Szatmárnémeti

A szatmárnémetiek polgármestere szeretne lenni

2012.08.16 - 08:57

Rövid, közép- és hosszú távú terveiről kérdeztük Szatmárnémeti polgármesterét, dr. Dorel Coicát. Az elöljáró elsődleges célkitűzése új munkahelyek teremtése új vállalkozások vonzása által, továbbá az infrastruktúra, illetve a felsőfokú oktatás minőségének javítása.

 

- Hogyan érzi magát a polgármesteri szerepkörben? Melyek voltak az első pozitív, illetve negatív élményei beiktatása óta?

- Nagyon zsúfolt programom van, mióta beiktattak a polgármesteri tisztségbe, ennek ellenére élvezem a munkát. Nem mondhatnám, hogy voltak negatív vagy pozitív élmények, ez egy adminisztratív munka, melyet én évekig végeztem, igaz, nem ezen a szinten. Úgy foglaltam el tisztségemet a polgármesteri hivatalban, hogy azt a lehető legtermészetesebb dolognak tartottam, és úgy érzem, sokkal régebben kellett volna ide jussak. Szeretem ezt a munkát, a hatékonyság növelése érdekében komoly, megbízható munkatársakkal vettem körbe magam. Most azon fáradozunk, hogy egy jól együttműködő csapatot alakítsunk ki.

- Melyek azok a határozatok, melyeket eddigi mandátuma során meghozott?

- A törvény és a helyi adminisztrációs procedúráknak megfelelő határozatokat hoztam meg eddig. Jelentősebb döntések nem születtek, azokra majd csak akkor kerül sor, amikor a polgármesteri hivatal elmúlt négyéves időszakának értékelőjét elkészítjük és kielemezzük. Most egy átfogó elemzést tartunk, az önkormányzat minden egyes részlegének munkáját külön vesszük számba.

- Melyek azok a projektek, melyek gyakorlatba ültetése prioritást jelent az Ön számára?

Az elsődleges prioritás új munkahelyek teremtése, újabb vállalkozók vonzása, Szatmárnémeti infrastruktúrájának rehabilitálása, a megyeközpont körgyűrűjének és a harmadik hídnak a megépítése. Ezek közép- és hosszú távú tervek, melyek megvalósításában én és az engem körülvevő csapatom is bízik.

- Vannak már kidolgozott projektek, illetve finanszírozási tervek ezek megvalósításának tekintetében?

- Természetesen jól kigondolt projektjeink vannak ezen tervek kivitelezését illetően, ám ezekről nem szeretnék részleteket elmondani. Ahhoz, hogy új vállalkozókat vonzzunk a térségbe, nem feltétlenül anyagi támogatás szükségeltetik, az ő számukra kedvezmények megítélésében gondolkodunk. A vállalkozók támogatása tekintetében elsősorban az Északi Ipari Parkban kihasználatlanul álló parcellák újraelosztását szeretnénk megvalósítani, majd megnyitjuk a vállalkozók előtt az ipari park kapuit. Ezenkívül minden olyan vállalkozónak támogatást és kedvezményt biztosítunk majd, akik munkahelyeket szándékoznak teremteni. Itt elsősorban a hosszú távra szóló új munkahelyekre gondolok, melyek nem a konfekcióipar területére korlátozódnak, hanem biztos munkahelyet biztosítanak a termelőiparban.

- A vállalkozók számíthatnak adókedvezményre vagy egyéb támogatásra az önkormányzat részéről?

- Az új beruházók támogatását többféleképen tervezzük, természetesen az önkormányzat költségvetésének megfelelő mértékben. Jelenleg egy átfogó tanulmányt készítünk arról, hogy milyen típusú és mértékű kedvezményt ítélhetünk meg az újonnan érkező vállalkozóknak. A támogatás mértéke függ majd a beruházás nagyságától, a vállalkozó komolyságától és az általa létrehozott új munkahelyek számától is. Arra fogunk törekedni, hogy a beruházók Szatmárnémetiben maradjanak, ne szaladjanak el Nagybányára vagy Nagykárolyba, ahogy azt az eddigi évek során tették. Mi elkezdtük a vállalkozói szféra fellendítésének előkészületeit, meghívtuk a bukaresti osztrák nagykövetet, illetve a holland nagykövetet, hamarosan Belgium nagykövete is a megyeközpontba látogat, a cél az, hogy fontos személyiségekkel tárgyaljunk, akik külföldi beruházókat hozhatnak Szatmárnémetibe.

