Tematikus jelleggel szervezték meg a második Polipol Alkotótábort a Mezőfény község határában található Polipol Mobila Kft. egyik munkacsarnokában. Kilenc művész alkot itt, hétfőtől vasárnapig.
Talán kissé szokatlan helyszínválasztásnak tűnhet, hogy egy bútorokat gyártó cég egyik munkacsarnokában rendeztek be műtermet, hogy itt dolgozzanak az alkotók, azonban ez külföldön egyáltalán nem ritka jelenség, mondja el Stefan Gnandt, a Polipol Alkotótábor művészeti vezetője.
„Gyakori jelenség ez külföldön, hogy akár egy cég, akár egy gyár, gyakoribb esetben pedig egy-egy neves bank szervez alkotótábort, ahova meghívja a választott képzőművészeket. Az ilyen alkalmakon készített művek a főtámogató cég gyűjteményének szerves részei lesznek, s komoly értékkel bírnak. Itt is valami hasonló a cél, ugyanakkor az is egyfajta törekvés, hogy a helyi sváb élet, a sváb épített örökség jellegzetességeit festmények, illetve fotók révén bemutassuk. Ez jelenti a táborban készülő alkotások alapkoncepcióját is” — fejtette ki Gnandt.
A Polipol Alkotótáborban idén öt ország kilenc képzőművésze van jelen: Cristina-Gloria Oprisa, Szthrarszky Kálmán és Lugojan Caius Romániából, Majer Zoltán Magyarországról, Andrzey Korzec és Miroslaw Pieprzyk Lengyelországból, Buják Ágnes és Timea Golasz Szlovákiából, Stefan Gnandt pedig Németországból érkezett.
A művészek a Polipol Mobila Kft. vendégházában vannak elszállásolva. A táborba való megérkezésüket követően ellátogattak Mezőfényre, illetve a környékre, megtekintették a sváb házak jellegzetességeit, a hozzájuk tartozó melléképületeket, illetve betekintést nyertek a mezőfényi svábok mindennapjaiba.
„A táborozók között vannak olyanok, akikkel épp csak futólagos ismeretségben voltam, s olyanok is, akikkel már hosszabb ideje ismerjük egymást: Lugojan Caiusszal együtt végeztük az egyetemet, míg Cristina-Gloria Oprisa és én több évtizede vagyunk kollégák és barátok. Nagyon örülök, hogy nívós művészek érkeztek ebbe a táborba is, hiszen a tábor megítélése szempontjából sem mindegy, hogy milyen alkotások kerülnek ki az itt tevékenykedők kezei alól. Ez presztízskérdés számomra is, hiszen a tábor művészeti vezetőjeként nem mindegy, hogy kiket hívok meg az általam szervezett ilyen jellegű alkalmakra” — jelentette ki Stefan Gnandt.
A Mezőfény végében lévő Sváb múzeum volt a helyszíne annak a kiállításnak, amely a táborban elkészült képeket mutatta be a nagyközönségnek. Az alkotások olyannyira illeszkedtek a helyszínhez, hogy már akkor felmerült a Polipollal való együttműködés folytatásának gondolata.
„Fontos számunkra, hogy támogassuk a kultúrát és a művészetet is, s ebben nagy segítséget jelent Stefan Gnandt mezőfényisége, szakmai és helyismerete. Két fontos szempontot vettünk figyelembe a tábor szervezésekor: az egyik az értékteremtő tevékenység támogatása, míg a másik a művészek segítése abban, hogy kibontakozhassanak, szélesebb körben megmutathassák, mire képesek. Nagyon remélem, hogy idén is sikerül mindez” — nyilatkozta Knecht Csaba, a Polipol Mobila Kft. igazgató-helyettese.
Az idei tábor végén is kiosztásra kerül két díj: az egyik a szervezők által odaítélt elismerés, a Polipol 2015-ös nagydíja, a másik a Nívódíj, amit a táborban alkotó művészek ítélnek oda egyik társuknak. A tábor végén ismét zárókiállítás lesz, július 19-én, vasárnap, 16 órától a Sváb múzeumban.
Tőtős Tímea