Szatmárnémeti

A telepre kerül a szelektív is

2020.03.04 - 08:00

Január óta fizetnek a szatmárnémetiek egy olyan típusú hulladék szeméttelepen való lerakodása miatt, amit nem is kellene oda vinni, mert értékesíthető, és nem mentesítendő hulladékfajtáról van szó.

Szervezetlen folyamatból hálátlan dolog lett a szelektív gyűjtés Szatmárnémetiben, ettől az évtől nemcsak a szeméttelepen lerakodott háztartási szemétért kell a lakosságnak fizetnie, de a külön gyűjtött szemétért is. Nagyon rosszul veszi ki magát, hogy az emberek — persze nem mindenki — foglalkoznak azzal, hogy az újrahasznosítható hulladékot külön tegyék a háztartási szeméttől, hogy kevesebb kerüljön ki a telepre, és ennek köszönhetően kevesebbet is kelljen fizetni a szemétszállításért, de ehelyett az történik, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék elviteléért is fizetni kell. Hogy ez miért van így, az sokrétű dolog.

A szelektív gyűjtéssel minisztériumi szinten foglalkozó Környezetvédelmi Alap (AFM) emberei tartottak ellenőrzést a szamosdobi szeméttelepen, ahová a megye minden településének a szemete kerül, és utasították a menedzsmentet, hogy ettől az évtől minden szemétre fel kell számolnia a tonnánként mért 80 lejes környezetvédelmi illetéket, függetlenül attól, milyen típusú hulladékról van szó. Ez első hallásra logikusnak is tűnhet, hiszen ha tárolásra kerül a szemét, akkor tényleg kerüljön pénzbe, viszont Claudiu Ardelean, a szamosdobi szeméttelep vezetője szerint ha szelektíven érkezik a szemét, akkor nem a betemetésre szánt háztartási szemét blokkjába kerül, hanem külön cellába. Innen pedig később értékesítésre kerül, tehát nem terheli a környezetet, és nem foglalja a helyet a szeméttelepen mint a többi hulladék, viszont az AFM emberei elutasították ezeket az érveket.

Az ügyben felmerült másik kérdés az, hogy a Szatmárnémetiből a szemetet összeszedő Florisal miért viszi ki az egyébként jó pénzért értékesíthető műanyagot, fémet, üveget és papírt a szeméttelepre, és veri költségbe ezáltal az embereket. Direkt a cég részéről erre a kérdésünkre sem kaptunk választ, mivel Vasile Puskást, a cég vezérigazgatóját az utóbbi napokban sajnos nem sikerült telefonon elérnünk. Közvetett úton próbáltunk meg utánajárni az el nem adott szelektív szemét talányának, s egy konkurens cég menedzsere szerint valami komoly probléma lehet a háttérben, mert „a szelektívet nem eladni óriási öngól”.

A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökséget (APM) is felhívtuk, hogy illetékes szervként talán találkozott az értékesítetlen szelektív szemét ügyével, talán tudja, mi az oka, hogy a Florisal nem értékesíti azt, hanem inkább a szeméttelepre viszi. Az APM szerint a Florisalnak van engedélye hulladékválogatót működtetni, tehát már a két frakcióra gyűjtött lakossági szemetet viszi el, s abból is különszedhetné hulladékfajtákra azt, amit elvisz a városi kukákból, és eladhatná tisztán. A Florisalnak van szerződése is a szelektívet átvevő cégekkel, mégis megjelenik a szeméttelep könyvelésében a cég által lerakodott szelektívhulladék-mennyiség, és következő hónapban megjelenik az emberek számláján is a fizetni való. A jelenség okát az APM-nél nem tudják.

A Florisal folyamatosan panaszkodik, hogy Szatmárnémetiben nem létezik szelektíven gyűjtött szemét, mert a lakosság össze-vissza dobál mindent, ezért szelektíven végzett hulladékmentesítés sem lehetséges. De a lakosság is folyamatosan panaszkodik, hogy azoknak is elmegy a kedvük a szabályosan való szemeteléstől, akik ezt ténylegesen csinálják is, mert a Florisal úgyis ömlesztve visz el szelektívet, háztartásit egyszerre. Napokig lehetne vitázni azon, hogy a két fél közül melyik miatt nincs szelektív gyűjtés, de a lényeg, hogy nincs.

Az ügynek az új kukarend vethet véget, mert új szemétszállítási szabályok fognak életbe lépni Szatmárnémetiben, amik remélhetőleg kioltják a rendszerből a tudatos szemétgazdálkodással szembeni szolgáltatói közönyt. A szatmárnémeti hulladékelszállításra megírt új szerződés megkötését megelőző közbeszerzési eljárás folyamatban van, s azzal, hogy az új feltételek szerint kell a versenyből nyertesként kikerülő cégnek elvinnie a szemetet a városból, minden meg fog változni. Az új rendszerben már pontosítva vannak a lakosságra és a kukás cégre vonatkozó szabályok, már nem kell sokat várni a helyzet rendezésére.

Princz Csaba