Vidék

A sok csapadék után melegre és napsütésre lenne szükség

2020.06.20 - 14:37

A szárazság megszűnt, most a csapadékos időjárásból adódóan a növényvédelem kapcsán szaporodnak meg a gazdák teendői — tájékoztatott Bencze Zoltán kertészmérnök. Az áprilisban hullott csapadék csak a szárazság mérséklésére volt elegendő, májusban azonban végre megérkezett a több napon át tartó áztató eső is. Az esős időszak után átmenetileg szárazabbra fordul az időjárás, de a hőmérséklet továbbra is meleg marad. A csapadékos idő beköszöntével gyors fejlődésnek indultak mind az őszi, mind a tavaszi kalászosok. Az őszi árpa már a kalászhányás, a búza pedig a szárba indulás fázisában jár, a repce lassan elvirágzik.

A csapadékos idő azonban nemcsak a haszonnövények fejlődésére, hanem a gyomok növekedésére, a kártevők elszaporodására és a különböző növénybetegségek elterjedésére is kedvezően hat.

Bencze elmondta, hogy nem volt sok az eső, az volt a gond sok helyen, hogy hirtelen jött és nagy mennyiségben. Ezekben a napokban a meglágyult talajon nem lehet dolgozni se a mezőn, se a gyümölcsösökben, se a zöldségesben. Ha a talajviszonyok megengedik, nagyon fontos a permetezés. Mivel bármikor jöhet egy újabb eső, szisztematikus vegyszereket kell használni, ezek két óra alatt felszívódnak, így ha jön az eső, nem mossa le a növényekről. A vegyszerek a peronoszpóra, a lisztharmat, valamint a szürke és fekete rothadás megelőzésére szolgálnak. Ezek a betegségek egyformán jelentkeznek a szőlőkben és a gyümölcsösökben is. Az ilyen betegségeket megelőző vegyszereket jó előre beszerezni, hogy amikor a betegség megjelenik, azonnal használhatók legyenek. Ezek a betegségek ha elterjednek, elpusztítják a termést az egész gyümölcsösben és szőlőben.

A szőlőkben a gazdák időben el kell hogy végezzék a hajtásválogatást és a gyomlálást, szellősen kell hagyni a tőkéket — figyelmeztet a kertészmérnök, emlékeztetve ugyanakkor arra is, hogy megjelent a gyapjas vértetű — a földben tölti a telet, és tavasszal kerül a növényre —, amit csak rovarölő szerrel lehet kiirtani. Ahol nagyobb mennyiségben látható a leveleken és a szárakon, le kell vágni a szárat, és el kell égetni, hogy ne terjedjen tovább. A gyümölcsösök egy része már elvirágzott — fajtától függően lehetnek később virágzók is —, most kötik a gyümölcsöket, s egyelőre jó termés mutatkozik — ott, ahol nem volt jégkár —, ezentúl viszont jó időre lesz szükség, összegzett Bencze.

 

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Jövő héten jön az enyhülés

Lehet, hogy még egy kis esőt is kapunk!
Szatmár megye

Nagyon korán kezdődött a kukorica aratása

Októberben szoktak ráfordulni a kombájnok a máléföldekre…
Szatmárnémeti

Talajtani szárazság sújtja Szatmár megyét

Szatmár megyében a jelenség mérsékelt és erős megnyilvánulását állapítottak meg.