A legjobb befektetés — ami ingyenes is —, és amit megtehetsz szülőként a gyermekedért, ha együtt töltöd vele az időd, otthon — üzeni a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ (CJRAE) felmérésének összegzésében, amelyben arról közölt adatokat, hogy a jelenleg zajló, 2019/2020-as tanévben hány gyermeket hagytak itthon a külföldön munkát vállaló szüleik. Ebben a tanévben ismét megugrott azoknak a száma, akiket magukra hagytak a szüleik a nagyszülőknél, rokonoknál vagy barátoknál: az első félév adatai szerint most 3232 diáknak dolgozott a határokon túl egyik vagy mindkét szülője, míg ez a szám a 2018/2019-es tanévben 2952 volt, azelőtt, a 2018/2018-as iskolai évben pedig 2991.
Az itthon maradt szülők gyermekei közül ebben a tanévben 2168-an vidéki, 1064-en pedig városi környezetben élnek — ez növekedést mutat az előző iskolai évhez képest, amikor 1929 vidéken élő gyermeknek dolgozott külföldön egyik vagy mindkét szülője.
Ami a városokat illeti, megyeközpontunkban 575 gyermek van ebben a helyzetben, Nagykárolyban 118, Avasfelsőfaluban 222, Tasnádon 62, Erdődön 31, Sárközújlakon pedig 56. Szerencsére a legtöbbjüknek nem kell mindkét szülőjüket nélkülözniük: a szatmári gyerekek közül 40-nek mindkét szülője külföldön dolgozik, 46-ot az egyedül nevelő szülő hagyott itthon, 489-nek pedig vagy az édesanyja, vagy az édesapja vállalt munkát a határokon túl. Szatmár megyei szinten a következőképpen alakulnak az adatok: a 3232 itthon hagyott gyerek közül 405-nek mindkét szülője külföldön dolgozik, 260-at az őt egyedül nevelő szülő hagyott hátra a családnál, barátoknál, 2567 óvodásnak és iskolásnak pedig csak az egyik szülője vállalt külföldön munkát.
Ami a vidéki településeket illeti, a legtöbb itthon hagyott gyermek Kisgércen van, itt 191 ovisnak és iskolásnak vállalt külföldi munkát az édesanyja vagy az édesapja, majd Turc következik 170 tanulóval, a harmadik település pedig, ahol a legtöbb esetet jegyezték, Kányaháza, ahol 112 gyermeknek kell nélkülöznie egyik vagy mindkét szülőjét. Kálmándon ugyanakkor egyetlen gyermeknek sem dolgoznak külföldön a szülei, két településen, Szilágypérben és Csanáloson pedig egy-egy ilyen eset van.
Ami a korosztályonkénti megoszlást illeti, egy év alatti csecsemőt nem hagytak hátra külföldön dolgozó szülők Szatmár megyében, kétéves bölcsödést viszont 23-an, a háromévesek közül 80-an hiányolják most egyik vagy mindkét szülőjüket, 119 négyévesnek, 111 ötévesnek és 138 hatévesnek dolgozik a határokon túl egyik vagy mindkét szülője. A 7 éves iskolások közül 211-et hagyott itthon az édesanyja vagy édesapja, a 8 évesek közül 193-an maradtak itthon, a 9 évesek közül 214-en, a 10 évesek közül 235-en, a 11 évesek közül 268-an, a 12 évesek közül 279-en, a 13 évesek közül 247-en, a 14 évesek közül 281-en, a 15 évesek közül 270-en, a 16 évesek közül 294-en, a 17 évesek közül 204-en, míg a 18 éves korosztály tagjai közül 65-en.
Olyan diákok is vannak, akiket egy időre külföldre vittek a szüleik, a 2019/2020-as tanévben viszont ismét Szatmár megyébe költöztek, és itthon folytatták a tanulmányaikat, összesen 122-en. Szatmárnémetiben 32 tanulót vettek nyilvántartásba, Nagykárolyban kettőt, Avasfelsőfaluban 16-ot, Sárközújlakon hármat, vidéki településeken pedig 69-et. A 122 Szatmár megyébe visszatért gyermek közül viszont nem mindenki a szüleivel együtt költözött haza, csupán 72-en, a többiekre a rokonok, barátok vigyáznak.
Lelki sérülésekkel járhat
Az átlagosnál talán jobb anyagi körülmények között, de családi szeretet és odafigyelés hiányában nő fel tehát továbbra is nagyon sok Szatmár megyei gyerek is, akiknek a szülei a jobb megélhetés reményében külföldön vállaltak munkát. Családok százai döntöttek és döntenek továbbra is úgy, hogy gyereküket itthon hagyva más országban dolgoznak. Bár sok esetben a gyerekek megértik és helyeslik szüleik döntését, az anyagi jólét mellett sokkal inkább ki vannak téve a pszichés veszélyeknek — jegyzi meg a CJRAE vezetője, Cristea Sînziana, valamint munkatársai, Havrincea Aurelia és Cuţin Bianca.
A jelenség nem új, a szakemberek azonban figyelmeztetnek: a dolgok rossz irányba haladnak, a szülők hosszú időre nyúló távolléte maradandó sérüléseket okozhat a gyermekek törékeny lelkében. Igaz ugyan, hogy sokukat a nagyszülők próbálják a lehetőségeikhez mérten a legjobb neveltetésben részesíteni, ez azonban nem mindig elég. Ha végképp elkerülhetetlen a család együtt tartása, a pótnevelőknek — nagyszülőknek, felnőtt testvéreknek, rokonoknak — biztosítaniuk kell a gyermek számára elengedhetetlen, kiegyensúlyozott, szeretetteljes, biztonságot nyújtó hátteret — hangsúlyozzák a szakemberek.
Bumbuluţ Krisztina