Szatmárnémeti

A városokban jelenléti oktatás lesz

Fotó: Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal
2021.05.05 - 09:00
A megye városaiban, illetve a legtöbb községben zöld forgatókönyv szerint folytatódik mától az oktatás, azt követően, hogy a fertőzöttségi arány mindenhol csökkenő tendenciát mutat.

Véget ért az egy hónaposra nyúlt tavaszi vakáció, és a szülők többsége kíváncsian figyeli, hogy gyermeke melyik forgatókönyv szerint folytathatja tanulmányait. Jó hírrel szolgál a prefektusi hivatal, hiszen a május 4-ei gyűlésen a fertőzöttségi adatokat elemezve kiderült, hogy a megye városaiban és a községek jelentős részében zöld forgatókönyv szerint tanulnak mától a gyerekek, azaz szinte mindenki jelen lehet az iskolában, óvodában.

A 2021/560/3755-ös számú rendelet értelmében, melyet a tanügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium bocsátott ki, május 5-től kilenc községet leszámítva jelenléti oktatás szerint folytatódik a tanév a diákoknak, tájékoztat a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal. Szilágypér, Tasnádszántó, Ákos, Királydaróc, Szatmárhegy, Remetemező, Lázári, Sződemeter és Csomaköz községekben a sárga forgatókönyv szerint zajlik majd az oktatás, hiszen ezen községekben a fertőzöttségi szint egy ezrelék fölött van. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) jóváhagyta Érendréd, Börvely, Berekszó, Kálmánd, Mezőpetri és Vetés területi-közigazgatási egységek vezetőségének kérését, így május 5. és 7. között ezen községekben is a zöld forgatókönyv szerint tanulnak a diákok, annak ellenére, hogy a fertőzöttségi ráta egy ezrelék fölött van, tájékoztat a prefektusi hivatal.

A zöld forgatókönyv esetén minden óvoda és tanintézmény minden osztályában fizikai jelenlétes oktatás zajlik, a sárga forgatókönyv esetén minden ovis és elemi osztályos gyerek fizikai jelenlétes oktatásban vesz részt, a többi évfolyam diákjai pedig online formában vesznek részt az oktatásban. A közös rendelet értelmében a végzős diákok besorolástól függetlenül jelenléti oktatásban vesznek részt, ám ők ezen a héten még vakáción vannak. Május 10-től azonban a 8., 12. és 13. osztályosok, valamint a szakközépiskolai és a posztliceális oktatás utolsó évfolyamain tanulók számára fizikai jelenléttel folytatódik a tanítás minden olyan oktatási intézményben, amely olyan településen működik, amelyet nem vontak karantén alá. A közigazgatási-területi egységek besorolását a tanügyminisztérium is közzétette, az megtekinthető a https://cutt.ly/Ubv3Gh5 honlapon.

A tegnapi gyűlés keretében Altfatter Tamás prefektus kihangsúlyozta, hogy az oltásoknak és a speciális szabályok korrekt betartásának köszönhetően csökken a fertőzöttségi arány megyénkben, és arra kérte a tanárokat és a tanügyi kisegítő személyzet tagjait, illetve a diákokat és a szülőket is, hogy a jövőben is tartsák be az egyéni védekezési szabályokat, hogy megőrizhessük az elért eredményt, és minél hamarabb visszatérhessünk a megszokott élethez minden területen.

A tanügyminisztérium közbenjárásának köszönhetően a sajátos nevelési igényű tanulók számára is lehetővé tették, hogy évfolyamtól függetlenül napi rendszerességgel fizikai jelenléttel vegyenek részt a tanórákon, de fizikai jelenléttel szervezhetik meg a felzárkóztató órákat is. A diákok noninvazív (nyálból történő) teszteléséről azonban letett Sorin Cîmpeanu tárcavezető azt követően, hogy az egészségügyi minisztérium nem támogatta ezen tesztek beszerzését. Az iskolákban azonban a továbbiakban is hozzáférhetők lesznek a koronavírustesztek, azonban ezek igénybevétele a vakáció előtti időszakban nem érte el a két százalékot. Az érintetteket a továbbiakban is arra kérik, hogy figyeljenek fokozottan a higiéniai szabályok betartására és a helyes maszkviselésre, illetve a tantermek, óvodai termek megfelelő, időszakos szellőztetésére.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmár megye

Ilyen lesz a 2024/25-ös tanév

Alig több, mint két hét múlva kezdődik az iskola!
Mi újság?

Az idei tanév utolsó tanítási napja a mai, kezdődik a vakáció

Idén Romániában — a végzősök kivételével — június 10-e a tanév utolsó napja a diákok számára, a nyári szünidő hivatalosan június 11-én veszi kezdetét. A 2022/ 2023-as tanév egyébként szeptember 5-én kezdődik, és június 2-ig tart majd a XII.-es, június 9-ig a VIII. osztályos végzős diákoknak, míg a többieknek június 23-a lesz az utolsó tanítási nap — olvasható az edupedu.ro oldalon.