Szatmárnémeti

A Szent István Kör 56-os megemlékezéseiről

2016.10.20 - 09:10

„25 évvel ezelőtti alapításakor a Szent István Kör azzal a céllal jött létre, hogy közösségünket a saját történelmének megismertetésével erősítse és ezáltal is nemzetünket építse. 1991. augusztus 20-tól kezdődően rendszeresen, minden évben, nemzeti ünnepeink alkalmából, valamint a jelentős történelmi évfordulókhoz igazodva a kör történelmi előadásokat, megemlékezéseket szervez, amelyek elsősorban népszerűsítő jellegűek, azaz az érdeklődő nagyközönségnek vannak szánva, de ugyanakkor magas szakmai színvonalat is képviselnek” — tájékoztatott Thoroczkay Sándor és Szőcs Péter.

Az ünnepi előadások sorát helyi történelemtanárok és helytörténeti kutatók előadásai egészítik ki, ezáltal a kör egész éves programmal szolgálja a szatmári magyar közösséget. Az önismeret és helyismeret erősítését a kör helytörténeti kutatások szorgalmazásával is támogatja, a friss eredmények megismertetésére többször is szervezett tudományos konferenciát.

A nemzeti ünnepeink sorába emelt október 23., az 1956-os magyar forradalomról és szabadságharcról való megemlékezés a kezdetektől fogva részét képezte a Szent István Kör tevékenységének.

A magyar forradalmat kezdetektől övező szimpátia Romániában nem hozott forradalmi méretű robbanást, de számos feszültséget, elégedetlenséget a felszínre hozott, és több ellenzéki és rendszerellenes szervezkedésre is sor került. Annak ellenére, hogy ezek társadalmi hatása nem volt számottevő, a szabadságharc leverése és az új rendszer konszolidálódása során ezek Romániában is államellenes bűncselekményeknek minősültek.

Az áldozatok közül mintegy százan szatmári kötődéssel rendelkeztek, bár a helyi „államellenes” tevékenység meglehetősen kevés, a Botos-csoport, a telefonisták csoportja, a Dobai csoport, az érmihályfalvi Sas csoport és a Szabadságra Vágyó Ifjak Szövetségének egy része említhető. Több, itteni kötődésű áldozat a kolozsvári központú, főleg az egyetemiek (hallgatók és tanárok) elleni megtorlás keretében szenvedett: Bolyai-per, református teológusok elleni per.

Mindezeket szem előtt tartva a Szent István Kör igyekezett az alapelvéül szolgáló tárgyilagos tájékoztatás jegyében a történeti kutatás legfrissebb eredményeiről tájékoztatni a hallgatóságot, ugyanakkor bevonni a túlélő áldozatokat a megemlékezésekbe. Így többször volt meghívott előadónk a tasnádi Bikfalvy György és az azóta elhunyt Bura László ny. tanár, tagtársunk. Volt például megemlékezés 2001. október 23.-án (a 45. évfordulón) a Scheffler János Lelkipásztori központban, amelyen a kör, a Szatmárnémeti RMDSZ és a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés együtt emlékezett. Az eseményeket Danku Pál és Szabó Levente, a Szent István Kör tagjai elevenítették fel, melyet a MIK irodalmi összeállítása követett Délczeg Csongor irányításával.

Az 50. évfordulóra 2006. október 21-én emlékezett a kör a Kölcsey Ferenc Főgimnázium dísztermében, ismét a szatmárnémeti RMDSZ-el együtt. Köszöntő beszédet mondott Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere, majd a MTA Történettudományi Intézetének igazgatóhelyettese, dr. Szász Zoltán „Magyarország és Erdély 1956-ban” címmel tartott előadást. Ezt követően Stefano Bottoni a Szoboszlay-per című filmjét tekintették meg az érdeklődők. A rendezvény résztvevői, a kerek évfordulóra való tekintettel egy emléklapot is kaptak.

2012. október 23-án, ugyancsak a kör és a Szatmárnémeti RMDSZ szervezésében, a Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében megtartott ünnepségen Bura László történész és vitéz Bikkfalvi György idézte fel saját emlékeit az 56-os eseményekről. Az ünnepség nyitányaként Maskulik Dávid, a Hám János Romai Katolikus Iskolaközpont diákja szavalta el Ilyés Gyula „Egy mondat a zsarnokságról” című költeményét.

Az elmúlt években az 56-os évfordulókon a közösségünk felé elvállalt feladatainknak, de ha úgy tetszik, munkakörüknek is megfelelve helyi történelemtanárok (Póti Eduárd, Csorján Árpád) és Szőcs Péter, a múzeum igazgató-helyettese, a kör elnöke tartott történelmi előadásokat, amelyeken — elhunytáig — aktívan részt vett Bura László tagtársunk is.

2016. október 23-án ismét a Németi Református Gyülekezet vendéglátó szeretetének örülhetünk a 60. évfordulóra megrendezett emlékülésünkön. A gyülekezeti terem meghitt hangulata kiváló keretet teremt a forradalomra való emlékezésnek. Az eseményeket és szomorú következményeit Paulovics László megrázó erejű grafikái és Thoroczkay Sándor történelmi áttekintése idézi fel.