„A versenyt soha nem szabad feladni”

2015.01.30 - 20:06

A szerkesztőségünkben találkozott pénteken szurkolóinak egy részével a Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team motoros pilótája, Gyenes „Mani” Emánuel. A Dakar-rali maratongyőztese mesélt pályafutásáról és az idei verseny élményeiről.

Pénteken a Szatmári Friss Újság szerkesztőségében találkozott a szatmári szurkolóinak egy részével Románia legjobb motoros versenyzője, a Dakar-rali kétszeres maratonkategória-győztese, Gyenes „Mani” Emánuel.

Az enduro és endurokrossz szakágak hazai mester fokozatú versenyzője előbb arról beszélt, miként kezdődött sportolói pályafutása 17 évesen, amikor egy brassói enduro futamon utcai bakanccsal, melegítőben állt rajthoz, de így is az első helyen zárt. 2003-ig csak román bajnoki versenyeken állt rajthoz, ezután kezdődött a nemzetközi „karrierje”.

Az első nagy dobásra 2007-ig kellett várnia, amikor a szatmárnémeti Szilveszter Zsolt segítségével eljutott a Dakar-ralira, amely — mint később kiderült — az utolsó afrikai futam volt. 2009-től ugyanis Dél-Amerikába költöztették a világ leghosszabb és legnehezebb raliját (erre az esztendőre Mani nem szívesen gondol vissza, ugyanis egy baleset miatt korán fel kellett adnia a versenyt). „A tizenhárom év alatt, amióta versenyzem, meg tudom számolni egy kezemen, hányszor adtam fel egy futamot. Azt az elvet követem, hogy soha ne adjam fel a versenyt, minden körülmények között helyt kell állni és végig kell menni, még akkor is, ha csak lépésben lehet ezt megvalósítani. Egy verseny akkor ér véget, ha meglengették előtted a kockás zászlót” — mondta a 30 éves pilóta, aki érdekes történeteket mesélt arról, milyen trükköket alkalmaznak a gyári csapatok versenyzői, vagy milyen leleményes kell legyen a pilóta egy-egy helyzetben, ha gondjai akadnak a speciális szakaszokon. „Amikor elfolyt az olajom, akkor vettem észre, hogy a tartálydugóm sincs meg. A helyiektől kaptam egy kisebb méretű dugót, azt körberagasztottam, hogy kibírja egészen a nap végéig” — emlékezett vissza az idei versenyre a szatmári pilóta. Kellemes emlékeket is felidézett Mani, de mindezek közül azt volt a legszebb, amikor az utolsó napon, a speciális leintése után, a 130 kilométeres összekötő szakaszon, aszfaltozott úton hajtott Buenos Aires irányába.

A közönségtalálkozóra eljött olvasóink is elhalmozták kérdéseikkel Manit, ugyanakkor hasznos tanácsokat is kértek a motorozásra vonatkozóan. Elárulta, a gyári csapatok versenyzői többnyire „fizetős” pilóták, ezért nagyon nehéz, sőt lehetetlen bekerülni abba az elitkörbe. Éppen ezért állítja magáról a szatmári pilóta, hogy realista, hiszen soha nem lesz lehetősége megnyerni a Dakart. Mégis motiválja az, hogy egyszer a legjobb tíz motoros között zárjon.

A beszélgetés idején exkluzív képeket is láthatott a közönség, hiszen Mani elhozta azokat a saját felvételeit, amelyeket a sisakján elhelyezett kamerával készített a futam idején, Dél-Amerikában. Végül autogramokat osztott, ajándékként bekeretezve megkapta lapunk speciális, ebből az alkalomból összeállított címlapját, amely a 2015-ös Dakar-rali végeredményéről és Mani sikeréről számol be. Mint ismeretes, a szatmári versenyző idén megnyerte a maraton kategóriát, 9. lett lett az amatőr motorosok között, illetve összetettben a 21. helyen zárt.

Szöveg: Pesek Attila

Képek: Romász János

KATTINTSON IDE ÉS NÉZZE MEG A KÖZÖNSÉGTALÁLKOZÓN KÉSZÜLT FÉNYKÉPEKET!