Szatmárnémeti

A szatmári kórház is segített

2015.11.02 - 12:39

A hétvége folyamán a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház is segítséget nyújtott a fővárosi, Colectiv klubban történt tragédia sérültjeinek ellátásához.

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház is kivette a részét a pénteken este történt fővárosi tragédia sérültjeinek segítéséből: 3,5 tonnányi hemofiltrációs oldatot küldtek Bukarestbe az áldozatok ellátásához — jelentette be szokásos hétfő délelőtt sajtótájékoztatóján az egészségügyi intézmény nemrég sikeresen versenyvizsgázott menedzsere, Marcela Papici.

Mint megtudtuk, hemofiltrációra leginkább akkor van szükség, ha a méreganyagokat rövid idő alatt kell a vérből eltávolítani. A hemofiltrációs oldatok vizet, különböző sókat és cukrot tartalmaznak az ultrafiltráció során kiürülő ezen anyagok pótlására, továbbá a szervezet só- és vízháztartása egyensúlyának helyreállítására.

„Szerencsére nagy mennyiségű hemofiltrációs oldattal rendelkezett a kórházunk, így a készleten lévő 310 dobozt a tűzoltóság segítségével még a szombati nap folyamán a fővárosi Floreasca Sürgősségi Klinikára küldtük, azoknak a pácienseknek az ellátására, akik a Colectic klubban történt tragikus tűzesetben sérültek meg” — magyarázta az igazgatónő. A menedzser azt is hozzá tette, meg sem fordult a fejükben, hogy ne segítsenek, az oldatból pedig a szatmári kórház készletén is maradt. A továbbküldött szert azonban szerdán vagy csütörtökön fogja pótolni a kórház beszállítója.

Arra a kérdésre, hogy a megyeközponti egészségügyi intézmény képes lenne-e fogadni és ellátni a betegeket, ha egy, a fővárosihoz hasonló tragédia történne megyénkben, a menedzser gondolkodás nélkül azt válaszolta, bízik benne, hogy sosem fog ilyen történni Szatmárban. „Remélem, hasonló katasztrófával sosem fogunk szembesülni. Ha mégis szükség lenne a segítségre, biztos vagyok benne, hogy a kórház mind a 250 orvosa, asszisztensei, ápolói azonnal készenlétbe állnának, hogy elláthassák a sérülteket” — mondta Papici. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház befogadóképessége azonban véges, a reanimációs osztály ugyanis mindössze 23 ággyal rendelkezik, így egy esetleges katasztrófa esetén a páciensek sürgősségi ellátásban részesülnének, a súlyos eseteket pedig azonnal továbbküldenék a megfelelő klinikák felé. „Egy hasonló tragédia esetén a kórház főként logisztikai szerepet töltene be, a szakembereink pedig igyekeznének minden tőlük telhetőt megtenni, hogy ellássák és továbszállítsák a betegeket” — összegezte Marcela Papici.

 

Bumbuluţ Krisztina