A vb-n is berobban Izland

2018.06.17 - 03:51

Az izlandi válogatott története első világbajnoki mérkőzésén 1–1-es döntetlent játszott Moszkvában a legutóbb ezüstérmes argentin együttessel a labdarúgó-vb D csoportjának első fordulójában.

Aki még emlékszik a 2016-os Európa-bajnokság eseményeire, sejthette, hogy Izlandot nem tudja majd „előételnek elfogyasztani” a 2014-es világbajnokság ezüstérmese, Argentína. Habár az északi szigetország képviseli az idei világtorna legkisebb nemzetét – Argentínában legalább egy tucat város van Izlandnál nagyobb lélekszámmal – mégsem szoktak megijedni semmitől és senkitől. Most sem tették, és ennek kimondottan élvezetes mérkőzés lett az eredménye.

Az első perctől az történt, amire számítani lehetett: Izland (amelyet a labdabirtoklás a legkevésbé sem szokott érdekelni) mélyen visszahúzódott, átengedte a területet és a kezdeményezést, és várt türelmesen a lehetőségekre.

A büntetés nem maradt el: a 19. percben Sergio Agüeró a 16-oson belül vett át egy rossz lövést, majd fordulásból villámgyorsan a kapu jobb felső sarkába zúdította a labdát (1–0).

Ám az izlandiak gyorsan válaszoltak, megszerezve történetük első világbajnoki gólját: a 23. percben Alfred Finnbogason csapott le egy kipattanóra, s hat méterről az argentinok hálójába lőtte a labdát (1–1). Az argentin védelem – amely összeszokottságát és az egyéni képességeket tekintve sem tűnik a válogatott erős pontjának – finoman fogalmazva sem remekelt.

Az európaiak visszazártak és kitartottak, sőt, a félidő végén két helyzettel jelezték, hogy ők sem ülnek rá az eredményre.

A fordulást követően kissé lassabb iramban, de változatlan képet mutatva folyt a játék. Aztán Agüero zuhant el Hördur Björgvin Magnússon szorításában a tizenhatoson belül, a játékvezető meg büntetőt adott. Lionel Messi kimondottan rosszul, félmagasan, nem elég erősen, pláne nem eléggé helyezve lőtte a tizenegyest a kapu jobb oldala felé, Hannes Thór Halldórsson gyors vetődéssel hárítani tudott! Messi a legutóbbi hét, a Barcelonában vagy az argentin válogatottban elvégzett tizenegyeséből négyet kihagyott. A hátralevő időszakban is szinte kizárólag az izlandiak térfelén zajlott a játék, többször veszélyeztettek is az argentinok, de nem tudták még egyszer feltörni a 11 emberrel védekező izlandiak hátsó alakzatát.

Ennek az eredménynek is köszönheti Horvátország, hogy a széria első fordulója után élre állt. Ehhez viszont győznie kellett Nigéria ellen, a szombati focidömping záró mérkőzésén: egy öngól és egy fölöslegesen összehozott büntetőből kapott gól jelentette Nigéria végét a horvátok ellen, amely 2–0-s európai győzelmet hozott.

Ahogyan azt várni lehetett, az inkább masszív, mint kreatív Nigéria a mezőnyjátékra és a védekezésre helyezte a hangsúlyt az esélyesebb és jobb erőkből álló Horvátország ellen, így aztán kevés izgalmat hozott az első félidő. Mégis előnyt szerzett a szünetig Zlatko Dalic szövetségi kapitány csapata: Luka Modric szögletét Ante Rebic és Mario Mandzukic is a kapu felé fejelte, de a labda végül a peches Oghenekaro Etebóról került a jobb alsó sarokba (1–0).

A fordulás után növelte előnyét Horvátország: egy bal oldali szögletnél Ekong két kézzel átkarolva nem engedte felugrani Mandzukicot, a megítélt büntetőt pedig Modric magabiztosan gurította a jobb alsó sarokba (2–0). Ez a találat egyébként emlékezetes maradhat, ugyanis a labdarúgó-világbajnokságok történetének 2400. gólját szerezte a Real Mardid horvát játékosa.

A vb-k történetének első találata a francia Lucien Laurent nevéhez fűződik, aki 1930. július 13-án Uruguayban a mexikóiak elleni, 4-1-es európai sikerrel zárult montevideói mérkőzésen juttatta vezetéshez csapatát.

Az idei kiírás első nyolc mérkőzésén – szombat estig – 21 találat született (ebből 2 öngól), és minden meccsen született legalább egy találat.

A D-csoport küzdelmei egyébként csütörtökön Nyizsnyij Novgorodban az argentin–horvát derbivel folytatódik, péntek pedig Volgográdban Nigéria és Izland csatázik a pontokért.