Vidék

A templomok atyai örökségünk részei

2014.08.17 - 19:42

Szombaton átadták és felszentelték a felújított berei és csomaközi református templomokat. Az ünnepi istentiszteleteken neves egyházi személyiségek és politikusok, valamint a két település lakosai, az onnan elszármazottak és nagyon sok érdeklődő vett részt.

A Tiszántúli Református Egyházkerület, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. együttműködésében került lebonyolításra — a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében — a Középkori templomok útjának turisztikai célú attrakciófejlesztése elnevezésű projekt. A támogatás révén felújították a berei és a csomaközi református templomokat, amelyeket szombaton adtak át. Az átadási ünnepség a berei templomban vette kezdetét, ahol Balog Zoltán református lelkipásztor, a magyarországi emberi erőforrások minisztere hirdetett igét. Prédikációjának alapigéjéül Pál apostol zsidókhoz írt levele 2. részének első versét választotta: „Annak okáért annál is inkább szükséges nékünk a hallottakra figyelmeznünk, hogy valaha el ne sodortassunk”.

Az istentiszteleteken megszoktuk az intést — hangsúlyozta az igehirdető. A templomba járó ember megtanulja, hogy mi az, amit meg kell tenni, és mi az, amit nem. Az egyház feladata, hogy mint egy felemelt ujj mutassa meg, hogy mi a jó és mi a rossz. Isten szava — a Biblia — egy felemelt ujj. Az ige arra figyelmeztet, hogy oda kell figyelni a hallottakra. Az életünkben a legfontosabb a rámutatás. Nem egymásra mutogatunk, hanem Isten bárányára, az üdvösségre és az üdvösség szerzőjére, az üdvözítőre. Az embernek mindig fel kell mutatnia: az igazságra és a szabadságra. Sokan rossz helyen keresik a szabadulást, azzal még jobban gúzsba kötik magukat. Az igazi szabadulás a kiválasztottaké. Ezért kell a magasba nézni, hogy a sorsunkat ne a történelem intézze, hanem a mindenható Isten. Az erdélyi, partiumi magyarság sorsát nem Washingtonban, Moszkvában, Bukarestben, de még csak nem is Budapesten intézik, hanem ott, ahová ennek a templomnak a tornya mutat. A nyolcvan lélekből álló Berei Református Egyházközség azért ad hálát, mert sikerült felújítania a templomát. Emberileg lehetetlennek tűnt ennek a templomnak a felújítása, Isten segítségével sikerült — emelte ki Balogh Zoltán. A köszöntők után Nt. Nagy Sándor, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese ágendált az úrvacsoraosztáskor.

Istentisztelet Csomaközön

Ft. Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke a csomaközi református templomban tartott igehirdetésének alapigéje szintén a Pál apostol zsidókhoz írt leveléből választott rész volt. Ebben a hajlékban sokszor elhangzott már Isten szava, de senki nem tudta, hogy ilyen értékeket rejtenek a falak és az altemplom – hangsúlyozta a püspök. Károli Gáspár földjén mindig nehéz volt élni, mindig nagy volt a sodrás, de mindig voltak kapaszkodók. Akik itt küzdöttek a megmaradásárt, azok lélekben az ige szavaival igyekeztek előre haladni, megtartásra való szavak voltak ezek. A templomok mindig azért épültek, hogy azokba az emberek elvigyék örömüket és bánatukat, és onnan áldással térjenek haza otthonukba. Ma is nagy szükség van a kapaszkodókra, ami a család, a közösség és a nemzet javára szolgál. Példánkkal kell megformáljuk gyerekeink és unokáink jellemét, megerősítsük azok hitét.

Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke beszédében kifejtette, hogy egy régi álma valósult meg a templom-felújítási projektekkel. 2009-ben felmérték, hogy melyek azok a templomok, amelyek felújításra várnak, 2011-ben pedig elkezdődtek a munkálatok. Szatmár megyei részen a tervek elkészítésében sokat segített Pataki Csaba. A közeljövőben újabb olyan műemlék templomokat fognak felújítani, amelyeket a pusztulás fenyeget.

Kelemen Hunor, a román kormány miniszterelnök-helyettese, művelődési miniszter, az RMDSZ szövetségi elnöke beszédében kiemelte, hogy két olyan templomot újítottak fel a szakemberek, amelyek atyai örökségünk részei, amelyeket évszázadokon át megőriztek az előttünk járók, és tovább adtak nemzedékről nemzedékre és amelyeket sikerült megőrizni egy olyan korban is, amikor a kommunista diktatúra mindent halálra ítélt, ami nem román. Huszonöt évvel a kommunista diktatúra bukása után egy határon átnyúló program keretén belül sikerült felújítani az épített örökségünket képező templomokat. „Minden felújított épület látszólag a múltról szól, de én nagyon határozottan állítom, hogy a jövő fele néz — hangsúlyozta Kelemen. — A múlt örökségének a felújítása nem a múlt felé való fordulás. Ezeknek a talapzatoknak a megerősítése nélkül nincs jövő, de már jelen sincs. Ha biztos talapzaton állunk, akkor együtt, családként, közösségként, nemzetként meg tudjuk tervezni a jövőt. Nem szabad kishitűeknek lennünk, nem szabad abból kiindulni, hogy mások fogják megoldani a mi problémáinkat, hanem hinnünk kell, hogy mi magunk képesek vagyunk a problémákat felismerni és megoldást találni azokra. Eszközöket kell találni a problémák megoldására, és ezeket az eszközöket úgy használni, hogy az a közösségeknek a boldogulását segítse. Minél jobban megismerjük a szülőföldünket, annál jobban fogunk ragaszkodni hozzá. Ez a hely lehetőséget nyújt kiállítások szervezésére, egy olyan világban, amikor minden globalizálódik körülöttünk, nagyon sokan attól félnek, hogy a nagy globalizációban feloldódik a kis közösségek identitása. Én azt mondom, hogy a modern eszközöket kell tudjuk használni saját céljainkra, így nem fenyeget az a veszély, hogy eltűnünk, hanem ezekkel az eszközökkel tudjuk megerősíteni kulturális, nyelvi, nemzeti és vallási identitásunkat. Legyen ez egy olyan hely, ahol ezt az örökséget megismerve, ezt az identitást megerősítve és tovább adva tudunk építkezni, tudunk előre tekinteni.”

Emődi Tamás, az egyházkerület műépítésze és Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója bemutatta azt a folyamatot, melynek során a két templom megújult és azokat az értékeket, amelyeket az ásatások során feltártak. Csűry István és Kelemen Hunor megkoszorúzta báró Mészáros János altábornagy altemplomban lévő koporsóját.

 

Elek György