Jegyzet

A tolerancia döntés és igyekezet

2017.11.16 - 14:53

Leültél már egyedül vagy akár közösségben egy-egy világnapon — például ma, a tolerancia világnapján —, hogy elgondolkozz azon, amire ez a nap felhívja, fel kellene hívja a figyelmet, éppen a te figyelmed? Mert mi, emberek teljes tudatában vagyunk annak, hogy mi toleránsak vagyunk, mások viszont nem toleránsak velünk, és ebből adódnak a bajok.

Szakértők azt mondják: a tolerancia három együtt érvényesülő kritériuma a konfliktustűrő képesség, a jogegyenlőség elfogadása és az erőszak elutasítása. Elsősorban türelmességet jelent. Mi, emberek azt hisszük, túlságosan türelmesek vagyunk másokhoz, mások pedig nem türelmesek velünk.

Leültél már egyedül vagy akár közösségben, hogy elemezd: ha te magadban

valamiféle indulatot vagy érzést nem vagy képes kezelni, elfogadni, megérteni vagy éppenséggel feldolgozni, akkor ugyanezt egy másik emberben sem tudod elfogadni? A toleranciára való készség összefügg az önismerettel, az önkontrollal és az önuralommal. Csak az tud toleránsan viselkedni és fellépni, aki kellő önismerettel rendelkezik, maga is erős, és aki bízik önmagában. A tolerancia is olyan, mint a legtöbb emberi tulajdonság: velünk születik, majd folyton alakul, úgy, ahogy szüleinktől és környezetünktől tanuljuk. Nem úgy tanuljuk, mint a verset, hogy bemagoljuk a szöveget, és ha kell, elmondjuk, hanem a tudatunkban, az érzéseinkben érlelődik. Toleránsnak lenni könnyű annak, aki vele született, abban nevelkedett, de számára is nehézséget okoz, ha olyan környezetbe kerül, ahol kevésbé ismerik vagy nem gyakorolják a toleranciát. Ahol nem adnak teret mások véleményének.

Leültél már egyedül, hogy átgondold: miért van az, hogy éppen azért szólod meg gyereked, társad, kollégád, mert az éppen úgy viselkedik, ahogy te? Éppen azt teszi, amit tőled lát és hall. Amíg te nem vagy jó példa, nem várhatod el, hogy mások jók legyenek veled. Hiába tanítod te a jót, ha te nem azt teszed, nem vagy hiteles. A tolerancia döntés és igyekezet. Sokszor előre történő befektetés, hogy majd valamit visszakaphass: gyerektől, társtól, közösségtől.

Leültél már közösségben, hogy átgondoljátok, miért van az, hogy mindenki mástól várja el a toleranciát? Ha megteszed, az lesz a tanulság, hogy csak akkor lehet elvárni más közösségektől a toleranciát, ha a te közösséged megadja azt másoknak. Előbb azonban magadban kell békét teremtened, majd a szűkebb és tágabb közösségedben.