Szatmárnémeti

A változékony idő hatásai

A hőmérséklet-ingadozás megterheli az emberi szervezetet Fotó: pingvinpatika.hu
2022.02.22 - 16:20
A kellemesebb, ám változékony időjárás kedvez a vírusos megbetegedések kialakulásának.

Bár még csak február van, az elmúlt napokban mért hőmérsékletek után egy-egy napsütésesebb délutánon úgy tűnik, megérkezett a tavasz. Korai azonban még az öröm: a meteorológusok arra figyelmeztetnek, hogy még nem úsztuk meg a telet, a hőmérséklet-ingadozás pedig veszélyes az egészségre nézve.
A negatív hőmérsékletről a pozitívra való átmenet, a páratartalom vagy a légköri nyomás változékonysága negatív hatással van a lakosságra. A krónikus betegségben szenvedőket sem kerülik el a panaszok, a cukorbetegségben, magas vérnyomásban vagy reumás betegségben szenvedő betegeket is rosszul érinti a hirtelen hőmérséklet-változás. Megjelenhet a migrén, egyensúlyproblémák adódhatnak, sőt, apátiát is érzékelhetünk.

Ebben az időszakban az orvosok fokozott számú légúti és emésztőrendszeri fertőzéssel szembesülnek. Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) adatai szerint február közepén, egy hét leforgása alatt több mint 50 ezer akut felső légúti megbetegedést és tüdőgyulladást, valamint 26 influenzás esetet vettek nyilvántartásba a családorvosok országszerte. 

Azoknak, akik megfáztak, szezonális vírusfertőzés okozta megbetegedésben szenvednek, a családorvosok azt javasolják, kerüljék a sokaságot, gyakran szellőztessenek, és hordják az előírásoknak megfelelően a védőmaszkot.  Aki megfázott, az inkább maradjon otthon néhány napig, mivel így elkerülheti, hogy a környezetét is megfertőzze. Azt sem szabad elfelejteni, hogy megfázás esetén semmi esetre se szedjünk antibiotikumokat orvosi javaslat nélkül. Tanácsos vitaminok, főleg C-vitamin, valamint a méz fogyasztása; a beteg étrendje legyen könnyű, sok folyadékkal (ásványvíz, levesek, tea, gyümölcs- és zöldséglé, joghurt). A szervezet ellenállását ugyanakkor vitaminokkal, friss gyümölcsök — alma, narancs, citrom, grépfrút —, savanyú káposzta fogyasztásával fokozhatjuk. Fontos, hogy rendszeresen mozogjunk, sétáljunk a szabad levegőn. Öltözzünk rétegesen, mert bár napközben már felmelegedhet a hőmérséklet, reggel még hideg van, így könnyen meghűlhetünk. B. K.
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Megjelent az influenza Romániában, egy esetet regisztráltak eddig

Influenzával diagnosztizáltak egy harminc éves bukaresti férfit, ez az első eset az idei influenzaszezonban - közölte csütörtök este Andrei Baciu.
Szatmárnémeti

Tévhitek az influenzáról is

A romániai lakosok nem veszik komolyan az influenzát, sokan egy egyszerű hűlésnek gondolják, pedig a megbetegedésnek súlyos következményei is lehetnek. A legjobb védekezés a védőoltás.