Nagykároly

A szakmát tanulni akarókat várják

2019.03.27 - 08:09

A szakképzési lehetőségeket megmutató interaktív kiállítás nyílt kedden Nagykárolyban, a helyi Simion Bărnuțiu Szaklíceumban. A tanulókat számos cég várja bemutatóval a Mesterségek Hetén.

Szűkösnek bizonyult a nagykárolyi Simion Bărnuțiu Szaklíceum étkezdéje kedd délelőtt, amikor is ünnepélyes keretek között nyitották meg az immár nyolcadik alkalommal megszervezett Mesterségek Hetét. Mint elhangzott, Németországban bevett szokás az ilyesmi, és az a lényege, hogy a fiatalok mintegy kipróbálhatják a különféle mesterségeket, mielőtt meghozzák a végső nagy döntést: melyik szakma megtanulásának fognak hozzá a nyolcadik osztályt követően. Ennek szellemében idén is tucatnyi cég érkezett interaktív standdal — ki lehetett próbálni a jelenlegi diákok által létrehozott tárgyakat, de megpróbálhatták az érdeklődők azt is, hogy például milyen is szegni. Minden standnál diákok és felnőttek álltak, és készséggel magyarázták a hivatásuk csínját-bínját, és persze a duális és egyéb képzésről szóló szóróanyagot osztottak. Az oktatási intézmény udvarán pedig mezőgazdasági nagygépek sora várta az érdeklődőket.

A megnyitó rendjén Gindele Imre, a házigazda oktatási intézmény igazgatója arról számolt be, hogy ezúttal szombaton is várni fogják a tanulókat. Jöjjenek a szüleikkel, a barátaikkal együtt, és közösen tájékozódjanak a kínálatról — invitálta az érdeklődőket. „Nézzétek meg az iskolánkat, nézzétek meg, hogy mi történik itt, és döntsetek úgy, ha van kedvetek, hogy hozzánk jöjjetek tanulni, hiszen mesterséget tanulhattok” — fogalmazott.

Ez az oktatási intézmény jó úton jár — emelte ki Călin Durla főtanfelügyelő. „Ahhoz igazodik, azt kínálja, amire igény van” — nyomatékosította. Mint mondta, korántsem véletlen az, hogy ennyi vállalkozás érezte fontosnak a jelenlétet a Mesterségek Hetén, „mindannyian várják, hogy a tanulók jöjjenek ebbe az iskolába, elvégezzék, és majd az ő alkalmazottaik legyenek” — tette hozzá. Beszélt arról is, hogy a próbaképességvizsgán született eredmények arra intik őket, hogy a szakoktatásban résztvevők létszámának növelésére törekedjenek. Kovács Jenő nagykárolyi polgármester abbeli meggyőződésének adott hangot, hogy belátható időn belül itt is jelentősen növekednek a bérek, elérik a nyugati színvonalat. Ennek okán is javasolta, hogy minél többen tanuljanak meg egy-egy szakmát. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke is üdvözölte a rendezvényt. Mint fogalmazott: „akkor fog normálisan működni a tanügyi rendszer, ha azt eredményezi, amire az egész közösségnek szüksége van.” Hangoztatta, hogy a közösség legnagyobb értékei a fiatalok, a gyerekek. És nekik, a közigazgatásban tevékenykedőknek az a kötelességük, mindent megtegyenek annak érdekében, „hogy a gyerekeket jól képezzük, középtávon legyen egy jó jövőképük, és maradjanak itthon” — emelte ki.

Pár alkalomhoz illő gondolatot mondott el Dan Brumboiu, a mezőfényi telephelyű Polipol Mobila Kft., illetve Franziska Jung, a nagykárolyi Continental vezérigazgatója. De talán minden szónál többet mondott az, hogy a város és vidéke számos iskolájából érkezők megnézhették, hogy például a Steiger Kft.-nél mit is hoztak létre a már ott is tanulók.

 

 

Megyeri Tamás Róbert