Sport

A tábla a helyén, szombaton találkozó

2012.08.07 - 16:37

Legalább kétszáz személy jelenlétére számítanak szombaton a 4. Szatmári Vívók Világtalálkozójának a szervezői. A Csipler Sándor Vívóterem falára felszerelt emléktábla leleplezésével kezdődik az esemény. A díszmeghívottak között a sportág neves személyiségei találathatók.

 

Negyedik alkalommal rendezi meg Szatmárnémetiben a Szatmári Vívók Világtalálkozóját a Szatmárnémeti Fencing Egyesület, a Szatmárnémeti SK és a Szatmár Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság, a Szatmárnémeti Helyi Tanács, illetve a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal támogatásával. A szombati eseményre legalább kétszáz személy jelenlétére számítanak – mondta lapunknak Stahl István, az esemény egyik főszervezője.

A találkozó 10 órakor egy emléktábla leleplezéssel kezdődik. A vívóterem falán, Csipler Sándor mellszobra mögött már kedd délelőtt felszerelték a márványtáblát, amelyre tizennyolc egykori világbajnoki és olimpiai érmes neve szerepel. Az első a sorban a szinérváraljai születésű Bay Béla, az 1930-as évek vívólegendája, de nem hiányzik a „névsorból” Csipler Sándor sem, a szatmári vívóiskola „atya”. A felsorolást Stahl Krisztina zárja, aki a 2000-es évek elején a román tőrvívócsapat alapembere. A szatmári bajnokok tiszteletére készült emléktáblát egyébként a szatmárnémeti Szeredai Ervin helyi vállalkozótól rendelték meg, kedden pedig néhány munkással, illetve Csiszár Ferenc érdemes párbajtőrvívó-edző és a férfi bajnokcsapat (Adrian Pop, Adrian Silaghi, Árkosi Bertalan) segítségével a szerelték fel azt.

Világbajnok díszvendégek

A díszvendégek között szerepel Jenei Imre, a román és magyar labdarúgó–válogatott egykori szövetségi kapitánya, a Steauával BEK-győztes edző, aki feleségével, Gyulai Ilonával érkezik a szombati eseményre. Az egykori olimpikon női tőrvívó ugyanis Szatmárnémetiben, Csipler Sándor edző irányításával kezdte sportolói pályafutását. 1964-ben a tokiói olimpián a román csapattal az ötödik helyen végzett, négy évvel később, Mexikóvárosban, majd 1972-ben Münchenben is olimpiai bronzérmet szerzett a csapattal. Ezeknek a válogatottaknak voltak tagjai a két szatmárnémeti, Jencsik (Stahl) Katalin és Tasi (Ardeleanu) Zsuzsanna is, illetve a kolozsvári, akkor már egyéni olimpiai ezüstéremmel (1956, Melbourne), illetve világbajnoki címekkel (1962, Buenos Aires; 1969, Havanna) rendelkező Szabó Olga. Utóbbi, a 73 éves legenda szombaton megtiszteli jelenlétével a szatmári találkozót, aki két egykori csapattársával, Gyulaival és Ardeleanuval együtt emlékeznek majd a szatmári vívólegendára, a 2009-ben elhunyt Stahl Katalinra. A díszvendégek sorát ékesíti a magyarországi Bódis Ildikó, a 60-as évek világbajnok vívója, Zilahy József, az 50-es évek bukaresti vívóiskolájának egyik úttörője, Cornel Chişu, Szatmárnémetiből elszármazott kanadai parlamenti képviselő, illetve dr. Mircea Chiş, Temesváron élő fogorvos.

A szatmárnémeti vívóiskola „neveltjei” közül többek között Elena Şamşudeanu Ferenczi, Moldovan Marcella, Lucky Mária, Olajos Zsuzsa, Szentkirályi István, Kuki Péter, illetve a Svédországban élő Adrian Pop (aki az utolsó olyan vívó, aki a Szatmárnémeti SK színeiben szerepelt olimpiai tornán, 1992-ben, Barcelonában), Borsodi András, vagy az Amerikai Egyesült Államokból Veres Bandi is jelen lesz a szombati világtalálkozón, amelynek a főtámogatója az egykori világbajnok, szatmárnémeti Szepessy József.

A szervezők egyébként egy öregfiúk-tornát is beiktattak a programba, így a 15 órakor kezdődő „versenyen” több legendás vívót is ismét „munkában”, páston láthatunk.