'Az orosz védelmi minisztérium szóvivőjének március 9-én, szerdán tett kijelentéseivel kapcsolatban, amelyek hitelt adnak annak az elképzelésnek, hogy ukrán vadászgépeket telepítettek át Románia területére, amelyek így "nem vesznek részt a konfrontációban", a következő pontosításokat szeretnénk tenni: az állítás teljes mértékben hamis. Románia területén nincsenek ukrán katonai repülőgépek' - közölte a védelmi tárca.
Azt is hozzáteszi, valószínűleg annak a Szuhoj 27-es ukrán katonai repülőgépnek az esetét próbálják felhasználni az állítás alátámasztására, amely február 24-én - az orosz hadsereg ukrajnai illegális inváziójának első napján - kényszerleszállásra kért engedélyt a román hatóságoktól.
Ennek a gépnek a helyzetéről mindvégig teljes transzparenciával tájékoztattak, az ügyet a román hatóságok az ilyen helyzetekben alkalmazandó hazai és nemzetközi jogi normák szigorú betartásával kezelték, és erről az Orosz Föderáció illetékesei 'minden bizonnyal tudtak" - fogalmaz a minisztérium, emlékeztetve, hogy a szóban forgó repülőgépet fegyverek nélkül adták vissza az ukrán hatóságoknak, és jelenleg már nem nincs román területen.
Azt is leszögezik: a karbantartás céljából Romániába érkező 14 civil ukrán gépről szintén idejében és átláthatóan tájékoztattak. A gépek polgári feladatokat látnak el, nincs rajtuk fegyver, és az ukrán hatóságok kérésére, a román hatóságok jóváhagyásával, műszaki karbantartás végett szálltak le a Brassó megyei Vidombákon, az Airbus Helicopters romániai képviseleténél.
Az Interfax hírügynökség az orosz védelmi minisztérium közleményét idézve azt írta, hogy az orosz hadsereg 89 vadászrepülőgépet és 57 helikoptert semmisített meg az ukrán légierő tulajdonában lévő, mintegy 250 repülőgépből és helikopterből álló állományból. Az orosz védelmi minisztérium hozzátette, néhány ukrán katonai repülőgépet Romániába telepítettek át, következésképpen ezek nem vesznek részt a harcban.
AGERPRES