Sokan azért részesítik előnyben a csökkentett zsírtartalmú tejtermékeket, hogy mérsékeljék az elhízás kockázatát. Egy kutatás szerint azonban az alacsony zsírtartalmú tejtermékek a mentális egészség megőrzésében is fontos szerepet játszhatnak — írja a hazipatika.com.
A depresszió tünetei személyről személyre változhatnak. Köztük lehet a folyamatos szomorúság, a reménytelenség érzése, a bűntudat vagy a tehetetlenség, az ingerlékenység, a fáradtság, az alvászavar és a halál vagy öngyilkosság körül forgó gondolatok. Több mint 1000 felnőtt férfi és nő vizsgálata alapján japán kutatók megállapították, hogy azoknál, akik nagyobb mennyiségű alacsony zsírtartalmú tejet és joghurtot fogyasztanak, kisebb valószínűséggel alakulnak ki depressziós tünetek, szemben azokkal, akik kisebb mennyiségben fogyasztanak ilyen tejtermékeket.
A kutatók megjegyezték, hogy már korábbi vizsgálatok is összefüggést mutattak ki a tejtermékek és a depresszió között, de hogy a hatás pozitív vagy negatív, nem volt egyértelmű. A szakamberek ezért azt tűzték ki, hogy megvizsgálják, vajon bizonyos alacsony, illetve magas zsírtartalmú tejtermékek hogyan befolyásolják a depresszió tüneteinek kialakulását. Végül arra jutottak, hogy az alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása a depressziós tünetek alacsonyabb előfordulási kockázatával függ össze.
A résztvevők beszámoltak róla, hogy milyen gyakran fogyasztanak zsírszegény, illetve teljes zsírtartalmú tejet és joghurtot. A többi elfogyasztott tejtermékről (sajt, vaj stb.) nem jelentettek. Az önértékelésen alapuló vizsgálatok végül azt mutatták, hogy a férfiak 31,2 százaléka és a nők 31,7 százaléka mutatott depressziós tüneteket. Összehasonlították azokat, akik egyáltalán nem, illetve azokat, akik hetente 1-4 alkalommal fogyasztottak alacsony zsírtartalmú tejterméket. Kiderült, hogy utóbbiaknál sokkal kisebb a depressziós tünetek kialakulásának valószínűsége. Ezek az eredmények akkor sem változtak, ha kiszűrtek olyan tényezőket, mint az életkor, a nem, a teljes étrend, az életmód vagy az egészségi állapot.
A kutatók azonban egyelőre nem tudták megmagyarázni, hogy miért mutatkozik ez az összefüggés. Ahogy arra sem találtak bizonyítékot, hogy a teljes zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása depressziót okozna. Ugyanakkor feltételezik, hogy a teljes zsírtartalmú tejtermékekben megtalálható transzzsír-savakat - amelyeket korábbi kutatások a depresszióhoz kapcsoltak - egy tejben lévő aminosav, a triptofán semlegesíti. Azaz további kutatásokra van szükség, hogy kibogozzák ezt a rejtélyt.