- Melyek azok a projektek, melyek jelenleg kivitelezés alatt állnak? Milyen stádiumba jutottak el ezek?

- Több olyan projekt van, melyet örököltünk az előző mandátum idejéről, például Szatmárnémeti Integrált Városrendezési Tervének (PIDU) hét projektje, ezek gyakorlatba ültetését folytatni fogjuk. Közülük némelyik már finanszírozást is kapott, így azok munkálatai előrehaladottabb állapotban vannak. Természetesen vannak kisebb projektjeink is, elsősorban a munkahelyteremtő vállalkozások ide vonzása. Ezeken kívül tárgyalásokat folytattunk a fontosabb hazai egyetemek vezetőivel, akiket támogatásunkról biztosítottunk. Nagyon jó az együttműködés az egyetemek vezetőivel, és nem titkolt szándékunk, hogy Szatmárnémetiből egyetemi várost hozzunk létre. Minden egyes egyetemi kirendeltség fontos jelentőséggel bír. A lényeg, hogy jó egyetemi tanárokat képezzünk, akik a legjobb tudásuk szerint oktatják majd a hallgatókat. A célunk az, hogy fiataljaink ne menjenek el más városba tanulni, hanem itthon maradva kapják meg a lehető legjobb felsőoktatási képzést. Ugyanakkor a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek is szeretnénk új munkahelyeket teremteni, hogy ne kelljen külföldön vagy az ország más részén dolgozniuk.

- Milyen egyetemekkel tárgyaltak a bővítés érdekében?

- Több egyetem vezetőjével tárgyaltunk – a Vasile Goldiş Egyetemmel, a Kolozsvári Műszaki Egyetemmel, a Bukaresti Egyetemmel –, de nyitottak vagyunk bárkinek a közeledésére. Technikai, biológiai, humán szakterületen szeretnénk az oktatást magasabb szintre emelni, de új karok létrehozásáról is egyeztettünk, olyanokról, amelyek eddig nem voltak Szatmáron. Egyelőre nem szeretnék többet elmondani erről a tárgyalási folyamatról.

- A szatmárnémeti lakosoknak nagyon fontos az oktatás állapota, egyre gyakrabban kérdezik, mi lesz a Kölcsey Ferenc Főgimnázium sorsa?

- A Kölcsey Ferenc Főgimnázium elit iskola, ezért a mi támogatásunkat is élvezni fogják. Az iskola a magyar nemzetiségű lakosság számára szimbolikus értékkel bír, ezért a felújítása folytatódni fog. Az iskolaudvar aszfaltozása megtörtént, és ezt követően is minden támogatást megkapnak tőlem.

- Több ígéretet tett a kampány során, most mindenki azt várja, hogy lássa azok kivitelezését is. Hogyan állnak ezek a projektek?

- Megígértem, hogy a Kossuth-kertet rendbe tesszük, oda már küldtem egy csoportot, akik 10–15 napos időszakban kétszer tartottak kullancsirtást, hogy a kullancsok ne okozzanak kellemetlenséget. Az intenzív nyomásgyakorlásunknak köszönhetően a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit a szatmárnémeti strand. Ezenkívül minden tőlem telhető támogatást megkap a Sárerdő mellett épülő aquaparkot üzemeltető vállalkozás is, hiszen azt szeretném, hogy ez a létesítmény is minél hamarabb megnyissa kapuit, hogy a szatmárnémeti lakosok itthon fürdőzhessenek, ne kelljen más városba vagy országba elutazzanak. Emellett elkezdjük majd az utak javítását. Én nem értek egyet az utak foldozgatásával, kátyúzásával, a cél az, hogy ahol lehet, új aszfaltréteget kapjon az úttest. Az elképzelésem az, hogy kevesebb utat újítsunk fel egy év során, de azt csináljuk meg rendesen. Ha ezt az elvet követjük, pár éven belül minden szatmárnémeti út felújításra kerül. Azt követően viszont egyetlen vállalat sem – Apaserv, e-on gaz, Electrica stb. – vághatja át az utat az aszfaltozást követő öt éven belül. Most összehangoljuk a munkálatokat, és aztán elkezdődik a kivitelezés is. Mielőtt leöntjük az aszfaltréteget, minden vállalat el kell végezze a szükséges munkálatokat az útburkolat alatt, mert az aszfaltréteg leöntése után nem kapnak majd tőlünk engedélyt az úttest feltörésére. A város minden részén fogunk aszfaltozási munkálatokat végezni. Jelenleg a 16-os lakónegyedben elkezdett felújítási munkálatokat folytatjuk, a parkolók kialakításának projektjével. Azok a garázstulajdonosok, akik illegálisan építkeztek, felszólítást kaptak, hogy bontsák le garázsaikat, mivel a lakónegyedben újabb parkolóhelyek kialakításával szeretnénk tehermentesíteni a közlekedést. Az Ilyés Gyula volt polgármester által elkezdett garázsbontási akciót a megyeközpont egész területén folytatjuk majd, parkolóhelyek, zöldövezetek és játszóterek kialakítása érdekében. A 16-os lakónegyedben a járdák felújítását igyekezünk befejezni, úgy, hogy az útpadkák mellett feljárókat alakítunk ki, melyek megkönnyítik a gyerekkocsival való közlekedést. Ezzel párhuzamosan elkezdjük a 17-es és Carpaţi lakónegyedek rehabilitálását is, ahol több éve nem csináltak semmit. Ugyanakkor a 14 Mai és a Solidarităţii lakónegyedeket is felújítjuk, az EU-s projektek keretében, és folytatni fogjuk a Kubik-tó tisztítását is, mely munkálatokat Ilyés Gyula kezdeményezett.

- Mikor kezdődik a szociális lakások építése?

- Elsősorban feltérképezzük a szociális lakások helyzetét Szatmárnémetiben. Összeírjuk, hány szociális lakás van a megyeközpontban, megvizsgáljuk, hogy ezeket a lakásokat kik bérlik, mint ahogy azt is számba vesszük, hányan igényeltek szociális lakást. A szociális lakásokat a felmérést és értékelést követően csak azok fogják megkapni, akik tényleg rászorulnak. Felmérjük a Poligonului utcában felépülő ANL-lakások állapotát, jogi helyzetét is.

- Mikor kezdődik a tömbházlakások ingyenes szigetelési akciója?

- Ha minden igaz, akkor ősztől az Európai Unió külön pénzalapot különít el a lakások hőszigetelésére, mely program reményeink szerint még az idén beindul, így elkezdhetjük a tömbházlakások szigetelését célzó projektek megírását, aztán pedig a munkálatokhoz is hozzáláthatunk. Ez nem az a projekt, amely már eddig is érvényben volt, ahol a lakóközösségnek 20 százalékát kell finanszíroznia a hőszigetelési munkálatoknak, a fennmaradó 80 százalékot az EU, illetve a kormány finanszírozta. Most 100 százalékban eu-s és kormánytámogatással végeznék a hőszigetelési munkálatokat. Abban az esetben, ha beindul a program, és sikerül Romániának pénzeket lehívni, leghamarabb jövő év tavaszán kezdhetjük el a lakások szigetelését.

- Hogyan áll a megyeközpont körgyűrűjének projektje?

- Ovidiu Silaghival, a szállításügyi miniszterrel tárgyalást folytatunk Szatmárnémeti körgyűrűjéről, mely a Lucian Blaga sugárút, Károlyi út és Unirii sugárút irányába halad majd. Ezen kívül a harmadik Szamos-híd építéséről is egyeztetünk, mely Pete–Daróc irányába épülne meg kormánypénzből. Ha elkészül ez a két nagyon fontos beruházás, a nehézgépjármű-forgalom csak ezt az utat és hidat használhatja, a Decebal és Golescu hidakat ezáltal teljes mértékben mentesítenénk a nehézgépjármű-forgalom alól.

