Nagykároly

A szolgáltatónál kell panaszt tenni

2015.01.06 - 10:42

A nagykárolyi fogyasztóknak a többnapos áramkimaradás okozta kellemetlenségek miatt a szolgáltatónál kell panaszt tenniük. Ha a válasszal elégedetlenek, keressék fel a fogyasztóvédőket.

A Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetőjétől, Maria Pintertől arra a kérdésre kerestük a választ, hogy milyen módon élhetnek panasszal azok a nagykárolyi magánszemélyek és vállalkozók, akiknek a többnapos áramkimaradás keserítette meg az óév utolsó, illetve az új év első napjait.

Mint ismeretes, december 31-én, szilveszter éjszakáján áramellátás nélkül maradt Nagykároly lakosságának háromnegyede, a kormánybiztosi hivatal közleménye szerint 29 utcában, mintegy 3000 fogyasztót érintett az áramszünet, ami több mint húsz órán át tartott.

Maria Pinter érdeklődésünkre elmondta, a jelenlegi gyakorlat szerint a fogyasztók mindig annál a szolgáltatónál kell reklamáljanak először, amelyiknek a munkájára panasz van. A szóban forgó esetben az áramszolgáltatónál kell tehát jelezni a problémát. Amennyiben a válasszal nincs megelégedve az ügyfél, csak akkor tegyen panaszt a fogyasztóvédelemnél. Tegnap 11 óráig két panasz érkezett a szatmárnémeti Gheorghe Lazăr utca 3. szám alatt található hivatalba a nagykárolyi tartós áramszünet miatt.

 

Megegyezéses alapon

 

Az az ügyfél, aki a fogyasztóvédelmi hivatalnál is jelzi a gondot, vigye magával az Electrica Rt.-nél iktatott panaszra kapott írásos választ is. Aki telefonon igényelne információt, a 0261–736240-as számon érdeklődhet, aki levél formájában küldi el panaszát, a borítékra a következőket kell írnia: Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Satu-Mare, municipiul Satu Mare, str. Gheorghe Lazăr nr. 3., cod 440011. Aki faxon akarja elküldeni, ugyancsak a fentebb jelzett telefonszámot használhatja. Egy biztos, nagyon megalapozottnak kell lennie a panasznak, pontosan fel kell sorolni, hogy milyen villamos árammal működő gépek mentek tönkre az áramkimaradás miatt, persze ez utóbbit be is kell tudni bizonyítani. Első lépésben a fogyasztóvédelmi felügyelőség munkatársai megpróbálnak a felek közti megegyezéssel rendezni a helyzetet. Ha ez nem vezet sikerre, akkor terelik csak a jogi útra az ügyet.

 

Fájdalomdíj

 

Amennyiben a háztartásban nem okozott meghibásodást a tartós áramszünet, illetve a feszültségingadozás, akkor a fogyasztó igényelhet erkölcsi kártérítést: ez lehet egy jelképes összeg, bocsánatkérés a szolgáltató részéről, vagy nagyobb összegű pénzbeli kártérítés is. Ha nem tudnak közös nevezőre jutni a felek, akkor perelhet is a fogyasztó, de a folyamat ezen részét már a kárvallottak kell hogy menedzseljék. Ez esetben a legjobb az, ha nem egyenként indítanak pert a fogyasztók, hanem összefognak és együttesen szereznek érvényt jogaiknak, mivel nagyon bonyolult az ügymenet — figyelmeztetett az igazgató.

 

Karikás Enikő