Szatmárnémeti

A szakképzésre helyezik a hangsúlyt

2016.02.04 - 09:00

Elkészült a Szatmár megyei beiskolázási terv, melyet a tanfelügyelőség jóváhagyásra továbbított az oktatási tárcának. A következő tanévben a szakoktatásra nagyobb hangsúlyt fektetnek.

Szatmár megyében a következő tanévben 116 kilencedik osztály elindítását tervezi a tanfelügyelőség a szaktárcának elküldött, jóváhagyásra váró beiskolázási terv szerint.

Lényeges újdonság, hogy a 2016/2017-es tanévben több szakosztály indulhat, mint elméleti és vokacionális — tudtuk meg Gál Gyöngyi helyettes főtanfelügyelőtől és Dîngă Adriana szakoktatásért felelős szaktanfelügyelőtől.

A beiskolázási terv szerint a szeptemberben induló 116 osztály közül 40 elméleti képzést biztosít, 11 vokacionális (művészeti, sport, teológia), 30 szakközépiskolai és 35 szakiskolai, ez utóbbi hároméves képzés. „A következő tanévben növelni szeretnénk a szakosztályok arányát. A jóváhagyásra váró terv szerint, az induló kilencedik osztályok 56 százalékában szakmát tanulhatnak a fiatalok, 44 százalékuk elméleti és vokacionális képzést biztosít. Azt viszont ki kell emelnem, hogy minden nyolcadikat végzett Szatmár megyei tanulónak lesz helye a líceumokban” — magyarázta Gál Gyöngyi.

Ha a szaktárca is rábólint, lesznek olyan tanintézmények, amelyek kevesebb osztályt indíthatnak és olyanok is, ahol az elméleti helyett szakközépiskolai osztályok indulnak. A szatmárnémeti Mihai Eminescu Főgimnázium, a Ioan Slavici Főgimnázium és az Avasfelsőfalui Elméleti Líceum például eggyel kevesebb osztályt hirdet meg, a Tasnádi Elméleti Líceumban és a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpontban pedig átalakul egy-egy elméleti osztály. Tasnádon az egyik magyar tannyelvű elméleti osztály helyett könyvelési technikus szakosztályt indítanának, míg a nagykárolyi tanintézményben a reál osztályból közigazgatási technikus szakosztály lesz.

Más osztályok szerkezete nem változik, Szatmárnémeti három magyar tannyelvű iskolájának — Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti Református Gimnázium — beiskolázási terve sem változik. A főgimnáziumban ősszel is hat osztály indul, a református iskolában három, a katolikusban pedig két kilencedikes osztály kezdheti meg a következő tanévet.

Ami a szakiskolai osztályokat illeti, sokszínű a választási lehetőség — tudtuk meg a szakemberektől. Összesen tizenhárom teljes magyar tannyelvű, hároméves szakiskolai osztály indulhat be szeptemberben, amelyek között több olyan is akad, amelyik két szakképesítést is kínál. A szatmárnémeti Constantin Brâncuși Faipari Líceum magyar osztályába jelentkezők választhatnak az asztalos és a kárpitos szakma között, a Gheorghe Dragoș Gazdasági Líceum magyar szakiskolai osztálya szintén két szakképzést kínál: kereskedelmi munkás–eladó, illetve szakács képesítést. A szatmárnémeti George Emil Palade Élelmiszeripari Szakközépiskolában pék, húsfeldolgozó és elektronika szak indulhat magyar tannyelven, az Unio–Traian Vuia Szakközépiskolában lesz autószerelő szak — ez a szakma egyébként messze a legnépszerűbb évek óta a megyében —, villanyszerelő, víz-gáz szerelő és kőműves, az Elisa Zamfirescu Szakközépiskolában két magyar osztály indul, itt textilipari munkásokat, valamint fodrászokat, manikűrösöket és pedikűrösöket képeznek. A nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpontban pincér-felszolgáló hároméves képzés indul, a Simion Bărnuțiu Szakközépiskolában lesz autószerelő, hegesztő, lakatos, kárpitos és textiliparimunkás-képzés, míg a Iuliu Maniu Szakközépiskolában elektronika és kereskedelmi munkás–eladó szakosztályba jelentkezhetnek a leendő kilencedikesek.

Bumbuluț Krisztina