Egy izgalmas panelbeszélgetés keretében kívánja bemutatni a szatmárnémeti vívás páratlan történetét a Mathias Corvinus Collegium. Az eseményen a „szatmári csoda” mögött álló elismert szakemberek, edzők és sportolók osztják meg tapasztalataikat és sikertörténeteiket november 6-án, szerdán 18 órától a Retezatului (Zrínyi) utca 24. szám alatt.
A szatmárnémeti vívás a román és nemzetközi vívósportban a minőség védjegye. Erdély nem sok megyéjében van hagyománya a vívásnak, ám Szatmáron közel 130 éves múltra tekint vissza. Az eseményen nem csak a sportág múltjáról és sikereiről beszélgetnek, hanem arról is, hogy mi a jövője ennek a sportágnak, amely Szatmárnémetit a világ vívósportjának térképére helyezte.
A szatmárnémeti vívóiskola világviszonylatban is egyedülálló eredményeket ért el, és a vívósport minőségi védjegyévé vált. A szatmári és az innen elszármazott vívók számos világbajnoki és országos bajnoki címmel, világbajnoksági érmekkel és olimpiai szerepléssel büszkélkedhetnek. A több tucat csapatbajnoki cím mellett számos korosztályos bajnoki titulus is tovább gazdagítja ezt a kivételes hagyományt. Eredményeik nem csupán a román vívás fejlődését segítették, hanem nemzetközi szinten is elismerést szereztek a sportágnak.
A beszélgetés meghívottai:
Osváth Richárd – Szatmárnémetiben született paralimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok kerekesszékes vívó. Karrierjét a helyi Csipler Sándor vívóteremben kezdte, majd egy térdsérülés után újraértelmezte álmait, és a kerekesszékes vívásban érte el világszintű sikereit.
Simona Pop – a Szatmárnémeti díszpolgárává avatott vívónő 9 éves korában kezdte el a vívást Csiszár Ferenc nevelőedzővel. 2015-ben bronzérmet szerzett az Európa-bajnokságon. A román csapattal aranyérmet nyert a 2016-os nyári olimpiai játékokon, valamint ezüstérmet a 2015-ös világbajnokságon. Ezen kívül kétszeres Európa-bajnok is lett, 2014-ben és 2015-ben.
Lengyel Éva – 1976 óta aktív vívóedző, aki a férfi tőr Olimpiai Központ edzőjeként 1991–2010 között meghatározó szereplője volt a román vívásnak.
File Attila – Lengyel Éva férje, edzőtársa, aki szintén 1991–2010 között a férfi tőr Olimpiai Központ edzőjeként dolgozott.
Csiszár Ferenc – 1982 óta edző a Szatmári Sportklubnál, tanítványai több mint 100 országos bajnoki címet nyertek, köztük olimpiai és világbajnokok is.
Moderátor: Pesek Attila sportújságíró.
Az eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni ITT lehet.
Hírszerkesztő