Hosszú távon elégedetlenséget, nyomort eredményezhet a hibás gazdasági szemléletmód — mondta Klaus Iohannis, ezzel magyarázva, hogy miért küldte vissza újravizsgálásra az adótörvénykönyvet.
Klaus Iohannis államfő azt mondta, azért küldte vissza újravizsgálásra a parlamentbe az adótörvényt, mivel szerinte az a jelenlegi formájában nem biztosít hosszú távú gazdasági növekedést. Ezt a román gazdasági szakemberek éves tudományos konferenciáján mondta ünnepei beszédében az államelnök, hangsúlyozva, hogy Románia már lezárta az átmeneti időszakot, az országnak a gazdaság megerősítésére van szüksége egy felelős és körültekintő szemléletmód révén.
„Romániának szüksége van egy adózási enyhítésre, de nem mindegy, milyen eljárással történik ennek a megvalósítása. A legutóbbi gazdasági sikerek megerősítéséhez egy átlátható adótörvényre van szükség. Valós, mérhető fejlődést jól átgondolt gazdaságpolitikával érhetünk el, amely nem politikai érdekeken alapszik és megoldja a mélyreható gazdasági problémáinkat” — idézte a Mediafax Iohannist.
Az államfő azt mondta, hogy az 1989 utáni évek „a gazdaság, a kultúra és a társadalmunk történelmének áldatlan időszaka volt, és a szocializmus bebizonyította, hogy drámai helyzetbe kerülhetünk, ha elhibázott gazdasági és szociális irányelvet követve vezetjük az országot”.
„25 év reform után elmondhatjuk, hogy a gazdasági átmenet idejét lezártuk. Magunk mögött hagytunk egy hibás rendszert, amely megleckéztetett minket” — folytatta. Hangsúlyozta: „a gazdasági szakember át kell lássa és távlatokban kell lássa a helyzetet, hogy nyerő gondolatai legyenek, harcolnia kell a helytelen szemléletmód ellen. Ez ugyanis rövid távon csábító lehet, ugyanis elsősorban a politikai óhajokat és érdekeket elégíti ki, de hosszú távon elégedetlenséget, nyomort eredményezhet és konfliktusokhoz vezethet.”
„Romániának kiegyensúlyozott és felelős hozzáállásra van szüksége, hogy kijavítsa a múlt hibáit. Már nem engedhetjük meg, hogy olyan megoldásokkal álljunk elő, amelyek csak rövid távon biztosítanak fellendülést, miközben nem erősítjük meg a gazdasági növekedés alapjait: a magántulajdont, a konkurencia piacát, a befektetés-ösztönzést, a tőkefelhalmozást, a vállalkozói szférát, a gazdasági szabadságot és a versenyképességet. Ezek a fellendülés forrásai azáltal, hogy produktív és jól fizetett munkahelyeket termelnek ki” — mondta Iohannis, végül hozzátette: „a társadalmi fejlődés nélkülözhetetlen eleme az oktatás, ugyanis a változás alapja a nevelésben rejlik.”
Mint ismeretes, Klaus Iohannis visszaküldte az új adótörvénykönyvet a parlamentbe újravizsgálásra, a plénum pedig augusztus 24–26. között tárgyalja az államfő kéréseit a rendkívüli ülésszakon.