- A közszolgáltatásokat végző cégekkel kötött szerződésekről mi a véleménye?

- Nagyon rossz véleményem van. Jelenleg felfüggesztettük a közszolgáltatást végző cégek irányába történő kifizetéseket, mivel azt tapasztaltuk, hogy a munkálatokat nem végezték el a vállalkozások, azonban a munkadíj ellenértékét az önkormányzat kifizette. Most minden egyes szerződést, kifizetést ellenőrzünk, és amennyiben törvénytelenségre bukkanunk, megtesszük a megfelelő jogi lépést. Mostantól kezdve csak azokat a közszolgáltatási munkálatokat fogja az önkormányzat kifizetni, melyet a megfelelő minőségben végeztek el. Ha jól tudom, az idei év végén lejár a köztisztaságért felelős vállalattal a megyeközpont szerződése, ezt követően nem hosszabbítják meg automatikusan a szerződést, hanem versenykiírás keretében döntjük majd el, hogy melyik cégnek ítéljük oda ezen szolgáltatás végzését az elkövetkező évekre. A takarítást és a zöldövezet karbantartását valószínűleg külön-külön fogjuk licitre kiírni.

- Sokat beszéltek, vitáztak a kerékbilincselés kérdéséről a megyeközpontban. Ön szerint hogyan lehetne hatékonyan megoldani a parkolást a megyeközpontban?

- Nem támogatom a kerékbilincselést vagy a tilosban parkoló autók elszállítását. Elsősorban parkolóhelyeket kell kialakítanunk, aztán gondolkodhatunk azon, hogyan lehet büntetni. Az elsődleges célunk az, hogy minél több parkolót alakítsunk ki, hogy az autósoknak legyen hol parkolniuk, és azután dolgozunk majd ki egy átfogó rendszert arra vonatkozóan, hogy hogyan szankcionáljuk a tilosban parkolókat. A megyeközpont központi részén az Ilyés Gyula által kezdeményezett föld alatti parkoló megépítése lenne az egyedüli megoldás, ehhez befektetőket keresünk, saját költségvetésünkből nem tudjuk ezt megvalósítani. Ezenkívül tervbe vettem egy tanulmány készítését Szatmárnémeti közlekedésére vonatkozóan, mivel a közlekedés a nagyszámú autó miatt szinte meg van fojtva. Célom, hogy szakértői cég készítse el a tanulmányt, melynek ismeretében gördülékenyebbé tehetjük majd a közlekedést. Természetesen ez akkor válik majd igazán érezhetővé, amikor a tehergépjármű-forgalmat kiszorítjuk a városból. A lakónegyedekben is megoldást szeretnénk találni a közlekedés egyszerűsítésére, mivel jelenleg zsúfoltak a negyedek útjai.

- Hogyan viseli az állandó támadásokat, melyeket minden irányból kap?

- Nem zavar, nem foglalkozom velük. Támadások érnek mind a magyar, mind a román lakosság részéről, de idővel meggyőződnek majd arról, hogy jobb adminisztrátor leszek, mint az előttem levő polgármester, akkor is, ha nem beszélem tökéletesen a magyar nyelvet.

- Milyen más projektjei, tervei vannak még a polgármester úrnak az elkövetkező időszakra vonatkozóan?

- Sok tervem van. Rövid távú terveim közül néhány meg is valósult: a strandot megnyitottuk, az utak javítása zajlik, a játszóterek létesítésére kiírtuk a licitet. Olyan dolgokat szeretnénk rövid távon megvalósítani, melyeket kis költségvetésből lehet kivitelezni, mert nem szeretnénk az önkormányzatot adósságba sodorni, mivel a polgármesteri hivatal kasszája jelenleg nullán van. Reméljük, hogy a kormány augusztus végén költségvetés-kiegészítésről dönt, ezáltal fellélegezhetünk majd.

Sógor Beáta