Tegnap a Károlyi-kastélyban került sor a Nagykároly mentén lévő Natura 2000-es területek menedzsmenttervének az elindítására. A cél a természetvédelmi területek biodiverzitásának a fenntartása.
Balogh Sándor, a Szatmári Erdők Egyesületének elnöke elmondta, hogy a pályázat kivitelezője a Tasnádi Erdészeti Hivatal, a projektmenedzser Mihaela Nuna mérnök. A pályázat értéke 11 715 000 lej, ebbe bele van foglalva mindaz, amit az ide tartozó 48 ezer hektáron fel kell mérni, fel kell leltározni: úgy a kétéltűeket, mint a növényeket és emlősöket. Három természetvédelmi terület van: az első kettő az Érmelléket és a nagykárolyi síkságot magában foglaló növényvédelmi terület, a harmadik a kettőt átfogó madárvédelmi terület. Ezek két megyére, Szatmárra és Biharra vannak elosztva. A természetvédelmi terület hatvan százaléka Szatmár, negyven százaléka pedig Bihar megyében van. A két növényvédelmi terület Nagykároly környékén van, és felöleli az egész Érmelléket, a madárvédelmi területhez hozzátartozik a majtényi halastó, a bobáldi terület. Vannak részleges és százszázalékos Natura 2000-es területek. Ilyen a kőrösi és a csanálosi erdő, a mezőfényi homokdűnék, a szaniszlói vermesi láp, a szalacsi hideg völgy és az Érsemjén mellett lévő ezüstperjés rezervátum. Ezeken a területeken minden eddigi tevékenységet továbbra is lehet végezni, de azt, hogy mindezt milyen körülmények között lehet megtenni, a menedzsmentterv határozza majd meg.
Mihaela Nuna projektmenedzser egy filmet vetített le, mintegy igazolandó azt, hogy miért van szükség a projekt megvalósítására. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a projekt megvalósításában szerepe van a megyei önkormányzatnak is, rámutatva arra is, hogy rossz lépésnek tartja, hogy a természetvédelem felügyeletét centralizálták, hiszen így sokkal többet kell várni az engedélyek kibocsátására. Sokszor útépítések és más beruházások késnek amiatt, mert későn kapják meg a beruházók a szükséges engedélyeket. Egy másik nehézség azok számára, akiknek az erdőterületeik és a földjeik természetvédelmi területen vannak, hogy nem tudják hasznosítani azokat. Amennyiben ezek a tulajdonosok kapnának kárpótlást, nem lenne szükségük arra, hogy megszegjék a vonatkozó szabályokat, fogalmazott Pataki.
Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója arról beszélt, hogy kiváló együttműködés alakult ki az ügynökség és az erdészeti hivatal között, így nagyon sok vitás kérdést sikerült megoldani. Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere gratulált a pályázathoz, de azt sem hallgatta el, hogy a megvalósítása nem lesz könnyű, hiszen állandó feszültség van az önkormányzatok és a lakosság között, mert a bürokrácia miatt gyakran a közalkalmazottak nehezítik meg a lakosság dolgát.
A tanácskozás kötetlen beszélgetéssel ért véget.
Elek György