Nagykároly

A szakoktatást népszerűsítik az expón

2016.04.19 - 19:30

Bár úton-útfélen a szakemberképzés fontosságáról hallani, mégis kevés az igazán minőségi képzést nyújtó szakoktatás. Nagykárolyban a Mesterségek Vásárának ideje alatt szeretnék a szülők és a diákok figyelmét a megfelelő, minőségi szakképzésre irányítani.

A nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum és a tanintézménnyel együttműködő helyi és megyei cégek várták ma délelőtt az általános iskolás gyerekeket és szüleiket, hogy megmutassák, mit is jelent a gyakorlatban az a szakképzés, amit az adott iskolában elsajátíthat a tanuló. A duális szakképzés előnyeiről már több alkalommal is beszéltek a szakemberek, akik nem győzik kihangsúlyozni, mennyire fontos a megfelelő pályaválasztás.

Egy héten keresztül látogathatók a Bărnuţiu iskolával együttműködő cégek — a Polipol Mobila Kft., a Contitech, Steiger és Inedit — által felállított standok a kastélyban, a gyerekek itt ki is próbálhatnak bizonyos eszközöket, melyek a minőségi munkavégzést segítik, de a cégek képviselőinek, valamint az iskola részéről érkezett szakembereknek a továbbtanulással kapcsolatosan kérdéseket is tehetnek fel.

Gindele Imre, a nagykárolyi középiskola igazgatója elmondta, annak ellenére, hogy az ősztől induló, szakképzést biztosító osztályaikban meghirdetett helyek zömére már megvannak a jelentkezők, továbbra is arra biztatja a diákokat, hogy jelentkezzenek, hiszen a szakosztályt választók előtt nem zárulnak be a továbbtanulás kapui: ha folytatják a tanulmányaikat, leérettségizhetnek, majd egy biztos szaktudással tovább felvételizhetnek és mérnök is lehet belőlük.

„Az elmúlt évek tapasztalatából kiindulva úgy gondoljuk, hogy az idei Mesterségek Vására nagyobb volumenűre sikeredett, mint a korábbiak. Ezúton is szeretnénk arra kérni, arra biztatni minden gyermeket és szülőt, hogy jöjjön el, keressen minket. Igyekeztem magam is népszerűsíteni a szakképzést, sorra járva az iskolákat. A visszajelzések pozitívak, az osztályaink majdnem mind beteltek. Úgy néz ki, beigazolódik az a tervünk, hogy a mostani kilencedikeseinkkel két év múlva beindíthatunk egy líceumi osztályt nappalin, melyet elvégezve, a gyerekek felkészültek lesznek a műszaki értelmiségi pályára. Ezért dolgozunk” — fogalmazta meg terveit az igazgató.

A Bărnuţiu iskolában autószerelő, lakatos, hegesztő, mezőgépész, kárpitos, textilipari szakmunkás képzésben részesülhetnek a diákok. Újdonságnak számít az a közlekedés-technikusi szakág, amelyet nappali tagozaton indítanak, román nyelvű líceumi képzésben. A különböző fuvarozó cégek logisztikai szakembereit képeznék itt, melyek iránt igen nagy a kereslet. A majd’ ezer eurós bérezéssel is kecsegtető munkahelyek igencsak komplex tudást igényelnek: a román és magyar nyelvek mellett elengedhetetlen minimum egy idegen nyelv ismerete is. Igény van erre a szakra, ezért indítjuk, mondta Gindele, aki azt is kifejtette, hogy folyamatban van az engedélyeztetése is, hogy a megfelelő szakon végző diákjaik jogosítványt szerezve kerüljenek ki az iskolapadból.

Călin Durla főfelügyelő lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy messzemenőkig támogatják a szakképzést, a megfelelő szakok indítását. Az ilyen jellegű expók megkönnyítik a diákok számára a pályaválasztást, a tudatos iskolaválasztás pedig nagyban segíti a majdani elhelyezkedésüket, mondta a szakember.

Kovács Jenő polgármester szerint a nyolcadik osztályt elvégző diákok kétharmadának megfelelő szakképzésben kellene részesülniük, nem pedig különféle jól hangzó, de kézzelfogható eredménnyel nem kecsegtető elméleti oktatásban. „Szerencsére a cégek is felismerték a duális képzés lehetőségeit, valamint azt, hogy ha ők is részeseivé válnak a jövő szakemberképzésének, akkor biztosítani tudják a minőségi munkavégzéshez szükséges hátteret. Remélem évről évre több céggel találkozhatunk ezeken a rendezvényeken” — mondta Kovács.

A Polipol Mobila Kft. bútorgyárának képviseletében Knecht Csaba igazgató volt jelen az eseményen. Mint kifejtette, bármikor örömmel engednek betekintést a gyermekek és szülők számára abba a munkavégzésbe, amit náluk sajátíthatnak el a diákok, a duális együttműködés révén. „Egy kis szeletét ezen az expón is bemutatjuk, de a folyamat egészével akkor ismerkedhetnek meg a tanulók, ha a szakképzés mellett voksolnak. Az iskolát elvégzők munkába állása nagyon jó arányokat mutat, s cégünk nyitott a szakképzett diákok alkalmazására. Reális életpályamodellt ajánlunk, mert úgy gondoljuk ez az együttműködés nem csak a cégünk, hanem a diákok számára is gyümölcsöző lehet” — fejtette ki az igazgató.

Tőtős Tímea