Szatmárnémeti

A szakemberek segítenek, ha baj van

2015.06.25 - 19:00

A Szatmár megyei középiskolások körében nem ismeretlenek a drogok, sokan dohányoznak és isznak is. Nekik és a szüleiknek nem árt tudni, van aki segítsen, ha baj van. Közel 3600 középiskolás figyelmét hívták fel a droghasználat káros hatásaira.

Drogmegelőzési, tájékoztató kampányt rendezett február–május folyamán a Szatmár megyei középiskolákban a tanfelügyelőség, az oktatás–felügyeleti forrásközpont (CJRAE), a droprevenciós iroda és a rendőrség. Az akció során 23 tanintézményben — 14 szatmári, két avasfelsőfalui, 3 nagykárolyi, egy-egy erdődi, sárközújlaki, tasnádi és turci líceumban — hívták fel közel 3600 diák figyelmét a droghasználat káros hatásaira, arra, hogyan állhatnak ellent kortársaik nyomásának, hogyan ismerhetik fel a függőséget, és nem utolsó sorban megtudhatták azt, hogy kihez fordulhatnak bizalommal segítségért. A kampány keretében nem csak a diákokkal beszélgettek el a szakemberek, hanem a tanáraikkal is, 320 oktatóval és 165 szülővel.

A fiatalokkal egy kérdőívet is kitöltettek, amelyből kiderült, a diákok nagy része tisztában van a drogfogyasztás kockázataival. Érdekes választ hozott viszont az a kérdés, amelyben arra voltak kíváncsiak, a tanulók szerint iskolatársaik mekkora százalékban fogyasztanak tudatmódosító szereket: a középiskolások 35,5 százaléka szerint a diáktársak 5 százaléka él rendszeresen drogokkal, 22,6 százalékuk szerint a 10 százalékuk, 24,5 százalékuk pedig azt állította, az iskola negyede használ drogokat, köztök etnobotanikus szereket, míg csupán 16 százalék válaszolta azt, hogy iskolatársai nem drogoznak.

Mint kiderült, a középiskolások nyitottan álltak a kérdésekhez, őszintén elbeszélgettek a különböző foglalkozások során a szakemberekkel. A szüleik nagy része ellenben távolságtartó volt: a legtöbben hevesen elutasították még a gondolatát is annak, hogy gyermekük kapcsolatba kerülhet drogokkal.

Nyitni kellene

Săndulescu Simona, a Szatmár Megyei Rendőr–felügyelőség munkatársa szerint azok, akik nem akarnak tudomást venni erről a reális veszélyről, becsapják magukat. „Volt olyan szülő, akinek a gyermeke rosszul lett, miután valamilyen ismeretlen eredetű tudatmódosító szert szívott. Az anya azonban nem merte értesíteni a mentőszolgálatot vagy kórházba szállíttatni gyermekét, hanem inkább hazavitte, mert félt a rendőrségtől. Szerencsére a fiatal jobban lett, de történhetett volna tragédia is” — magyarázta a Săndulescu Simona.

A szülők, főleg a középiskolások esetében, már nem tudják, kikkel barátkozik gyermekük, mire költi a zsebpénzét Ez nagyon rossz, hiszen sokszor keverednek a fiatalok rossz társaságba és olyanokban bíznak meg, akikben nem kéne. Rengetegen járnak el hajnalig szórakozni, ahol rengeteg alkoholt isznak és dohányoznak is — egyesek meglepetésére pedig nem csak a fiúk, hanem a lányok is egyre nagyobb számban és egyre gyakrabban öntenek fel a garatra. A szülők törődnek a gyeremekeikkel, de sajnos nem eléggé: maguk előtt is tagadják, ha valami baj van velük. Nem ártana viszont, ha még jobban odafigyelnének gyermekeikre, ellenőriznék, hogy mire költik a zsebpénzüket, mit rendelnek az internetről, ha pedig úgy érzik, hogy baj van, akkor szakemberhez fordulnának. "Azért vagyunk, hogy megvédjük a fiatalokat, nem pedig ellenük, ezt kell a szülőknek is megérteniük" — összegezte a rendőrnő.

A kampány egyébként a következő, 2015/2016-os tanévben is folytatódni fog, és a VII. és VIII. osztályos diákokra és ezek szüleire is kiterjesztik.

Azok a szülők és fiatalok, akiknek kérdésük van, bizalommal fordulhatnak iskolájuk tanáraihoz, vagy hívhatják a szatmári drogprevenciós irodát a 0261-710900-ás számon, illetve tárcsázhatják a 0-800-8-700-700-as zöldszámot is.

Bumbuluţ Krisztina