő