Belföld

A szavazók fele aláírta

2014.10.01 - 10:45

A szavazásra jogosult állampolgárok közel fele támogatta valamelyik elnökjelöltet aláírásával — írja a Mediafax hírügynökség. Tegnap amúgy kiderült, Kelemen Hunor lesz az első a szavazólapon.

 

Hazánkban az államfőjelölteknek legkevesebb 200 ezer támogatói aláírást kellett összegyűjteniük ahhoz, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) jóváhagyja az indulásukat a novemberi elnökválasztáson. A választói névjegyzékben szereplő 18 313 700 romániai szavazó felének, pontosan 7 021 660 hazai lakosnak sikerült megszereznie az aláírását a 14 államfőjelöltnek a BEC szerint. A választási iroda szakemberei azonban idő és megfelelő technikai háttér hiányában nem tudják ellenőrizni ennek hitelességét. A BEC hivatalos közleményéből kiderül, hogy a politikai pártok által leadott adatok szerint Klaus Johannis, a jobbközép Keresztény-liberális Szövetség (ACL) államfőjelöltje kapta a legtöbb támogatói aláírást (2 210 000), őt Victor Ponta, a baloldali Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje követi a sorban (2 195 357), míg tőlük jócskán lemaradva Elena Udrea, a Traian Băsescu leköszönő elnök védnökségével létrehozott Népi Mozgalom Pártjának (PMP) jelöltje található a harmadik helyen (381 902). A szintén esélyesként emlegetett Călin Popescu Tăriceanu 279 160 támogatói aláírásról tájékoztatta a BEC illetékeseit. Az egykori miniszterelnök egyébként független jelöltként indul az államfőválasztáson, mivel nemrég alakult pártja, a Liberális Reform Párt (PLR) bírósági bejegyzésének procedúrája még nem ért véget. Idén először két magyar jelölt is indul a novemberi 2-i választáson: Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökjelöltjét 265 670 szavazásra jogosult állampolgár támogatta, míg az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) színeiben induló Szilágy Zsolt 217 369 aláírással vehet részt a választáson. Újságírói kérdésre Marian Muhuleţ, a BEC szóvivője elmondta, a választási irodának szinte lehetetlen leellenőriznie, hogy az aláírások tényleg valódiak-e. A szóvivő szerint csupán formailag elemzik a leadott aláírásokat, bízva a jelöltek és a pártok korrektségében. Hozzátette, alapos, részletes vizsgálatra lenne szükség az okiratok hitelességének elemzésére, ami azonban — főleg az időhiány miatt — nem valósulhat meg. A BEC adataiból továbbá kiderül, hogy a novemberi elnökválasztáson összesen 18 850 szavazóház lesz majd az országban, melyből 334-et Szatmár megyében hoznak létre. Külföldön 294 szavazóház várja majd a kivándorolt román állampolgárokat.

 

Sorsoltak

A BEC egyébként tegnap sorshúzással döntött a jelöltek sorrendjéről. Ennek alapján Kelemen Hunor, az RMDSZ jelöltje lesz az első a szavazólapon. A második helyen Klaus Johannis, a harmadikon Dan Diaconescu, a populista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD), a negyediken pedig Victor Ponta kormányfő szerepel. A sorsolásnál a parlamenti pártok jelöltjeit előre vették. A szavazólap további helyeire kerültek a független jelöltek és a parlamenti képviselettel nem rendelkező pártok jelöltjei. Az EMNP elnökjelöltje, Szilágyi Zsolt a tizedik helyen fog szerepelni a szavazólapon. A Központi Választási Iroda tegnap — szintén sorsolással — a parlamenten kívüli pártok négy képviselőjével egészült ki, közöttük az EMNP által delegált László György is bekerült a testületbe. A BEC-ben eddig öt bíró és hat parlamenti párt küldötte vett részt, közöttük Vajda Zsombor az RMDSZ képviseletében. A választást hivatalosan egy hónapos kampány előzi meg.