Szatmárnémeti

A szomszédban tombol a madárinfluenza

Fotó: agrokep.vg.hu
2022.01.10 - 07:11
Már a szomszédos Bihar megye is védő- és megfigyelési körzetbe került, így még inkább szükséges, hogy a házi- és vad szárnyasokat monitorizálják a hatóságok és a gazdák — figyelmeztetnek legfrissebb közleményükben a DSVSA Szatmár megyei szakemberei.

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) közleményében felhívja minden Szatmár megyei madár- és baromfitartó gazda figyelmét, hogy az Európa-szerte dúló, H5N8 madárinfluenza okozta járvány elleni védelem céljából szárnyasaikat tartsák elzárva, más gazdaságok majorságaitól elkülönítetten, illetve igyekezzenek betartani minden biztonsági előírást. A helyzet annál is inkább fokozódik, mivel a magyarországi biharugrai telep esetében a védő- és megfigyelési körzet Romániába is átnyúlik, így a magyar országos főállatorvos soron kívül tájékoztatta a partnerország főállatorvosát a kitörésről. Magyarországon 2021 végén egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei házityúk- és egy Békés megyei tenyészkacsatelepen állapított meg elsődleges madárinfluenzajárvány-kitörést december 29-én a Nébih. Mindkét állománynál a vírus H5N1 altípusának jelenlétét igazolták a laboratóriumi vizsgálatok. A 2200 házityúkból álló kemecsei és csaknem 13 000 tenyészkacsából álló biharugrai állománynál egyaránt csökkent a tojástermelés és megemelkedett az elhullás — írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A madárinfluenza gyanúját a Nébih laboratóriumi vizsgálatai is megerősítették.

Mivel már Bihar megye is védő- és megfigyelési körzetbe került, még inkább szükséges, hogy a házi- és vad szárnyasokat monitorizálják a hatóságok és a gazdák. A DSVSA munkatársai folyamatosan tartják a kapcsolatot a területi-közigazgatási egységek vezetőivel és a szárnyastenyésztőkkel, hogy elejét vegyék a betegség terjedésének. Ezenkívül a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó egységekkel közösen végeznek közúti ellenőrzéseket, hogy az élő állatok szállítmányozását is felügyeljék, s meggátolják a madárinfluenza, illetve a sertéspestis terjedését Szatmár megyében.

Több európai országban is felütötte a fejét a madárinfluenza, ezért minden gazda számára ajánlatos a szokásosnál jobban figyelni a saját gazdaságára. Mivel a járvány által érintett országokban (Lengyelország, Olaszország, Németország, Franciaország) újabb eseteket azonosítottak úgy a háztáji szárnyasállományban, mint a farmokon, Románia számára is fokozott elővigyázatosság javasolt. A DSVSA vezetőségének közleményéből kiderül, hogy a következő időszakban fokozott ellenőrzést tartanak majd a baromfitartóknál, ezzel is igyekezve elejét venni a madárinfluenza elterjedésének. Ugyanakkor arra kérik a lakosságot, hogy amennyiben illegális sertés/szárnyas szállítmányra vagy kereskedelemre figyelnek fel, azonnal értesítsék a hatóságokat. A szárnyastartókat arra kéri a DSVSA vezetősége, hogy néhány alapvető előírást tartsanak be, hogy elkerülhetővé váljon a madárinfluenza megjelenése Szatmárban. Elsősorban ajánlott a libákat és kacsákat különválasztani a többi háztáji szárnyastól; fedett részen, elzárva tartsák szárnyasaikat, és az etetésüket, itatásukat is igyekezzenek úgy megoldani, hogy a vadmadarak ne férjenek azokhoz; minden szükséges óvintézkedést meg kell hozni annak érdekében, hogy a háztáji szárnyasok ne kerülhessenek kontaktusba más állatokkal, pl. rágcsálókkal, házi kedvencekkel; a madárfarmokon speciális ruházat viselése ajánlott, vagy egy fertőtlenítésre alkalmas helyiség kialakítása, s amennyiben lehetséges, csak egy személy foglalkozzon a szárnyasokkal; továbbá meg kell akadályozni, hogy a háztáji és a vadon élő szárnyasok találkozzanak, és minden egyéb előírást be kell tartani, amit a szakemberek hoznak. A DSVSA munkatársai ugyanakkor kihangsúlyozzák, hogy az állatvásárok a továbbiakban is zárva maradnak újabb intézkedésig.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

Súlyosbodik a kiskérődző-pestisjárvány

Emberre nem terjed, de elpusztítja a kecske- és birkaállományokat.