Mi újság?

A szorongásról tartottak előadást

Hal Melinda klinikai szakpszichológus többek között a szorongás fajtáiról és azok kezelési módszereiről beszélt Fotó: MCC Szatmárnémeti
2022.05.30 - 13:00
Tartalmas előadásnak lehettek tanúi azok a szatmárnémetiek, akik az Mathias Corvinus Collegium (MCC) által szervezett Áldás vagy átok? Szorongás a teljesítmény mögött című előadáson vettekrészt – az eseményen Hal Melinda szakpszichológus adott elő.

Áldás vagy átok? Szorongás a teljesítmény mögött címmel szervezett nyílt előadást a szatmárnémeti Mathias Corvinus Collegium (MCC) a Szatmárnémeti Képzési Központban. A fontos témát feldolgozó teltházasra sikeredett előadást  Hal Melinda, az MCC – Mindset Pszichológia Iskola Test és lélek Műhely vezetője, klinikai szakpszichológus és közgazdász tartotta meg.
A helyszínre érve hangulatos berendezéssel és csipegetni valóval  szembesülhettek a résztvevők, már ebből is sejtve, hogy családias hangulatú előadásnak lesznek részesei.

Miután zsúfoltságig megtelt a terem és mindenki elfoglalta a helyét, Pataki Panna, az MCC régióvezetője állt a közönség elé és köszöntötte az összegyűlteket, örömét fejezvén ki a rengeteg résztvevő miatt.  Rövid beköszönője végén felkérte Szegedi Csabát, a kolozsvári kommunikációs igazgatót, hogy köszöntse az egybegyűlteket.
Az igazgató néhány MCC-s érdekességről mesélt a jelenlévőknek, röviden be is mutatva az intézményt, s azokat az induló programokat, amelyekre jelenleg is folyik a jelentkezés, illetve a különféle programokat és az azokhoz társuló előnyöket, lehetőségeket ismertette a résztvevőkkel.
Az est előadója, Hal Melinda klinikai szakpszichológus  bevezetőjében az igazgató által említett programokhoz kacsolódóan hozzátette, hogy mindegyiken részt szokott venni és sokfelé jár előadásokat és workshopokat tartani. Bemutatkozását követően az előadásra terelte a szót, felvezetve a boncolásra váró témát s azokat a területeket, amiket a beszéde során érinteni fog.

A szorongás természetes dolog

Miután megtörténtek az előadáshoz szükséges előkészületek – kivetítették a bemutatóhoz társuló Power Pointot, letisztult a “színpad” – a szakember egy kérdéssel indított: Ki az aki már szorongott?
Mondani sem kell, a teremben hamar barátságos hangulat keletkezett, mindenki hangosan nevetett fel a patetikus kérdésen. Ezt követően Hal Melinda az összegyűltekkel közösen próbálta felvezetni a szorongás fogalmát, meghatározván az ahhoz társuló fizikai és szellemi érzelmeket, felsorolni azokat az élethelyzeteket, mikor az emberek szorongást tapasztalnak – pl. munkahelyen, órák előtt, vizsgák előtt, versenyek előtt stb. –, rávilágítva arra, hogy a szorongás egy egyébként természetes dolog, ami számtalan esetben pozitívan hat az “áldozat” teljesítményére.

A szorongás kiváltó okára fordítva a szót, az előadó elmondta, hogy kellemetlen élmény mögött legtöbbször a félelem rejtőzik, ami számos esetben és formában nyilvánulhat meg. Emellett kiemelte a depressziót is, mint fő kiváltó okot, valamint a stresszt, ami minden embert kisebb-nagyobb mértékben érint, levonva a következtetést, hogy a szorongás kihat az ember teljesítményére, annak érzelmi világára, a párkapcsolatokra és akár szabadidős tevékenységekre is.
Kigúnyolva az egyébként sokszor komoly problémákat okozó állapotot, azt is megállapította, hogy a szorongás legtöbbször nem radikális dolgok miatt történik, mégis erősen kihat lelkiállapotunkra és a szorongós állapot közepette végzett cselekedetekre. Szakmai megközelítésből nézve annak különböző fajtáit is ismertette a pszichológus, így a jelenlévők számos hasznos információt tudtak meg a generalizált szorongásról (legelterjedtebb, technikákkal javítható), a pánikról  (gyakran 10 perc alatt lezajlik, heves szívdobogás és halálfélelem társul hozzá), a fóbiákról (ki ne ismerné a klausztrofóbiásokat például?) és a kényszerekről (ajtózárás, kézmosás és társai), amelyeket saját tapasztalataikkal is kiegészíthettek és a szakembernek hála azok kezelési módjait is megismerhették.

