Belföld

A verespataki hazugságokról

2013.10.01 - 11:21

Két hamis megközelítést eredményezett a verespataki bányanyitás terve: a munkahelyek ügye és a ciántechnológia használata — jelentette ki Traian Băsescu egy televíziós műsorban.

 

Az államelnök nem cáfolta, hogy továbbra is támogatja a bányanyitást, azonban megjegyezte: mivel ez a probléma éket vert a társadalomba, neki most kötelessége semleges álláspontra helyezkednie. Azt mondta: a verespataki bánya nem hoz létre annyi munkahelyet, hogy jelentős hatása legyen az állami költségvetésre. Mint ismeretes, ennek ellenkezőjét állítja a PSD. „Hazugság azt mondani, hogy megoldaná a munkanélküliség problémáját, mindössze a környékbeli munkanélküliséget szorítja vissza” — mondta. Szerinte hamis az a megközelítés is, amely a legnagyobb kárként a ciántechnológia használatát tünteti fel, a cián ugyanis könnyen elbomlik. Băsescu a legnagyobb gondnak azt nevezte, hogy sokak szerint Verespatakon csak akkor lehet munkahelyeket létesíteni, ha ciánszármazékokkal teszik tönkre a környezetet. Az államfő ugyanakkor problematikusnak nevezte meg azt a megközelítést is, hogy a verespataki hegyek mélyén levő arany- és ezüstkészleteket a kitermelés végén elviszik az országból. Traian Băsescu mesterkéltnek nevezte a Roşia Montana Gold Corporation alkalmazottai által szervezett verespataki tiltakozásokat. Arra a felvetésre, hogy a kitermelést ellenző országos tiltakozáshullám mögött egyebek között Soros György állna, azt mondta: információi szerint az amerikai üzletembernek nincs semmiféle köze ahhoz, hogy a romániai alapítványa által támogatott hazai civil szervezetek ellenzik a környezeti szempontokból aggályos bányanyitást.

 

 

Tüntetnek

Időközben folytatódnak a bányaprojekt elleni tüntetések. Az úttestre ültek, és leállították a forgalmat Kolozsvár főterén a verespataki bányaprojekt ellenzői, a tüntetők száma elérte az ötezret. A tiltakozók egy része a városháza előtt leült az úttestre, és leállította a forgalmat. A Mediafax hírügynökség jelentése szerint Gyulafehérváron, Topánfalván, Iaşi-ban és Bukarestben tartottak hasonló tiltakozásokat a verespataki bányaterv ellen.