Szatmárnémeti

A túl olcsó ház nem lehet jó ház

2021.09.01 - 15:35


Az első és legfontosabb dolog, ami kell ahhoz, hogy egy lakásvásárló megkímélje magát a későbbi bosszúságoktól, ami a rosszul elvégzett munkából, rossz anyaghasználatból fakad, az az, hogy felfigyel az észszerűtlenül alacsony árára a lakásnak. Ressler Ştefan szatmárnémeti ügyvédet kérdeztük arról, védi-e bármi is a vásárlót az olcsó anyagból épült lakást drágán eladó építkezési beruházótól, az ingatlan rejtett hibáiból fakadó javítási kiadásoktól.

Előzetes tájékozódás

Az ügyvéd szerint ingatlanvásárlás esetében is igaz az a mondás, hogy ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az nem is az, ami túl olcsó ahhoz, hogy jó legyen, az bizony nem is jó. Ressler szerint a piaci viszonyoknak megfelelő négyzetméternyi építési árat úgy lehet kideríteni, hogy egy, az építőtől vagy eladótó független, építkezéssel foglalkozó szakembert fel kell kérni, adjon ajánlatot egy hasonló ház vagy lakás megépítésére, vagy meg kell neki mutatni a kiszemelt ingatlant, és becsüljön meg ő is egy kivitelezési árat ennek esetében. Nem utolsó dolog az építőtől kikérni az anyagbeszerzési listát a felhasznált anyagokról, azok gyártójáról, és szakembernek megmutatni, hogy mondjon véleményt, tartós dolgokról van-e szó. Vannak olyan olcsó ajánlatok a szatmári piacon is, figyelmeztet Ressler, hogy annyi pénzért árulnak lakást vagy házat, amennyiért saját magának, haszon nélkül sem tudná valaki megépíteni. Az olcsóságnak lehet oka az, hogy a legsilányabb minőségű anyagok felhasználásával épült az ingatlan, vagy lehet az, hogy olyan hibái vannak a teleknek vagy az épületnek, hogy piaci áron képtelenség értékesíteni.

Garanciális idő

Vannak olyan elemei egy háznak, amik nem megvizsgálhatók vásárlás előtt, ha ezekben fordul elő hiba, azt rejtett hibának (vicii ascunse) nevezi a román polgárjog, és az ilyenekkel kapcsolatban egyértelmű szabályozások vannak érvényben. Nagyon fontos részlet ismerni az egyes elemek (alap, tartóoszlop, tartófal, közfal, tetőzet, áram-, víz- és csatornavezetékek elévülési vagy garanciális idejét, és nagyon fontos az is, hogy senki ne írjon alá olyan szerződést, amelyikben az eladó vagy az építő mentesül a garanciavállalás felelőssége alól. Új építésű ingatlanok strukturális elemeire például tíz év a törvény által megállapított és polgári szerződésben felül nem írható garancia, ezt a tíz évet az ingatlan építésének befejezését követő átvétel-átadási procedúra dátumától kezdik el számolni.

Dokumentálni kell

Ha valaki beköltözés után szembesül rejtett hibával, meghibásodással, azt minél előbb az eladó tudomására kell hozza, a vevőnek nincs dolga sem a tervezővel, sem az építővel, kizárólag az eladóval kell az ügyes-bajos dolgait intézze. Ne teljen el pár napnál, pár hétnél több, mutatott rá Ressler, mert egyébként jogfosztottá válik a jóvátételt illetően a panaszos. Fontos, hogy a tudomásra hozatal legyen bizonyítható, készüljön pár fénykép, esetleg videófelvétel, és ha komolyra fordul az ügy, lehet, hogy szükség lesz családtagokon kívüli tanúra, és nem árthat papírra vetett szakértői véleményezés sem, ami esetleg kitér nemcsak a helyzetmegállapításra, hanem a hiba lehetséges okaira is.

Akár szerződésbontás

Törvény szerint több megoldás is lehet: a hibát az eladó saját költségén kijavítja; az eladó egy ugyanolyan, de hibától mentes ingatlant bocsát a károsult rendelkezésére; az eladó csökkenti az árát az ingatlannak; és végül a legdrasztikusabb megoldás, hogy megsemmisítik a két fél közötti szerződést, és az eladó visszakapja az ingatlant, a vevő pedig visszakapja a pénzét.


Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Kevesebbet vásároltunk júliusban

...és nem azért, mert mindenki külföldön nyaralt!
Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Belföld

Nincs több energiaital a kiskorúaknak!

Tilos lesz az energiaitalok árusítása kiskorúaknak. A 18 éven aluliak energiaitalokhoz való hozzáférését korlátozó törvényt döntő házként fogadta el a képviselőház.