A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület és a Tasnádi RMDSZ szervezésében került sor a méltóságteljes megemlékezésre — Kiskasza Melinda, az ünnepi program műsorvezetője köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy az eseményhez méltóan ünnepelhetünk, és kiálthatjuk bátran az Egyenlőség, szabadság, testvériség jelmondatot. A bevezetés után Vinkler László, a Tasnádi RMDSZ elnöke köszöntötte a megjelenteket, s beszélt március 15. jelentőségéről, valamint hagyományaink megőrzésének fontosságáról.
Az ünnepi műsor programja is ezen a két gondolaton alapult. A fellépők, a Hepehupa néptánccsoport, valamint a furulya- és citeraegyüttesek tagjai már többször képviselték a tasnádi magyar közösséget a helyi, regionális – megyei tánc- és népdalfesztiválokon. A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület és a tasnádi önkormányzat által szervezett rendszeres, magyar néptánc- és népi hangszer tanfolyamok fő célja az autentikus népi kultúra megőrzése és továbbadása, a fellépők pedig ezt bizonyították. Ünnepi előadásuk egy színes, verses néptánc és népi hangszeres összeállítás volt, amelyben az 1848-as események előtt tisztelegtek. Korosztályuknak megfelelő népdalaik, katonadalaik, táncaik mind a magyar népi kultúra sokszínűségét tükrözték.
Az ünnepi megemlékezés második részében Peti Tamás Ottó, a Kolozsvári Magyar Opera énekese közismert hazafias dalokat, opera- és operettrészleteket adott elő, Czumbil Bernadett zongorakíséretében. A műsor befejezéseként a fellépők és a közönség együtt énekelte el nemzeti imánkat, a Himnuszt. A közönség meghatódva tapsolta a száznál is több szereplő gyermeket, akik felnőtt komolysággal vettek részt az előadásban.
A felkészítők, Czumbil Bernadett, Fejér Mátyás, Krupár Luca, Forgács Zsombor, Székely István, valamint Gózner Artúr sokat dolgoztak azért, hogy a közönség együtt élje át nemzeti ünnepünk hangulatát és szépségét.
Kiskasza Melinda