Belföld

A szatmáriak támogatták aláírásukkal a Mikó-ügyet

2012.08.28 - 10:50

A Partiumi Magyar Napokon és a Nagykárolyi Napokon folytatódott az aláírásgyűjtés a Mikó-ügyben. A www.13020.ro szervezőcsapata önkéntesek segítségével a hétvége során közel ezer támogató aláírást gyűjtött a két városban. A szervezőcsapattól megtudtuk, mindazok, akik a hétvége során nem tudták aláírni a petíciót, megtehetik online a www.13020.ro honlapon.

Szeptember elsején tízezres nagyságrendben várnak tüntetőket Sepsiszentgyörgyre, a Székely Mikó Kollégium visszaállamosítása elleni megmozdulásra  — jelentette ki Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Antal Árpád elmondta: arra számítanak, hogy az utóbbi 15 év legnagyobb, magyar ügyben tartott tömegdemonstrációjára kerül sor Sepsiszentgyörgyön. A megmozdulásra az erdélyi magyar egyházak és politikai szervezetek is mozgósítják híveiket. Az eseményen öt egyházfő, továbbá valamennyi erdélyi magyar politikai szervezet vezetője jelen lesz — mondta a polgármester. Antal Árpád közlése szerint a tiltakozó nagygyűlésen kiáltvány elfogadását tervezik, amelyben azt kérik az Európai Uniótól, kísérje fokozott figyelemmel a romániai restitúció folyamatát.

Háttér

A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületeinek visszaszolgáltatása ügyében június 29-én hozott első fokon ítéletet a buzaui törvényszék. Megállapította: a romániai restitúciós bizottság jogtalanul juttatta vissza az ingatlant az Erdélyi Református Egyházkerületnek, hiszen az épületegyüttest nem az egyház pénzéből, hanem nagyobb részben közadakozásból építették. A törvényszék a visszaszolgáltató bizottság tagjait — Marosán Tamást, Markó Attilát és Silviu Climet — három-három évi szabadságvesztésre ítélte, a református egyházat 1,13 millió lej kifizetésére kötelezte.

Antal Árpád polgármester értelmezése szerint a buzaui ítéletnek két olvasata lehetséges. Megtörténhet, hogy csupán egy bíró téves ítéletéről van szó, de az is lehet, hogy politikai megrendelésre született az ítélet, melynek célja a magyarság reakciójának tesztelése. Hozzátette, a Sepsiszentgyörgyre tervezett tüntetés mindkét esetben olyasmi válasz lehet, mint amilyen a katalánok tömegdemonstrációja volt, amikor a madridi parlament kimondta, hogy nem létezik katalán nép.

Sepsiszentgyörgy polgármestere elmondta, a jelenlegi törvények szerint a bírósági úton visszaállamosított Székely Mikó Kollégium előbb az állam, majd egy második lépcsőben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat tulajdonába kerülne. Csalókának tartotta azonban azt a látszatot, hogy az épület így is a magyar közösségé lenne. Hozzátette: a törvényen bármikor változtatni lehet. Úgy vélte, magyar szempontból az egyházi tulajdon a legjobb biztosítéka annak, hogy az ingatlan továbbra is a közösséget szolgálja.

Kelemen felhívása

Felhívásban buzdított „minden jó szándékú és az igazság mellett elkötelezett magyar embert” Kelemen Hunor arra, hogy vegyen részt a Sepsiszentgyörgy főterén szeptember 1-jén tartandó tiltakozó nagygyűlésen. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke rámutatott: „a bírósági döntés alapján Nagyváradtól Nagyenyedig, Szatmárnémetitől Kézdivásárhelyig és Marosvásárhelytől Aradig bármikor elvehetik azokat a történelmi múlttal rendelkező iskoláinkat, amelyeket az elmúlt 22 évben sikerült visszaszereznünk”. Kelemen Hunor úgy véli, a visszaszolgáltatás miatt elítélt Markó Attila és Marosán Tamás esetéből kiindulva „valamennyi becsületes erdélyi magyar ember, aki a közösségért dolgozik, számíthat arra, hogy az ő sorsukra jut”. „Ne engedjük, hogy ez megtörténjen!” — fogalmazott Kelemen Hunor, megállapítva, hogy amikor közösségi jogokról volt szó, az erdélyi magyarok korábban is összezárták soraikat, és egységesen cselekedtek. „Meggyőződésem, hogy így lesz ez szeptember 1-jén is, amikor Sepsiszentgyörgyön, a Székely Mikó Kollégium előtt az igazságtalanság ellen tüntetünk!” — írta felhívásában Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke.

Tőkés felhívása

Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke is felhívást intézett az erdélyi magyarokhoz, arra biztatván őket, hogy szeptember elsején vegyenek részt a Sepsiszentgyörgyön tartandó békés demonstráción. Tőkés László hétfőn közzétett, Ne engedjünk '89-ből című felhívásában úgy fogalmazott: „a XXI. századi egységesülő Európa egyik tagországában feltámadt a múlt. A kommunisták és örököseik ismét a totális hatalomátvételt tűzték ki célul”. Tőkés szerint az elvileg független román igazságszolgáltatás nem ismeri el az erdélyi magyarság magántulajdonhoz való jogát. „Az egész nyugati világgal, ezen belül pedig az Európai Unió eszméjét megalapozó értékközösséggel szembemegy az a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatási ügyében hozott bírósági ítélet, amely jogos tulajdonától fosztja meg református egyházunkat és erdélyi magyar közösségünket, továbbá börtönbüntetésre ítéli azokat, akik a törvények értelmében lehetővé tették a visszaszolgáltatást. Ezt nem hagyhatjuk. Éltünk már kommunista diktatúrában, és többé nem kérünk belőle. A 2012. szeptember 1-jére meghirdetett Igazság Napján Sepsiszentgyörgyön békés, alkotmányos keretek között ismételten álljunk ki igazunk mellett” — zárja felhívását Tőkés László EP-képviselő, az EMNT elnöke.