Kaplony legfontosabb értéke a hit! Az itt élő emberek közösségépítő erővel rendelkeznek, és ez a közösségi lét része annak az elkötelezettségnek, hogy megőrizzék azt a földet, amelyen élnek. Ez az erős helyi kötődés olyan értékeket teremt, amelyeket meg kell őriznünk, és amelyek a tanévkezdet alkalmából különösen fontosak.
A költő szavai arra emlékeztetnek minket, hogy nemcsak a tudást kell továbbadnunk a diákoknak, hanem azokat az értékeket is, amelyek meghatározzák a helyi kultúrát. A „lombos ág” metafora azt jelenti, hogy mindig gondoskodnunk kell közösségünk és településünk virágzásáról és – napjaink szóhasználatával élve – a fenntarthatóságáról.
Az iskolának különösen fontos szerepe van ebben a folyamatban. A tanítás nemcsak létkérdéseket feszeget, hanem olyan értékeket is közvetít, mint az emberség, a közösségi összetartozás és a felelősség. A hagyományoknak megvan az ereje ahhoz, hogy összekösse a diákokat a helyi közösséggel és arra ösztönzi őket, hogy felelősségteljes és empatikus emberekké váljanak.
Amikor az iskolai tanévet kezdjük, vegyük szemügyre, hogy milyen szerencsések vagyunk, hogy ilyen erős és szép közösség részei lehetünk. Az évkezdés alkalmával ne csak a tudásra, hanem a helyi kultúrára és vallásra is gondoljunk. Ezen értékek ápolása és átadása segít abban, hogy megőrizzük ezt a földet és a közösséget, amelyben élünk, és hogy lombos ágak lengjenek felettünk.
A tanévkezdet alkalmával tehát hívjuk fel a diákok figyelmét erre az értékes örökségre, amely az ő gondozásukra vár. Legyen ez az év az az időszak, amikor mi, tanárok és diákok, valamint szülők tovább építjük és gazdagítjuk azt a helyet, amelyet otthonnak hívunk. A költő szavai vezessenek minket ezen az úton, hogy megőrizzük és erősítsük közösségünket és földünket.
Megyeri Tamás Róbert