„A szász ékszer és viselet, valamint ábrázolása a kor festészetében” — ezzel a címmel nyílik kiállítás holnap délután 4 órától a Károlyi-kastély földszinti kiállítótermében.
A hajtűk (kontytűk), drágakövekkel díszített arany és ezüst ruhakacsok, illetve csüngők, ruhák és ezek kiegészítői voltak az erdélyi szászok magas gazdasági fejlettségének mutatói, szimbólumai, melyek jellemezték ezt a népet az elmúlt századok során.
Az erdélyi szászok viselete a nyugati (osztrák, bécsi) öltözködési szokásokon alapult, amelyeket a saját ízlésüknek megfelelően továbbalakítottak, így ezt mindig is az elegancia és a finomság jellemezte. Ezeket a szempontokat figyelembe véve tervezték meg ezt a kiállítást, amely a XVII–XIX. századi viseletek legimpozánsabb darabjait mutatja be a nagyközönségnek.
A bécsi luxus és divat követés túlzott átvételének és elterjedésének megakadályozása végett, 1752-ben Nagyszeben város magisztrátusa kiadta az ún. „Öltözködési és viselkedési rendeletet”, amelyben szigorúan előírta a város különböző társadalmi osztályokba sorolható lakosainak az öltözködését. Ezzel a lépéssel a város lakosságát kilenc társadalmi osztályba sorolták. Ez a rendelet többek között előírta minden osztálynak külön-külön azt is, hogy milyen ruhákat és kiegészítőket viselhetnek, illetve ezek anyagát. A rendelet betartása igen nehézkesnek bizonyult, ezért mintegy nyolc évvel később 1760-ban módosítottak rajta, így sokkal szintetikusabb és egyszerűbb lett. A kor divatja azonban azt bizonyítja, hogy a város rendelkezéseinek ellenére sem sikerült megállítani a lakosság költekezését luxustárgyakra és ezáltal a társadalmi osztályok differenciálódásának növekedését.
1766-ban Bécsben újabb tanácskozásokat tartottak a viseleti szabályzatokat illetően, amikor a szebeni céhek megpróbálták a helyi textil használatát előnybe helyezni, azonban Mária Terézia császárnő megtiltotta ezeket a szabályozásokat, így véget vetett a szigorú öltözködési szabályoknak.
A Nagyszebeni Nemzeti Múzeum és az Altemberger-Ház Történelmi Múzeum gyűjteményét képező kiállítás rendezői a Nagyszebeni Brukenthal Nemzeti Múzeum, a Szatmár Megyei Múzeum és a Szatmár Megyei Tanács. A korabeli festmények reprodukciója, a viseletek, ékszerek és kiegészítők mellett az érdeklődők betekintést nyerhetnek egy olyan világba, ahol a luxus és az elegancia egy életmód volt.