Szatmárnémeti

A vidéki élettel ismerkedtek a Kossuth-kertben

2021.09.13 - 07:00

Szombaton és vasárnap Szatmárnémetiben, a Kossuth-kertben a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezésében Vidék a városban című rendezvényen elevenítették fel a vidéki élet hangulatát és idézték fel a falusi élet hagyományait.
A megnyitón Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács, valamint az RMDSZ Szatmár megyei elnöke elmondta, hogy ősz elején az igazi gazdaember kint van a mezőn, de erre az alkalomra sokan bejöttek a városba, hogy részt vegyenek ezen a rendezvényen. A szatmárnémetiek többségének a gyökerei még mindig falun vannak. Pataki arra biztatta a szervezőket, hogy a továbbiakban is szervezzék meg ezt a rendezvényt, hogy tudjuk megmutatni gyerekeinknek, milyen a friss levegős falusi élet.
Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora, a rendezvény házigazdája is köszöntötte a résztvevőket. Kifejtette, hogy a rendezvény célja a falusi élet bemutatása a városon élők számára. Lehetőségük van megismerni olyan dolgokat, amelyek hátterét eddig csak találgatták.

hirek/2021/szeptember/13/falu1.jpg


Szombat reggel az erre a célra elhelyezett fabódékban és azok előtt, a Szatmári Termékek Vására keretében helyezték el termékeiket az egyesülethez tartozó gazdák, akik rendelkeznek a Szatmári Termék védjeggyel, ezzel igazolva, hogy minden általuk forgalmazott termék az ő munkájuk eredménye, és azokat helyi termelői módszerekkel állították elő.
A szervezők berendeztek egy parasztudvart, ebben lehetett találkozni különböző háziállatokkal — nyuszikkal, szárnyasokkal, galambokkal, kacsákkal, tehénnel —, ami sok városon felnőtt gyerek számára érdekesnek bizonyult. A város és a falu közötti különbség eltörlésének szándéka sohasem volt eredményes, bár erre többször történtek már kísérletek. Egyre több városon élő család igyekszik — legtöbbször hétvégéken — kijutni falvakra, de ezt az időt legtöbbször szabadidőközpontokban vagy kirándulóhelyeken töltik el, nem igazán adódik lehetőség megismerni a háziállatokat és a falusi élet hétköznapjait. Ezt igyekeztek részben pótolni a szombati és a vasárnapi Kossuth-kerti rendezvények. Nagyon sok gyerek számára adódott lehetőség, hogy közel kerüljön az állatokhoz, és megérintse azokat. Sokan látogatták meg a lovas udvart, felültek a pónilovakra, és tettek egy sétát a hintóval, ami valaha falvakon is csak a jobb módú emberek számára adatott meg.

hirek/2021/szeptember/13/falu2.jpg


A kézművesség megismertetése az elmúlt évek során több hagyományőrző rendezvény része volt, ez alkalommal Boca Ildikó (kosárfonó, vesszőfonás), Szerémi Annamária (csuhés), Szejke Vilmos Balázs (agyagos), Keresztesi Zoltán (fafaragás, barkács) és Lévai József (kötélverés) tartott bemutatót. A két nap során elég sokan kipróbálták kézügyességüket, többen érdeklődtek, hogy hol vehetnének részt egyik-másik szakma elsajátítására szolgáló tanfolyamokon.
Sokan vettek részt Sarkadi Sándor hentes disznóvágásán, aki a helyszínen mutatta be, hogyan történtek régebben — sok helyen ma is — a disznóvágások és a levágott állat feldolgozása. A későbbiekben a feldolgozott termékeket meg lehetett vásárolni. A jó ételek mellett jó italokat is kínáltak a megye pálinka- és borkészítői.
Az elmúlt egy-két évtized során egyre népszerűbbé válnak a kvízjátékok, ezt a műfajt Szatmárnémetiben Kovács Zsolt kvízmester igyekszik népszerűsíteni. Ez alkalommal hat csapat részvételével egy Agrár kocsmakvízen mutathatták meg a résztvevők agrár- és általános műveltségi ismereteiket. A mezőgazdaságban járatosak számára is voltak elgondolkodtató és csalóka kérdések, egyre kevesebben ismerik a hagyományos mezőgazdaságban használt gépeket és eszközöket. Egy ilyen rendezvény azt a célt is szolgálja, hogy nyomon követhető legyen a mezőgazdaságban bekövetkezett fejlődés. A kvíz legjobbja az Egyorrú parasztok nevű csapat, a második helyezett lett a Törkölyös Törpe Birtokosok csapat lett, a harmadik helyezést pedig a Zetor nevű csapat érte el.
A jókedvről és a minőségi kultúráról délután a színpadon fellépő néptánc- és népdalcsoportok gondoskodtak. Szombaton a szatmárnémeti Röpike, az óvári Ribiszke, a pusztadaróci Pünkösdi rózsák és a mikolai Gyöngyös bokréták, vasárnap pedig a Szatmár megyei Szamoshát Néptáncegyüttes, a hadadnádasdi Dercések, a szárazberki Lehajló rozmaring és a Nyírfa néptánccsoport lépett színpadra. Farkas Anabella és Egri Szarvas Károly, illetve a nyírteleki asszonykórus énekével örvendeztette meg a közönséget. Szombat este utcabál, vasárnap pedig a helyi Royal Team zenekar fellépése zárta a sort.

hirek/2021/szeptember/13/falu3.jpg

 

A Népi játszóházban az érdeklődők kipróbálhatták a gólyalábat, a billegőt és a mocsárjárást, megtekinthették, hogyan zajlik a liba- és a surgyétömés, kukoricakocsányt dobhattak, málét fejthettek, csúszdázhattak, kukoricába és szénába is ugrálhattak. Olyan játékokat ismerhettek meg és próbálhattak ki a gyerekek, melyeket már szüleik sem játszottak, ők is csak a nagyszülőktől hallottak azokról.
A park északi szegletében gépbemutató vonzotta a tekinteteket: az alkalomra gépfelszerelésével együtt elhozott két modern mezőgazdasági erőgép mellett egy fűnyíró kistraktor is csalogatta az ülését, kormányát próbálgató gyermekeket.

Az eseményt támogatta: Szatmár Megye Tanácsa, a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ, a Bethlen Gábor Alap, a Nemzeti Együttműködési Alap és a Communitas Alapítvány.


Elek György

Fotók: Czinzel László