A szorongás pozitív hatása

A szorongás fajtáinak megismerése után Hal Melinda több tippet is adott az időbeosztáshoz, ami jelentősen enyhíthet a szorongásos tüneteken és a sokszor szorongást fokozó halogatáson is, ami főleg a fiatalok körében gyakori állapot.
Ahhoz, hogy a felhozott szakmai megközelítéseket jobban megértsék a jelenlévők, a szakember az interaktív előadás mellett rengeteg saját példát és tapasztalatot  említett, illetve olyan eseteket (természetesen név nélkül), amikor a pácienseken segítettek a különféle módszerek, amelyeket a közösen folytatott terápiák során alkalmaztak.

Ahhoz, hogy megértesse a jelenlévőkkel, hogy szorongásnak igenis megvan a pozitív hatása is, a pszichológus egy grafikonnal ábrázolta a szorongás és a teljesítmény görbéjét, külön kitérve a grafikonon feltüntetett különböző pontokra és rávilágítva arra, hogy az ember akkor a legproduktívabb, mikor a szorongás szintje optimális pontot ér el és a teljesítményt ezáltal maximálissá teszi. Leegyszerűsítve ez annyit jelent, hogy az embernek szükséges az egészséges szinten való szorongás ahhoz, hogy jól teljesítsen, mert a szorongásból tudja azt, hogy az adott dolognak, tevékenységnek tétje van és fontos számára.
A hallgatóság véleményét kikérve, szorongáscsökkentő ételekre is kitért az előadó, így megtudhatták, hogy a mindenki által ismert csoki mellett a fagyi, a víz, a különféle teák – hárs, citromfű, kamilla, levendula –, édeskömény, továbbá számos étrend-kiegészítő, mint az Omega3-6, magnézium, B6 vitamin is csökkenthetik a szorongásos tüneteket.

Rutin és életmódváltás

A fentebb említett időbeosztás mellett a szakember továbbá a rutinok kialakítását és életmódváltást javasolt a szorongás csökkentéséhez, majd egyéb, nagyobb önsegítő módszerekre tért ki. Említette többek között a jógát, az OM meditációt, a mozgást – főleg a természetben, lehetőleg állatokkal – és a tudatos tervezést, amire szinten több tippet és jó tanácsot adott a közönségnek. Naplómódszert javasolt —  főleg azoknak, akik nehezen kérnek segítséget, illetve nehezen nyílnak meg másoknak. Arra biztatta a jelenlevőket, hogy írják ki magukból érzelmeiket, attól függetlenül, hogy azok pozitívak vagy negatívak, ismertetve az érzést kiváltó okot.
Előadása végén, befejezésképpen kiemelte, hogy a sikeresség titka főképp az EQ (érzelmi intelligencia) nem az IQ (intelligenciahányados), mivel érzelmi intelligenciáját mindig fejlesztheti az ember, intelligenciahányadosát viszont genetikailag örökli elődeitől, így azzal nem tud különösen sokat kezdeni.

A kialakult jó hangulat megkoronázásaként, és hogy minden résztvevő elégedetten menjen haza, egy közös relaxációs gyakorlatra hívta a hallgatóságot, amelynek során azoknak csupán annyi volt a teendőjük, hogy csukják be szemeiket és kövessék a Hal Melinda által mondott utasításokat, többek között önmegnyugtató kijelentéseket és izomlazító gyakorlatokat. A relaxáció idejére besötétített teremben hamar kialakult a zen érzés, a résztvevők hamar átadták magukat a pihenésnek és könnyen ellazultak Hal Melinda megnyugtató hangjára. Miután felkapcsolták a villanyokat, mindenki mosolyogva tért “vissza a valóságba” arcukról megnyugvást és elégedettséget sugározva.

A pszichológus felajánlotta, hogy hasonló relaxációs gyakorlatokért, illetve tanácsokért a későbbiekben is felkereshetik akár online, az e-mailben majd a további felmerülő kérdésekre is szívesen válaszolt a résztvevőknek.

Szabó Beatrix

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Zöld élmény – Fedezd fel a Szamos mentét

Madárdalos séta a Szamos partján, természetvédelmi területen.
Szatmárnémeti

Klímaváltozások a történelemben – Mikorra várható a világvége?

"Klímaváltozások a történelemben – Mikorra várható a világvége?" címmel izgalmas előadásra várja az érdeklődőket május 22-én, szerdán a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében dr. Rácz Lajos környezet- és klímatörténész, valamnint Kozán Szilárd ökológus, vállalkozó.
Szatmárnémeti

Dan Manolachescu előadás: „Teljesen lebénulva még öngyilkos sem tudsz lenni!”

Belovagolt négy kontinenst. Arabokat tanított lóról nyilazni, lovaspólózott a brit elittel. Magas lovon ült évekig, a kifejezés valódi és átvett értelmében is. Sokszor esett le lóról, de csak egyszer rosszul.