Az RMDSZ nagykárolyi nőszervezete is csatlakozott az országos szervezet NEEEM! akciójához, így csütörtök délutánra egy előadást szervezett, melyen Várna Gyöngyvér pszichológus beszélt a családon belüli erőszak formáiról. A jelenség létezik, beszélnünk kell róla!
Megdöbbentő számadatokat osztott meg hallgatóságával csütörtök délután Várna Gyöngyvér pszichológus, amikor is az RMDSZ nagykárolyi nőszervezeti tagságának meghívásának tett eleget. A nagykárolyi nőszervezet képviselői ugyanis, csatlakozva az országos szervezet Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalmához (NEEM!) arra kérték a szakembert, hogy tartson egy előadást a témában.
Csütörtök délután került sor a rendezvényre, melynek a Károlyi-kastély volt a helyszíne, s bár az érdeklődők száma nem volt túl magas, a jelenlévők az előadást követően megdöbbenéssel szereztek tudomást mindarról, amit nem csak a nők elleni erőszakként definiálhatunk, hanem sokkal inkább a családon belüli erőszak kategóriájába sorolhatunk.
Várna előadását megelőzően Belényi Andrea, a nagykárolyi RMDSZ nőszervezetének vezetője köszöntötte az egybegyűlteket. Mint mondta, első lépésben levetítenek egy kisfilmet, s azt kéri a jelenlévőktől, hogy amikor nem bírják tovább a látottakat, akkor a fejükben kapcsolják ki a filmet, s azt mondják magukban: Ennyi elég, ne tovább! A pár perces filmecske valóban megdöbbentően, inkább sugallva, mint konkrétan megmutatva világított rá, mi is az, amit családon belüli testi és lelki agresszióként határozhatunk meg.
A filmecske igencsak alaposan előkészítette a szakember előadását. Várna Gyöngyvér pedig — hűen önmagához — ismételten egy alapos, jól dokumentált és felkészült előadást tartott hallgatóságának.
„Már ahhoz is nagy bátorság kellett, hogy eljöjjenek erre az előadásra. Mikor felkértek erre a feladatra arra gondoltam, sokak szerint erről nem is kell beszélni, hiszen be kell csuknunk a szemünket, hogy ne is kelljen tudnunk róla” — mondta. Márpedig a családon belüli agresszió, családon belüli erőszak — oly sok alfajával együtt — létezik. Sok esetben a lelki agresszió és bántalmazás nagyobb pusztítást végez, mélyebb sérüléseket okoz, mint a testi bántalmazás.
Gyöngyvér megdöbbentő statisztikai adatokkal támasztotta alá az előadásában elhangzott tényeket. Mint mondta, a 16 és 44 év közötti nők körében az első számú halálozási ok a fizikai erőszak. Többen halnak meg ebben, mint daganatos megbetegedésben, mutatott rá a szakember. Gyöngyvér kitért a családon belüli, gyermekeket érintő lelki és fizikai erőszakról, agresszióról, a családban élő idősebbek ellen elkövetett erőszakos megnyilvánulásokról. A számadatok erről is riasztó képet festenek: a kiszolgáltatottabb helyzetben lévő gyermekek és idősebbek elleni agresszió is folyamatosan emelkedő számot mutat. Beszélt az agresszió kiváltó okairól, melyek lehetnek akár genetikai indíttatásúak, de az agresszor által gyermekként megélt családi minták is nagy esetben válthatják ki ezt a reakciót. A szakember szólt a férfiakat érő agresszióról is, mely bár nem oly magas számban ismert, mint a nők ellen elkövetett erőszak, mégis létező jelenség.
Várna Gyöngyvér elmondta, hogy gyakorló pszichológusként sok személlyel találkozott, akik bántalmazottként élnek egy kapcsolatban, s mégsem mernek, nem tudnak kilépni a számukra nemcsak testi, de lelki fenyegetést is jelentő házasságból, élettársi viszonyból. A szakember két könyvet is ajánlott a hallgatóság, illetve a nagyközönség számára (hiszen, mint elmondta, az esetek döntő részében a lelki erőszak áldozata nem is tudja magáról, hogy áldozat), melyek számtalan párkapcsolati helyzeten keresztül próbálják ráébreszteni az olvasót arra, ha bántalmazott kapcsolatban él. Az egyik a Szavakkal verve Patricia Evanstől, míg a másik Ranschburg Jenő A meghitt erőszak című könyve.
Olvassák el, ajánlják másoknak is, hátha így csökkenthető lesz ez az elkeserítő statisztikai adat — mondta ki a szakember. Várna Gyöngyvér előadását nagy tapssal jutalmazta hallgatósága.
Tényboxba
Háttér
Romániában évente 200 nő válik erőszak halálos áldozatává. Ha valaki úgy érzi, hogy bántalmazzák a párkapcsolatában, akkor az RMDSZ nőszervezete által szétosztott tájékoztató prospektusban az alábbiakat ajánlják számukra: „Mindig a gyermekedet védd, ne az elkövetőt! Fordulj szakemberhez akkor is, ha még nem döntötted el, hogy kilépnél-e a kapcsolatból! Ha gyermekeid vannak, gondold végig, hogy velük kihez, hova mehetsz, amennyiben a bántalmazás megismétlődne. Legyen előkészítve egy táska a legszükségesebbekkel: a te és gyermekeid iratai, bizonyíték az erőszakra vonatkozóan (felvétel, kép, látlelet, orvosi papír, regisztrációs szám a rendőrségi panaszokról), kulcs, orvosság, készpénz, ruhák, iskolai felszerelés a gyerekeknek”. A Nagykárolyi Szociális Központ égisze alatt működik egy részleg, ahova elvileg a családon belüli erőszak áldozatait és gyermekeiket befogadják. Bár ezt a témát Nagykárolyban (is) meglehetősen struccpolitikával kezelik az agresszió elszenvedői éppúgy, mint az elkövetői és tanúi, talán egy lépést jelenthet a változtatáshoz az, hogy a témához kapcsolódóan megtartották ezt az előadást.