Szatmárnémeti

A szülői példa végigkísér

2013.03.25 - 10:04

Pénteken, a Hit és gyógyítás előadásán bemutatkozott a Szatmárnémeti Református Gimnázium, Lapka József római katolikus lelkész, dr. Bzduch Márta diabetológus főorvos tartott előadást.

Az előadás-sorozatot szervező Szent–Györgyi Albert Társaság nevében dr. Vass Zoltán és dr. Tallián Ferenc köszöntötte a résztvevőket. Szilágyi Éva, a Református Gimnázium igazgatója elmondta, hogy a szatmárnémeti iskola egyike az ország kilenc református középiskolájának, melyek közül három a Királyhágómelléki–, hat pedig az Erdélyi Református Egyházkerületben van. A több mint négyszáz éves múltra visszavezethető szatmárnémeti iskola újjáalakítását 1991–ben Ligeti L. Zoltán és Tőkés László akkori püspök kezdeményezte, Sipos Miklós esperessége idején. Első évben a szatmárnémeti intézménynek ötvennégy tanulója volt, most hatszáz. Kezdetben az volt a cél, hogy a református oktatás biztosított legyen az óvodától az egyetemig, ez az álom mára megvalósult. Az ide tartozó Kinizsi–óvodában három csoport működik, nyolcvanegy gyerekkel és hat óvónővel, van két elemi osztály huszonöt–huszonöt gyerekkel és két tanítónővel, az V-VIII. osztályban minden évfolyamon van egy-egy osztály, a líceumi szinten pedig három–három osztály van. A Partiumi Keresztyén Egyetemmel sikerült egy olyan együttműködést kialakítani, hogy egyetem utáni képzést tudnak biztosítani pedagógusoknak és lelkipásztoroknak. Van az iskolában két posztliceális osztály, ahol előkönyvelést lehet tanulni magyar nyelven. A bemutatkozás után Varga–Bressel Christiane magyartanárnő irányításával bemutatták az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére készített műsorukat.

 

Isten–ember kapcsolat

 

Lapka József római katolikus lelkész az Isten és ember kapcsolatáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy mennyire fontos az, mit lát, mit tapasztal a gyerek a családban, hiszen amit otthon kap, azt magával viszi majd az ő családjába és a nagyobb közösségbe. Ha a családi minta nem egészséges alapokra épül, akkor az meghatározza a gyerek teljes további életét. Minden tettünk következményeket vonz magával, melyeknek kisebb vagy nagyobb súlya van. Nagyon fontos, hogyan alakul ki az emberben a szeretet: szeretet ember és ember, valamint ember és Isten iránt.

 

Az elhízásról

 

Dr. Bzduch Márta az elhízásról, az elhízás megelőzéséről, a helyes táplálkozásról tartott előadást. Nagyon sok olyan betegség van, ami felnőttkorban jelentkezik, de az már az anyaméhben elkezdődik. Minden korosztálynak megvan a maga sajátossága. Ahhoz, hogy egy egészséges szervezetről beszélhessünk, komolyan kell venni az energiabevitelt és felhasználást. Az, aki több energiát visz be, mint amennyit elhasznál, elhízik, aki kevesebbet, az alultáplált. Tudni kell, hogy a zsírsejteknek gyerekkorban a számuk nő, felnőttkorban a méretük. A hízást nagymértékben meghatározza a családi háttér, a szokások, a kommunikációs nehézségek és az időhiány. A túlsúly nem csak esztétikai probléma: magas vérnyomást, cukorbetegséget, érelmeszesedést okoz, mutatott rá a szakorvos. Hozzátette, abban az emberben, aki magát nem látja tökéletesnek, stresszfolyamatok alakulnak ki. A gyerek nem stresszes, a környezete teszi stresszessé, a gyerek életét a szülői minta határozza meg — emlékeztetett a diabetológus.

Mint minden előadáson, András Gyula színművész pénteken is Örkény István egyperces novelláiból válogatott. Ez alkalommal a Gondolatok a pincében és az Egy országgyűlési képviselő felszólalása című egyperceseket mondta el. Végül a házigazda Szatmár–Németi Református Egyházközség nevében Sipos Miklós lelkipásztor adta áldását a résztvevőkre és kívánt számukra boldog ünnepeket.

Elek György