A segítséget igénylők névsorát a plébániák továbbították a Vatikánba, az evangelizációs tevékenységért felelős, és a támogatást koordináló hivatal közleménye szerint elsősorban a római egyházmegyében élőkről van szó. Pontos számukat nem hozták nyilvánosságra, de a szintén a rászorulóknak szánt élelmiszercsomagokban például ötezer háztartás részesül.
A szegények világnapját szokás szerint a Szent Márton-naphoz legközelebbi vasárnapon tartják meg, ezt Ferenc pápa vezette be 2017-ben — vasárnap az egyházfő misét mutat be a Szent Péter-bazilikában, majd 1300 rászoruló ember vehet részt a vatikáni audienciateremben rendezendő ebéden.
A világnapot megelőző héten egymást követik az Evangelizációs Dikasztérium kezdeményezései: jótékonysági szervezetek, élelmiszerláncok, pénzintézetek és biztosítótársaságok együttműködésével tíz tonna tésztát, öt tonna rizst, ötezer liter olajat, lisztet, cukrot, sót és tartós tejet osztanak szét.
A pandémia alatti szünet után újraindították a Szent Péter tér oszlopcsarnokánál működtetett egészségügyi ellátást, amelyet a Vatikán ingyen biztosít a hajléktalanok és mások számára. Reggeltől estig lehetőség van vérvizsgálatra, influenza és Covid-19 elleni védőoltásra, valamint szívultrahang-vizsgálatra, míg egy erre a célra kialakított lakókocsiban TBC- és HIV-szűrést, valamint hepatitisz C-vizsgálatot végeznek.
A dikasztérium emlékeztetett, hogy a Caritas egyházi jótékonysági szervezet adatai szerint tavaly a kevesebb mint hatvanmilliós Olaszországban 5,6 millióan, köztük 1,4 millió gyermek élt szegénységben.
Ferenc pápa a szerdai általános audiencián a szegényeknek dedikált szobrot avat fel a Szent Péter téren. Az embermagasságú bronzszobor egy hajléktalant ábrázol: az őt védő takarót egy galamb emeli a magasba. A szobor a kanadai Timothy Schmalz alkotása, és nem az első, amelyet a Vatikán számára készít — 2019-ben avatták fel a menekültek óriásszobrát a Szent Péter téren, Mihály arkangyal ünnepén és egyúttal a bevándorlók 105. világnapján. A hat méter hosszú, két tonnás szobor az Angels Unawares címet viseli, és 140 menekültet és bevándorlót ábrázol a történelem számtalan fejezetéből: vannak közöttük a náci Németországból és a szíriai háborúk elől menekülők, az 1840-es évek írországi éhínsége elől menekülő fiú, de Szűz Mária és József is – akiknek a Betlehembe vezető útjához hasonlította Ferenc pápa a háborúk elől menekülő milliók útját.
Hírszerkesztő