Szatmárnémeti

A Székesegyházban koncertezett a Gyermekfilharmónia

2012.09.16 - 19:44

Sajnálhatják azok, akik valamilyen oknál fogva nem tudtak eljutni szeptember 15–én, késő délután a szatmárnémeti Székesegyházba a szentegyházi Gyermekfilharmónia 145 tagból álló zenekarának és kórusának koncertjére.

Sajnálhatják azok, akik valamilyen oknál fogva nem tudtak eljutni szeptember 15–én, késő délután a szatmárnémeti Székesegyházba a szentegyházi Gyermekfilharmónia 145 tagból álló zenekarának és kórusának koncertjére. Színvonalas koncertet hallhatott a közönség. Az Ady Endre Társaság és a Római Katolikus Püspökség közös szervezésében fellépő szentegyházi Gyermekfilharmónia 145 tagból álló zenekarának és kórusának előadása kedves emlékként él majd kivétel nélkül mindenkiben, aki hallotta és megtapsolhatta őket. A szatmárnémeti Ady Endre Társaság és a Római Katolikus Püspökség közös szervezésében fellépő szentegyházi Gyermekfilharmónia 145 tagból álló zenekarának és kórusának előadása kedves emlékként él majd kivétel nélkül mindenkiben, aki hallotta és megtapsolhatta őket. A híres csíksomlyói búcsújáróhelytől 29 kilométerre található Szentegyházán alakult kórus nagy hányada a településen él, de a közeli helységek diákjai is erősítik a csapatot.

Változatos repertoár

A filharmónia tagjai Haáz Sándor karnagy vezetésével a Nagybányai Főtér Fesztivál díszvendégei voltak szeptember 14-én. A városnapi szintű magyar napoknak ad helyet ilyenkor a történelmi belváros, a Nagybányai Magyar Ház meghívására volt jelen a rendezvényen a szentegyházi gyermekkórus. Szatmárnémetibe az Ady Endre Társaság meghívására érkeztek szeptemberi turnéjuk második napján, 15-én. A Székesegyházban Haáz Sándor karnagy, és Tóth-Páll Miklós, az Ady Endre Társaság elnöke üdvözlő szavai után a közönség megtudhatta a több mint egyórás előadás alkalmával, hogy nem ismeretlen e vidék a fellépők számára, már többször jártak Szatmárnémetiben. A jelenlévők Nagyboldogasszonyról hallhattak, majd egy református zsoltárral, a Ne aggodalmaskodjál, nézz Istenedre fel cíművel buzdították az érdeklődőket. Ezek után Bartók Béla gyűjtéséből származó dalok, a polka dallamai és szólóének is felcsendült. A történelem se maradhatott ki a lajstromból: pontosabban a magyar nép egyik legfájóbb szabadságharcaként emlegetett, a majtényi síkon történt fegyverletételt is megidézték az előadók egy kurucdal megszólaltatásával, majd Európa legvitézebb katonáiról, huszárokról, ezek vitézségéről, bátorságáról hallhattak a szatmáriak.

Ajándék a fellépőknek

Tekintettel arra, hogy gyermekekről, ifjakról van szó, a több mint egyórás fellépést nem ildomos átlépni esetükben. A kis előadók bármennyire is tehetségesek, az összeszokott és fegyelmezett társaságot nem szabad megterhelni. Ezt a közönség is megértette, bár a karnagy végszónak szánt meghívására — melyben a világ legmagasabban fekvő magyar településére, Szentegyházára invitálta a publikumot —, többször is visszatapsolták a fellépőket. Zárszóként a karnagy megköszönte a fellépési lehetőséget a gyönyörű Székesegyházban, s azt, hogy a szatmári kapcsolattartók által szervezett rövid és velős programjuk során megtekinthették, s megkoszorúzták a Láncos-templom előtt található Kölcsey Ferenc és Rákóczi Ferenc szobrát, a Szatmári Római Katolikus Püspökségen megnézhették azt az oltárt, mely előtt Petőfi Sándor és Szendrey Júlia egykor házasságot kötött. Tóth-Páll Miklós, az Ady Endre Társaság elnöke köszönte meg azt a nem mindennapi élményt, aminek tanúi lehettek a szatmáriak, a fellépés emlékére pedig egy emléklapot és egy Ady–emlékplakettet ajándékozott a vendégelőadóknak, melyet a karnagyuk vett át a színművésztől.

Karikás Enikő