Belföld

A szülés utáni depresszió létezik!

2019.04.27 - 10:06

Ezen a hétvégén a szülés utáni depresszióra hívja fel a figyelmet a romániai anyukák közössége (Comunitate de sprijin pentru mame educate). Tízből nyolc anyukát érint ugyanis a „baby blues”.

A kismamáknak szóló magazinok, televíziós és internetes reklámok szinte csak arról szólnak, mekkora öröm és boldogság a szülés után az újszülöttel együtt töltött idő. Sajnos azonban, a kórházból hazatérve, sokszor az újdonsült anyukát nem a rózsaszín ködfelhőbe burkolt napok várják, hanem egy kiszolgáltatott érzéssel találja szemben magát. Sokáig szégyen volt arról beszélni, hogy az anyák egy része hangulatzavarral küzd a szülés után. Szerencsére ma már egyre többen vállalják fel, hogy a gyermekvállalás kezdeti szakasza rendkívül megterhelő volt számukra.

Ezen a hétvégén a romániai anyukák közössége internetes kampány keretében hívja fel a figyelmét arra a nagyon is létező és rengeteg friss édesanyát érintő problémára, amit a „baby blues”, a szülés utáni szomorúság és súlyosabb esetben a szülés utáni depresszió jelent. „A szülés utáni depresszió létezik!” kampány keretében arra kérik az anyukákat, hogy a népszerű közösségi oldalon, a Facebookon olyan fekete-fehér profilképet állítsanak be az érintettek, melyen egy fehér lapot tartanak, rajta a kampány üzeneteivel: „Nem az ő hibája, hogy szülés utáni depresszióban szenved!”, „A szülés utáni depresszió nincs tekintettel felekezetre, életszínvonalra vagy nevelésre!”, „Az erős nők is szenvedhetnek szülés utáni depresszióban!”, „A szülés utáni depresszió nem múlik el, ha nem veszünk tudomást róla!”, „Tízből nyolc anyát érint a baby blues és a szülés utáni depresszió”

Világszerte az anyák 80 százaléka megy át a gyermekágyi szomorúságon (baby blues), 15–20 százalékuk pedig idővel depresszióba esik. Különösen veszélyeztettek azok a nők, akik fiatalon vállaltak gyermeket, rossz házasságban élnek vagy egyedülállóak. Nagyon érdekes, hogy újabban nemcsak a nőknél, de a férfiaknál is leírtak hasonló tünetegyüttest.

 

Mire érdemes odafigyelni?

 

A szülés utáni depressziót rejtőzködő jelenségnek is tekintik, mivel tünetei sok hasonlóságot mutatnak a fáradt, kialvatlan gyermekágyas édesanya állapotával. Nézzük meg először, mi nem a szülési utáni depresszió! Ami a szülés utáni 3–4. napban jelentkezik, nem az. Az anya érzékeny, lehangolt, gyakran sírdogál. Rendszerint pár nap alatt lecseng, és az anya hangulata rendeződik. Ha ez mégsem történik meg, és hetekkel később is fennáll a lehangolt állapot, akkor a baby blues átcsúszott depresszióba, és kezelést igényel.

A fáradtság, kialvatlanság, időnként fellépő aggodalmak szintén nem depressziós tünetek, de érdemes ilyenkor segítséget kérni a családtagokról, barátoktól, hogy az édesanya többet pihenhessen, töltődhessen, nyújtsanak neki érzelmi támaszt — így örömtelibb módon tud majd jelen lenni a babájáról való gondoskodásban.

A szülés utáni depresszió fokozatosan alakul ki a szülés utáni 2–4. héttől és az alábbi tünetek alapján ismerhető fel: az anya egyre kevésbé képes örülni a gyermekének, fárasztó számára az újszülött ellátása, nem szeretne vele foglalkozni; alvászavar alakul ki; akkor sem tud elaludni, ha a babája alszik; étvágytalanság, erőtlenség; fokozott szorongás és aggodalom, öngyilkossági késztetések, valamint sírással kísért érzelemkitörések. Gyakoriak a baba bántalmazásával kapcsolatos gondolatok és belső képek, habár valódi erőszakos tettekre igen ritkán kerül sor.

A szülés utáni depressziót mindenképpen kezelni kell. Enyhébb tünetek esetén pszichológus segíthet, a depresszió súlyosabb formái esetében pszichiáterhez is érdemes fordulni!

 

 

Bumbuluț Krisztina