A nagykárolyi Vasile Lucaciu Általános Iskola magyar szakos pedagógusa, Belényi Andrea jegyzi társszerzőként, Váradi Izabellával, az Oktatási Minisztérium, Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosával közösen azt a kiadványt, mely a szövegértésben és a szövegalkotásban segítené a jelen és a jövő nyolcadikosait. A feladatgyűjtemény 25 szöveg köré szerveződik, s az összeállítást vállaló szakemberek szándéka az volt, hogy a kiadvánnyal megkönnyítsék a diákok számára a kilencedik osztályba jutás feladatát.
„A kiadvány összeállításakor igyekeztünk olyan feladatokra fókuszálni, amelyek fejlesztik a diákok azon képességeit, készségeit, amiket a rájuk váró vizsgán kamatoztathatnak. Az összeállítás része egy tételsor a hozzá tartozó megoldási kulccsal, mely hasonlatos ahhoz, amit a diákok a felvételi vizsgán kaphatnak. Az elkészült munkafüzet reményeink szerint közelebb viszi a diákokat a szövegek megértéséhez és az önálló szövegalkotáshoz is. Ez fontos, főleg manapság, amikor a gyermekek egyre kevesebbet olvasnak, s ha igen, azt is eléggé gyorsan, kapkodva. A feladatsorok a tantervi képességek, készségek mentén szerveződnek, a szempontok és feladatok a fokozatosság elvére épülnek, igazodnak a vizsgatételek feladattípusaihoz. A kiadvány ugyanakkor eltér a megszokott tesztkönyvektől, mivel nem kliséket kínáltunk és olyan megoldásokat, amelyeket be is magolhatnak a diákok, hanem arra törekedtünk, hogy a gyermekek gondolkodásmódját fejlesszük, ösztönözzük őket az alkotásra is. Fellapozva a kiadványt látható, hogy érdekes, kortárs és klasszikus szövegekhez rendelt feladatokat válogattunk össze, így segítve a felkészítést. A munkafüzetet kifejezetten a gyakorlótételek megoldása, azaz a konkrét vizsgára való felkészülés előtti időszakra szánjuk, nem helyettesíti a gyakorlótételeket, de magyarázza azok szerkezetét, feladattípusait, betekintést nyújt a pontozásba, a javításba, ötleteket ad arra, hogyan fogalmazza meg a diák a válaszait ahhoz, hogy magasabb pontszámot érjen el” — fogalmazott a kiadvány egyik szerzője, Váradi Izabella.
„A gyakorlófüzet összeállítását tulajdonképpen az ösztönözte, hogy négy évvel ezelőtt megváltozott az V–VIII. osztályosok tanterve, ezáltal pedig az anyanyelvoktatáshoz való hozzáállás is módosult. Azóta a nyelvtant nem elvontan, szövegekből kiragadott mondatokkal kell oktatni, így a leíró nyelvtan helyett, amit addig tanultunk/tanítottunk, a funkcionális nyelvhasználat került előtérbe. A cél az lett, hogy a tanuló fel tudja ismerni a nyelvi jelenségeket, valamint megfelelő időben és helyen is tudja azokat használni, így segítve a helyes kifejezési módot. Ezt jelenti a konkrét helyzetbe való belehelyezkedés.
A megváltozott tanterv célja az önmagáért való tudás helyett így a kompetenciafejlesztés lett: a gyermek megtanul például érvelő szöveget írni, így akár egy vitás helyzetben meg tudja védeni a saját álláspontját, képessé válik arra, hogy érveket sorakoztasson fel olyan kérdésekben, melyek fontosak számára. Mivel nagyon fontos a diákok megfelelő felkészülése, hiszen nyolcadik osztály után dől el, hogyan alakul majd a jövőjük, az életük, ez volt a fő motiváció, valamint Váradi Izabella ötlete az általunk összeállított munkafüzet életre hívására. Pedagógusként, szakemberként meggyőződésem, hogy nagyon fontos, hogy minél több szövegtípussal találkozzon a gyerek, így a kiadványban nagyon változatos szövegeket igyekeztünk összegyűjteni: a receptektől, a térképen, a musicalplakáton át a szépirodalmi szövegekig sok minden megtalálható. Ez azért fontos, mert a gyermek a mindennapokban nagyon sokfajta szöveggel találkozik, és ezeket is tudnia kell értelmezni. Az volt a célunk, hogy értse meg a különböző típusú szövegeket, és egy biztos alapokon nyugvó, gyakorlati tudást szerezzen.
A nyelvtanra vonatkoztatva is igyekeztünk az ezzel kapcsolatos kérdéseket a szövegbe ágyazva tárgyalni. Nem egy valahonnan kiragadott mondat szerepelt, hanem az egész szövegrész, így felmérve azt, hogy a diák mit ért meg belőle, illetve hogyan folytatná, miként használná a kreativitását.
Fontosnak éreztük azt is, hogy ne egy vaskos kötettel álljunk a diákok elé, így egy formás kis füzetet készítettünk, ami szerintünk és a kapott visszajelzések alapján is gyerekbarátnak mondható. Külön öröm számomra, hogy több iskola rendelt belőle, és kollégáim is szívesen használják. Nagyon bízom/bízunk benne, hogy sok, középiskola előtt álló gyermek számára jelent majd segítséget a kiadványunk”— mondta Belényi Andrea.
A Szövegértés, szövegalkotás című kiadványt a Kreatív Kiadó gondozásában jelentették meg.